Lot samolotem do Tel Awiwu w praktyce. Ile trwa lot do Tel Awiwu w Izraelu, jak dojechać na lotnisko? Tel Awiw, największa izraelska aglomeracja, nazywana często „miastem, które nigdy się nie zatrzymuje”, przyciąga przybyszy z całego świata. Podpowiadamy, jak najszybciej dostać się do Tel Awiwu i na co szczególnie zwrócić uwagę, przygotowując się do podróży.
Potrzebne dokumenty.
Na podstawie zawartej pomiędzy Polską a Izraelem umowy o ruchu bezwizowym obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy w okresie do 90 dni. Warunkiem jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy.
W przypadku wyjazdów o charakterze innym niż turystyczny konieczne jest uzyskanie przed przyjazdem wizy w izraelskim przedstawicielstwie konsularnym. Przy wjeździe do Izraela przybysze mogą zostać poproszeni o udokumentowanie posiadania równowartości 100 USD na każdy dzień pobytu.
Skąd lecieć i ile trwa lot z Polski do Tel Awiwu?
Do Tel Awiwu najszybciej dostać się można bezpośrednim lotem. Z Warszawy połączenie takie oferuje linia lotnicza LOT, czas trwania lotu to 3 godziny 55 minut.
Innym, często tańszym rozwiązaniem, jest przelot tanimi liniami, niestety w tym przypadku nie istnieje bezpośrednie połączenie z Polski. Skorzystać można np. z oferty linii Wizzair, z przesiadką w Budapeszcie. Atrakcyjne ceny biletów miewa również Air Baltic (przesiadka w Rydze).
Decydując się na przelot tanimi liniami pamiętać należy, iż catering jest dodatkowo płatny, a w podstawową cenę biletu wliczony jest wyłącznie bagaż podręczny (przewóz bagażu rejestrowego podlega dodatkowej opłacie).
Lotnisko w Tel Awiwie.
Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion (Ben Gurion International Airport, kod IATA: TLV) jest największym lotniskiem w Izraelu, rocznie obsługuje ono około 9 milionów pasażerów. Loty międzynarodowe obsługiwane są w terminalu 3, loty krajowe w terminalu 1.
Służby graniczne umieszczają przybyszom po przylocie pieczątkę w paszporcie. Konieczne jest jej sprawdzenie, zdarzyć się może bowiem, że arbitralną decyzją funkcjonariusza czas pobytu zostanie ograniczony i otrzymamy zgodę na krótszy niż standardowo pobyt, np. na okres do 1 miesiąca. Pamiętać należy również, iż posiadając w paszporcie pieczątkę z Izraela nie wjedzie się do części państw arabskich, między innymi do Libii, Kuwejtu, czy Syrii.
Na lotnisku znajdują się punkty gastronomiczne, sklepy bezcłowe, bankomaty i oddziały banków, wypożyczalnie samochodów, posiada ono udogodnienia dla niepełnosprawnych.
Wracając do kraju, na odprawę należy stawić się 3 godziny przed planowaną godziną odlotu. Port lotniczy Ben Gurion należy do najściślej kontrolowanych na świecie, przy wszystkich wejściach usytuowane są posterunki, a terminale są patrolowane. Na lotnisku należy liczyć się zarówno ze skrupulatnym sprawdzaniem bagażu (prześwietlony bagaż jest również poddawany działaniu ciśnienia), jak i szczegółowymi i dociekliwymi pytaniami ze strony przedstawicieli służb granicznych odnośnie celu i charakteru podróży. Spotkać się można również z pytaniami dotyczącymi wzajemnych powiązań pomiędzy towarzyszami podróży.
Jak dojechać na lotnisko w Tel Awiwie?
Port lotniczy Ben Gurion położony jest w odległości około 30 km od Tel Awiwu. Jest on bardzo dobrze skomunikowany - przy lotnisku znajdują się dwa węzły drogowe na autostradę nr 1, biegnącą między Tel Awiwem a Jerozolimą. Na wschód od portu przebiegają dwie drogi ekspresowe (40 i 46). Z lotniska do Tel Awiwu, a dokładniej na dworzec autobusowy lub na ulicę Hayarkon, dostać się można autobusem, czas przejazdu to około 50 minut, bilet kosztuje 10 ILS. Nieco szybsza, niestety znacznie droższa jest podróż taksówką, której orientacyjny koszt to około 130 ILS.
Na lotnisko dostać się można również koleją, której stacja znajduje się pod terminalem 3. Pociągi kursują co godzinę, ze stacji Tel Aviv Merkaz dojazd na lotnisko trwa około 20 min, ostatni pociąg odjeżdża o północy.
Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą w Izraelu jest nowy izraelski szekel (skrót ILS). 1 szekel dzieli się na 100 agorot, 1 szekel to około 0,89 PLN (według kursu z dnia 14.05.2013). W Polskich kantorach waluta ta jest trudno dostępna, z reguły też kurs wymiany jest mało korzystny, dlatego też najlepiej zabrać ze sobą dolary lub euro i wymiany waluty dokonać na miejscu. Ponadto w Izraelu bez problemu można korzystać z bankomatów oraz dokonywać płatności kartami kredytowymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc do Izraela?
Językami urzędowymi w Izraelu są języki hebrajski i arabski, w miejscach turystycznych nie ma problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim.
Pomiędzy Polską a Izraelem występuje różnica czasu - po przylocie na miejsce należy przesunąć zegarki o godzinę do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.
W Izraelu nie występują szczególne zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne, nie istnieje obowiązek szczepień ochronnych związanych z wjazdem do tego kraju. Nie ma również specjalnych zaleceń zdrowotnych związanych z przebywaniem w Izraelu, poza spożywaniem wody butelkowanej i przestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Usługi medyczne na miejscu są na wysokim poziomie, aczkolwiek koszty leczenia są bardzo wysokie, dlatego polecane jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, o kwocie gwarancyjnej nie mniejszej niż 100 tys. Euro.
W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz, dotyczących zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, spotkać się można rewizjami toreb przy wejściach do wielu miejsc (np. do sklepów, muzeów itp.).
Każdego tygodnia, od piątku wieczór do soboty wieczór, trwa szabat. W tym czasie bardzo ograniczona jest komunikacja, zamknięte jest większość sklepów i lokali.
Odwiedzając miejsca kultu oraz miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu pamiętać należy o odpowiednim, wyrażającym szacunek ubraniu (zakryte kolana, ramiona).
Brak komentarzy. |