Przed wyjazdem za granicę turyści zazwyczaj zadają wiele pytań, chcąc się jak najlepiej przygotować do podróży. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii, i tym samym najpowszechniejszych wątpliwości, jest ta dotycząca pieniędzy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą planując wyjazd do Jordanii i na co zwrócić szczególną uwagę dokonując wymiany i robiąc zakupy na miejscu.
Dinar Jordański
Oficjalnym środkiem płatniczym w Jordanii jest dinar jordański (kod ISO 4217: JOD), emitowany przez Centralny Bank Jordanii. Waluta ta wprowadzona została do obiegu w 1949 roku, wypierając tym samym obowiązującego wcześniej na tym terenie funta palestyńskiego. W okresie do 1992 roku cechą charakterystyczną dinara było posiadanie dwóch różnych nominałów, w zależności od używanego języka. Mianowicie w języku arabskim dinar dzielił się na filsy, kirszy, dirhamy i dinary, natomiast w języku angielskim dzielił się wyłącznie na filsy i dinary. W 1992 roku filsów i dirhamów przestano używać, obecnie 1 dinar jordański dzieli się na 100 piastrów. W obiegu występują monety 1, 1, 21, 5, 10 piastrów,1, 1, 1 dinar oraz banknoty 1, 5, 10, 20 i 50 dinarów. Według aktualnego kursu (z dnia 29.07.2013) 1 dinar jordański to 1,06 euro i 1,4 dolara.
Jaką walutę zabrać ze sobą
Polskie kantory z reguły nie sprzedają dinarów jordańskich, dlatego też planując podróż do Jordanii należy zabrać ze sobą inną walutę, najlepiej dolary amerykańskie, i na miejscu dokonać wymiany.
Obowiązujące w Jordanii przepisy nie przewidują ograniczeń w ilości wwożonej przez turystów na teren kraju gotówki. Posiadaną walutę można wymieniać w kantorach lub w bankach, usługę taką oferuje też większość hotelowych recepcji, z reguły jednak kurs wymiany w tych ostatnich nie jest szczególnie korzystny. Na ulicach, zwłaszcza w miejscach szczególnie popularnych wśród turystów, spotkać można osoby oferujące wymianę gotówki, tej opcji radzimy jednak zdecydowanie unikać.
Ponadto, w wielu sklepach na miejscu można również uiszczać płatności bezpośrednio dolarami amerykańskimi.
Informacje praktyczne
W renomowanych hotelach, supermarketach oraz centrach handlowych akceptowane są karty kredytowe i płatnicze. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się karta Visa, która honorowana jest przez największą ilość placówek.
W większych miastach znajdują się bankomaty, z których można pobrać lokalną walutę, transakcje takie mogą być jednak obciążone prowizją, dlatego też warto sprawdzić to przed wyjazdem w banku.
Urzędy publiczne standardowo czynne są w godzinach 8.00-15.00, a większość sklepów w godzinach 8.00-22.00. Dniem wolnym od pracy jest piątek, a instytucje państwowe są zamknięte również w soboty. Ponadto, podróżując w okresie Ramadanu, liczyć się trzeba ze skróconym czasem urzędowania wielu placówek.
W miejscach często uczęszczanych przez turystów, czy po prostu zatłoczonych, istnieje niebezpieczeństwo kradzieży. Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami utraty karty kredytowej dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie zanotowanego jej numeru wraz nazwą wydawcy, numerem konta bankowego oraz numerem telefonu do banku, który kartę wydał, by w razie potrzeby natychmiast ją zablokować.
Brak komentarzy. |