Zwiedzanie w trakcie wycieczki objazdowej po Jordanii? Jordania mimo swych licznych atrybutów wciąż pozostaje krajem, który w zaskakujący sposób oparł się działaniu masowej turystyki. Tymczasem jest to obowiązkowy przystanek na mapie miłośników Bliskiego Wschodu, sprawdźmy więc co zwiedzimy podczas wycieczki objazdowej po Jordanii.
Królestwo Jordanii ma podwójny urok - nie tylko można tu dotknąć skarbów starożytności, ale i napawać się ich urokiem we względnej ciszy i spokoju, z dala od tłumów. Część osób decyduje się na wypoczynek nad Zatoką Akaba, a pozostali wybierają się w kilkudniową wycieczkę objazdową, by zobaczyć najbardziej znane i rozpoznawalne zabytki oraz unikatowe miejsca. Kto bowiem nie słyszał o słynnej Petrze, zaliczanej do 7 nowych cudów świata czy pustyni Wadi Rum? Jordania to kraj bardzo przyjazny turystom i niezwykle zadbany (to wrażenie szczególnie silne, gdy przybywamy tu po wizycie w Syrii czy Egipcie). Niewiele polskich biur decyduje się jednak na organizację wycieczek objazdowych tylko i wyłącznie po Jordanii. Najczęściej łączy się zwiedzanie tego kraju z odkrywaniem uroków Izraela, Syrii lub Egiptu. W programach wycieczek objazdowych powinny koniecznie znaleźć się następujące punkty:
Petra
To zdecydowanie perła jordańskich zabytków i jeden z cudów starożytnego świata. Ruiny Petry stanowią jeden z najbardziej niezwykłych i tajemniczych zespołów budowli starożytnego świata. Miasto zostało wykute w czerwono-różowym piaskowcu około 200 lat p.n.e. przez Nabatejczyków. Przez całe wieki przebiegał przez nie szlak handlowy z Bliskiego Wschodu do Europy. Do Petry wjeżdża się przez Wadi Musa - Dolinę Mojżesza, który według legendy właśnie tu uderzył laską w skałę, aż wytrysnęło źródło. W czasie wędrówki przez długi, wąski i stromy wąwóz Sik można podziwiać niesamowite kolory i formy skał. Najsłynniejszym zabytkiem czerwono-różowego „skalnego miasta” jest Skarbiec Al-Chazna. Fasadę budowli zdobią precyzyjnie wycięte w skale posągi bogów i figurki zwierząt. W Skarbcu Beduini poszukiwali przez długi czas legendarnych skarbów faraona. Zresztą odkrywając uroki Petry, można poczuć się niczym Indiana Jones poszukujący skarbów. Mając większy zasób czasu, warto też wspiąć się do monastyru El-Deir, który w czasach Bizancjum pełnił rolę klasztoru dla chrześcijańskich pustelników. W czasie wędrówki można podziwiać przepiękne widoki masywu górskiego Dżebel Harum.
Wadi Rum
To uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie pustynia, słynąca z czerwonego piasku. Słynną Górę Siedem Filarów Mądrości opisywał już Lawrence z Arabii. Skaliste góry z czerwonego piaskowca zdają się wyrastać wprost z piaszczystej równiny, a w ich szczelinach ukryte są inskrypcje i rysunki Nabatejczyków. Na pustyni organizowane są najczęściej wycieczki jeepami. Stałym punktem programu jest też wizyta w namiocie Beduinów, gdzie można posmakować wzmacniającej, słodkiej herbaty.
Amman
Stolica Królestwa Jordanii to jedno z najstarszych miast świata. O długiej historii Ammanu świadczą choćby ruiny rzymskiej świątyni i pałacu Omajjadów, a w Jordańskim Muzeum Archeologicznym można zobaczyć słynne „zwoje z Qumran” - najstarsze znane teksty biblijne (cenne zwoje spisywano od II w. p.n.e. do I w. n.e.). W program zwiedzania wpisuje się również wielki meczet z błękitną kopułą króla Husajna, ruiny rzymskiej świątyni Herkulesa i wykuty w skale wielki teatr rzymski.
Jerash
Czyli starożytna Gerasa, to najlepiej zachowane grecko-rzymskie miasto, zwane Pompejami Wschodu. Kolejna prawdziwa perła wśród jordańskich zabytków. Odwiedzających zachwyca Brama Hadriana, kolumnada świątyni Zeusa, owalne forum otoczone kolumnadą, nimfeum, łaźnie, propyleje, świątynia Artemidy, hipodrom, na którym odbywały się wyścigi rydwanów oraz łuk triumfalny. Ze względu na prawie 600-metrową „ulicą kolumn”, Jerash określa się też mianem „tysiąca kolumn”. A na scenie doskonale zachowanego teatru miejskiego odbywają się co roku festiwale muzyczne.
Góra Nebo i Madaba
Jordania jako ziemia biblijnych proroków była świadkiem wydarzeń opisanych na kartach Starego i Nowego Testamentu. Można wybrać się nad rzekę Jordan, miejsce chrztu Chrystusa. Z położonej w pobliżu Morza Martwego i rzeki Jordan góry Nebo, Ziemię Obiecaną oglądał po raz ostatni przed śmiercią Mojżesz. Dziś z jej szczytu (na którym znajduje się Laska Mojżesza) rozpościera się niezwykły widok Ziemi Świętej. A w Madabie, w greckiej cerkwi św. Jerzego można podziwiać przepiękną mozaikę z VI w., przedstawiająca mapę Ziemi Świętej.
Morze Martwe
Po arabsku Bahret Lut, czyli Morze Lota. Nazwa ta związana jest z imieniem Lota, którego żona spojrzawszy na płaczącą Sodomę, zamieniła się w słup soli. Kąpiel w Morzu Martwym, położonym około 400 m n.p.m., jest niezapomnianym przeżyciem. Wysokie zasolenie wody sprawia, że unosząc się na jej powierzchni można nawet czytać książkę! Warto również pokusić się o „błotny masaż”. Bogate w związki mineralne czarne błoto z dna morza ma bowiem właściwości lecznicze - to naprawdę wspaniała maseczka dla skóry.
Brak komentarzy. |