Oto wszystko co trzeba wiedzieć o walucie w Islandii przed wyjazdem do tego kraju. Islandia, mimo, iż położona w Europie, jest wciąż stosunkowo rzadko odwiedzana przez Polaków i często wydaje się nam bardziej egzotyczna, niż najpopularniejsze pod względem turystycznym kraje Afryki czy Azji. Przed wyjazdem w nowe miejsce zadajemy sobie wiele pytań, jednym z najczęściej powtarzających się jest to dotyczące pieniędzy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę zabrać na Islandię i na co zwrócić uwagę, dokonując płatności na miejscu.
Islandia - wyspa (nie)znana
Islandia to wulkaniczna wyspa o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Liczne zatoki, klify i fiordy w połączeniu z gorącymi źródłami, gejzerami i lodowcami tworzą niesamowicie fascynujący, w dużym stopniu dziewiczy jeszcze krajobraz. Czyste powietrze, przejrzysta woda, brak zgiełku i pośpiechu tak charakterystycznych dla bardziej zaludnionych krajów sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na ucieczkę od codzienności i niczym nie zmącony odpoczynek.
Korona islandzka
Jednostką płatniczą obowiązującą w Islandii jest korona islandzka (kod ISO 4217 ISK, używane są również skróty IKR i KR). 1 korona dzieli się na 100 aurar, aczkolwiek od 2003 roku aurar została wycofana w obiegu i obecnie wszystkie rozliczenia i płatności opiewać muszą na pełne korony, bez użycia monet zdawkowych. W obiegu występują zatem obecnie wyłącznie korony, używane są zarówno monety (o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 koron), jak i banknoty (o nominałach 500, 1000, 2000 i 5000 koron).
Jaką walutę zabrać ze sobą?
W polskich kantorach stosunkowo trudno jest dostać korony islandzkie, dlatego też najlepiej zabrać ze sobą inną walutę, np. euro czy dolary i na miejscu wymienić ją na korony. Wymiany dokonać można w kantorach czy oddziałach banków, przy dokonywaniu transakcji czasami należy okazać dowód tożsamości.
Obowiązujące w Islandii przepisy nie przewidują limitu wartościowego przywożonej gotówki, pod warunkiem, że osoba, która dokonuje wwozu czy wywozu pieniędzy, jest ich właścicielem i w razie wątpliwości może to udowodnić. Jedyne ograniczenie to obowiązek zgłoszenia służbom celnym chęci przewiezienia gotówki w kwocie przekraczającej równowartość 15 tysięcy euro.
Informacje praktyczne
Wybierając się w podróż do Islandii pamiętać należy, że jest ona stosunkowo drogim krajem, dlatego też zaopatrzyć się trzeba w odpowiednią ilość środków na wyjazd.
Karty płatnicze i kredytowe są powszechnie akceptowane, korzystać można również z sieci bankomatów.
Islandia nie jest całkowicie objęta unią celną, obowiązują to zatem nieco inne przepisy. Przy wyjeździe z Islandii turyści mogą wnosić o zwrot podatku VAT za zakupione wcześniej w określonych sklepach towary, przeznaczone do użytku poza granicami Islandii. Aby ubiegać się o zwrot VAT, posiadać należy wydany przez sklep, w którym dokonało się zakupu, specjalny druk Tax free i dowód zapłaty za towar. Należy również okazać zakupione przedmioty (muszą być one w nienaruszonym stanie, w zaplombowanym przez personel sklepu opakowaniu) oraz dokumenty podróży.
Brak komentarzy. |