Jaką walutę najlepiej zabrać lecąc na Malediwy? Planując egotyczne wakacje na Malediwach dobrze jest starannie przygotować się do podróży i odpowiedzieć sobie na wszystkie nurtujące pytania. Jednym z nich jest niewątpliwie to dotyczące pieniędzy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą na Malediwy i na co zwrócić uwagę dokonując na miejscu płatności.
Waluta na Malediwach - rupia malediwska.
Republika Malediwów to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, w odległości mniej więcej 500 km na południowy zachód od Indii. Jednostką płatniczą obowiązującą na Malediwach jest rupia malediwska (skrót ISO 4217 MVR). 1 rupia dzieli się na 100 leria. W obiegu występują monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25, 50 leria i 1, 2 rupie oraz banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 500 rupii. Banknoty są wielkości 70mm x 150mm, różnią się one pomiędzy sobą jedynie kolorem i nominałem, awersy wszystkich banknotów przedstawiają palmę kokosową i żaglowiec, na rewersach natomiast uwieczniono obrazy związane z tradycyjnym życiem na wyspach, m.in. rybołówstwo, port czy lokalny targ.
Według kursu (z dnia 09.08.2013) 1 rupia malediwska to 0,2066 złotego.
Jaką walutę zabrać na Malediwy?
W polskich kantorach dostanie rupii malediwskich nie jest możliwe, nie jest to jednak problem, wystarczy zabrać ze sobą inną walutę, najlepiej dolary, które na miejscu wymienić można we wszystkich kantorach, euro czy funty i inne obce waluty są nieco mniej popularne.
Na miejscu wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest jednak konieczna. Praktycznie w każdym miejscu bowiem, zwłaszcza w hotelach, większych sklepach i restauracjach, akceptowane są obce waluty wymienialne (zwłaszcza dolary amerykańskie).
Płacenie kartą płatniczą.
Ostrożnie podchodzić należy do płatności kartą płatniczą/kredytową. Są one prawie wszędzie akceptowane, jednak do ceny dodawane są z reguły dość wysokie opłaty manipulacyjne.
Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami zagubienia czy kradzieży karty, dobrze jest zawsze mieć przy sobie zanotowany numer karty, nazwę jej wydawcy, numer konta bankowego oraz numer telefonu do banku, który kartę wydał, by w razie potrzeby jak najszybciej ją zablokować.
katerina | Zdecydowanie dolary,euro zawsze zaokraglaja na niekorzysc klienta! |