Walutą Ukrainy jest Hrywna, jaką jednak wziąć ze sobą, jadąc na Ukrainę? Wiele osób marzy o wycieczce na Krym lub odwiedzeniu Odessy - Ukraina jest bardzo fajnym miejscem na spędzenie trochę innego urlopu niż taki na plaży pod palmami. Żeby przebiegł spokojnie warto się do niego przygotować. Podpowiadamy, jaką walutę zabrać na Ukrainę, aby nie stracić zbyt wiele.
Hrywna
Oficjalną walutą Ukrainy jest hrywna. Dzieli się ona na 100 kopiejek w postaci monet, które występują w nominałach: 1, 2, 5, 10, 25, 50 oraz 1 hrywna. Banknoty mają nominały: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500. Kod walutowy hrywny, to UAH. Hrywna została wprowadzona do obiegu w 1996 roku w wyniku reform ekonomicznych, zastępując karbowańca, który dawniej był nieoficjalną nazwą rosyjskiego, a później radzieckiego rubla.
Nazwa waluty wzięła się od średniowiecznej miary srebra, którą była grzywna. Banknoty hrywny na awersie przedstawiają wizerunek zasłużonych postaci ukraińskich, a na rewersie miejsca związane z ich życiem lub działalnością. Ponadto Poszczególne banknoty są bardzo kolorowe, co dodaje im urody. Dzięki temu w 2008 roku na dorocznym posiedzeniu komisji Międzynarodowego Funduszu Walutowego hrywna została uznana za najpiękniejszą walutę świata, wyprzedzając dolara australijskiego i euro, które uplasowały się na kolejnych miejscach podium.
Z hrywną, euro czy dolarem?
Ukraińską walutę można kupić w kantorach bez większych problemów, więc już w Polsce można się zaopatrzyć w hrywny. Można również kupić euro lub dolary i wymieniać je na miejscu. Przy obecnych kursach, kupując ukraińską walutę w Polsce trochę stracimy w porównaniu do euro i dolarów, ale niezbyt dużo, toteż przy niewielkich ilościach wymienianej waluty niekoniecznie trzeba sobie zawracać tym głowę, ponieważ będzie to kwestia kilku złotych. Jeśli jednak wymieniamy większą kwotę (a tak z reguły dzieje się w przypadku dłuższego wyjazdu), warto porównać kurs hrywny do euro i dolara, a później tych do złotówki.
Obecnie najtaniej byłoby kupić dolary i wymieniać je na Ukrainie. Należy pamiętać, że Ukraińcy przyjmują tylko „młode” dolary, więc jeśli w naszym portfelu znajdzie się starszy niż 10 lat, może się zdarzyć, że nie będą chcieli go przyjąć. W drugiej kolejności lepiej kupić euro, a dopiero na końcu hrywny. Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie kantory na Ukrainie będą skupowały złotówki, jeśli zabrakłoby hrywien. Oczywiście można znaleźć naszą walutę w ukraińskich kantorach, ale nie tak często jak euro czy dolary.
Przekraczając granicę ukraińską należy pamiętać, że zgodnie z przepisami celnymi możemy wwieźć i wywieźć do 15 tys. hrywien deklarując kwotę ustnie. Pisemnie zadeklarować trzeba kwoty pomiędzy 15 a 50 tys. hrywien, natomiast na wwóz lub wywóz kwot wyższych niż 50 tys. należy mieć pozwolenie Narodowego Banku Ukrainy.
Gdzie najbezpieczniej wymienić walutę?
Wymieniać walutę można na granicy, w kantorach, a także w bankach. Należy pamiętać jednak, że kurs w kantorach na granicy, w samym centrum miast oraz przy dworcach będzie mniej korzystny, dlatego zawsze warto porównać kwoty, jakie zapłacimy za hrywny w kilku kantorach i wybrać najlepszy. Najbezpieczniej będzie, gdy hrywny nabędziemy w banku, choć nie oznacza to, że w kantorach zostaniemy oszukani. Wystarczy być tylko czujnym podczas wymiany.
Najlepiej wymieniać niewielkie kwoty, żeby nie została nam niepotrzebna waluta, gdyż na ponownej wymianie stracimy. Dobrze też jest ustrzegać się cinkciarzy, którzy na bazarach lub w okolicach dworców mogą oferować hrywny po korzystniejszym kursie niż ten w kantorach. Nie należy dać się zmylić, gdyż działają oni nielegalnie, pieniądze mogą być fałszywe, a turysta może nabawić się nieprzyjemności, ponieważ korzystnie z ich usług jest karalne. Istnieje również możliwość wybierania pieniędzy z bankomatu, ale pamiętać trzeba, że bank pobiera za to prowizję, więc wypłacanie małych kwot się nie opłaca. Można też na Ukrainie płacić kartą, więc dobrze jest mieć ją w portfelu na wszelki wypadek.
Miej paszport, zbieraj paragony
We wrześniu 2011 roku Bank Narodowy Ukrainy wprowadził znaczącą zmianę związaną z wymianą waluty. Chcąc kontrolować obieg waluty oraz zapobiegać korupcji i praniu pieniędzy wprowadzono przepis, zgodnie z którym przy transakcji w punkcie wymiany walut należy okazać paszport, który zostanie skserowany przez pracownika banku lub kantoru. Należy również zachować potwierdzenia zakupu waluty, czyli paragony z kantorów czy banków lub wydruki z bankomatu. Zmiana wzbudziła wiele kontrowersji, ale wedle tłumaczeń osób odpowiedzialnych za nią, nie wpłynęła negatywnie na obsługę obcokrajowców. Niemniej, Ukraińcy częściej kierują się do cinkciarzy na ulicach, którzy wyrośli jak grzyby po deszczu po tej zmianie i oferują lepszy kurs oraz brak formalności. Powstały również internetowe fora, na których ludzie oferują sobie korzystniejsze warunki zakupu lub sprzedaży waluty.
Żeby nie zepsuć sobie urlopu, tak jak wszędzie, również na Ukrainie należy z głową wymieniać walutę. Zachowanie zdrowego rozsądku zawsze gwarantuje spokojne i bezpieczne wakacje bez przykrych niespodzianek w postaci pustego portfela pod koniec urlopu.
Brak komentarzy. |