Lwów to główny ośrodek polskiej nauki i kultury na Ukrainie, miasto ma niepowtarzalny klimat, jest pełne zabytków, pomników, teatrów i galerii sztuki. Z pewnością warto spędzić tu weekend i zapoznać się z historią tego niezwykłego miejsca. Podpowiadamy, jak najlepiej dostać się do Lwowa i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty
Obywatele polscy mogą wjechać na Ukrainę na podstawie ważnego paszportu. Nie ma obowiązku wizowego, jedynie na granicy otrzymujemy tzw. dokument migracyjny, który upoważnia nas do przebywania na terytorium Ukrainy do 90 dni. Dokument należy zachować aż do wyjazdu z Ukrainy. W przypadku pobytów dłuższych niż 90 dni, konieczne jest ubieganie się o wizę pobytową, w odpowiedniej placówce Oddziału Wiz i Rejestracji. Na Ukrainie nie już obowiązku meldunkowego, ale na granicy wypełnić musimy tzw. kartę meldunkową, w której trzeba określić czas oraz wskazać miejsce, w którym będziemy mieszkać podczas naszego pobytu na Ukrainie.
Miejsce wylotu i czas lotu z Polski do Lwowa
Najszybszym sposobem na dotarcie do Lwowa jest bezpośredni przelot, niestety nie ma dużego wyboru dostępnych połączeń. Z Polski do Lwowa polecieć można lotem bezpośrednim wyłącznie z Warszawy, połączenie to obsługuje PLL LOT. Czas przelotu to około 1 godzina. Chcąc lecieć z innego polskiego miasta, należy przygotować się na lot z przesiadką w Warszawie lub innym europejskim lotnisku. Najczęściej wybieraną alternatywą jest lot przez Kijów, w zależności od dostępnego połączenia, podróż może zająć około 4 godzin. Dostępne są także inne połączenia, przez większość lotnisk europejskich, jednak ani cena biletu, ani czas podróży nie zachęca do przyjęcia takiego rozwiązania.
Lotnisko we Lwowie
Lotnisko we Lwowie (Lviv Danylo Halytskyi International Airport, kod IATA: LWO) zajmuje powierzchnię całkowitą 48,320 m2, położone jest około sześć kilometrów od centrum miasta i obsługuje ponad 15 linii lotniczych. Lotnisko było stosunkowo niewielkie, ale w kwietniu 2012 roku otwarto tu nowy terminal pasażerski, który powstał w trakcie przygotowań Ukrainy i samego Lwowa do organizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej, EURO 2012. Obecnie lotnisko jest największym w portem lotniczym w zachodnim rejonie Ukrainy. Na terminalu znaleźć można m.in. kantor wymiany walut, sklepy, kawiarnię i specjalną poczekalnię dla pasażerów VIP, przed lotniskiem znajduje się parking. Na lotnisku pasażerów obowiązują standardowe procedury bezpieczeństwa i odprawy.
Jak dojechać na i z lotniska we Lwowie?
Transfer z lotniska do centrum Lwowa jest dość krótki, gdyż odległość do centrum miasta to zaledwie około 6 kilometrów. Z lotniska, do centrum oraz z centrum na lotnisko dojechać można autobusem linii 95 lub trolejbusem linii numer 9, cena biletu to 1,5 UAH. Dostępne są również taksówki, oprócz tego istnieje możliwość zamówienia wcześniej samochodu z kierowcą, który odbierze nas z lotniska i zawiezie pod wskazany adres. Kolejną opcją jest wypożyczenie samochodu i dotarcie do miasta na własną rękę. Orientacyjny czas przejazdu z lotniska do centrum to około 15 minut.
Wymiana waluty na Ukrainie
Walutą obowiązującą na Ukrainie jest hrywna, która dzieli się na 100 kopiejek (1 UAH to około 0,25 PLN, wg kursu z dnia 06.06.2014). Pieniądze można wymienić przed wyjazdem w Polsce, w polskich kantorach bez problemu dostaniemy ukraińską walutę. Innym, równie dobrym rozwiązaniem będzie zakup dolarów bądź euro i ich wymiana w kantorze na miejscu. Na Ukrainie bez problemu znajdziemy też kantory, które skupują polską walutę, w wielu z nich kurs może okazać się korzystniejszy niż przy wymianie pieniędzy w Polsce. Przy wymianie waluty na Ukrainie, należy uważać na tzw. cinikciarzy, którzy proponują wymianę po korzystniejszym kursie, zdarza się, że sprzedają oni fałszywe banknoty, ponadto korzystanie z ich usług jest niezgodne z prawem.
Co trzeba wiedzieć jadąc na Ukrainę?
Językiem urzędowym na Ukrainie jest język ukraiński, niemniej jednak równie popularny jest rosyjski, w którym to języku porozumieć się można się właściwie wszędzie. W miejscach turystycznych, hotelach czy restauracjach nie ma większego problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim. We Lwowie w większości miejsc swobodnie porozumieć się można także po polsku.
Wybierając się na Ukrainę, w zależności od charakteru pobytu, zalecane są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Władze Ukrainy doradzały też kibicom, przyjeżdżającym tutaj na EURO, szczepienia przeciw odrze. Standard usług medycznych nie stoi na zbyt wysokim poziomie, przed wyjazdem należy wykupić ubezpieczenie zdrowotne.
Brak komentarzy. |