Jak dojechać do Lwowa? Jak poruszać się po mieście, czy komunikacja miejska we Lwowie działa sprawnie? Lwów, z racji licznych atrakcji, bogatej historii i przystępnych cen, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z Polski. Podpowiadamy, jak najlepiej dotrzeć do miasta i jak się po nim poruszać.
Dojazd do Lwowa.
Najszybszym, ale jednocześnie najdroższym sposobem dotarcia do Lwowa jest podróż samolotem. Bezpośrednie połączenie pomiędzy Warszawą a Lwowem oferują linie lotnicze LOT, przelot trwa 1 godzinę, z pozostałych polskich lotnisk polecieć można z przesiadką w Warszawie. Lotnisko we Lwowie położone jest około 6 km od centrum miasta, do centrum dojechać można taksówką (koszt przejazdu to około 50 UAH) lub, znacznie taniej, autobusem czy trolejbusem (cena biletu to około 1,5 UAH).
Inną opcją jest dojazd do Lwowa autokarem, turyści do wyboru mają połączenia kilku przewoźników, oferujących regularne przejazdy z różnych miast w Polsce, między innymi z Warszawy, Krakowa, Przemyśla i Wrocławia, koszt biletu w 1 stronę na trasie Warszawa - Lwów kształtuje się od około 90 zł w górę. Decydując się na dojazd autokarem lub własnym samochodem należy mieć na uwadze fakt, iż na przejściu granicznym może zdarzyć się dość długa kolejka, pamiętać trzeba również o nienajlepszym stanie dróg na Ukrainie oraz o ich dość kiepskim oznakowaniu.
Do Lwowa dojechać można również pociągiem, podróż z Krakowa trwa około 8,5 godziny, z Rzeszowa niecałe 5 godzin, z Przemyśla około 2 godziny.
Osobom poszukującym najtańszej opcji polecić można dotarcie do Przemyśla, a stamtąd przejazd busem do granicy w Medyce. Busy odjeżdżają z okolicy dworca autobusowego, przejazd trwa około 20 minut, a cena to zaledwie 2 zł. W Medyce, po pieszym przekroczeniu granicy, udać się należy na stronę ukraińską, do Szeginia, na położony w pobliżu niewielki dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają marszrutki (busy, rodzaj zbiorowej taksówki) do Lwowa. W dzień powszedni kursują one średnio co pół godziny, bilet kupić można w kasie na dworcu lub bezpośrednio u kierowcy (cena za przejazd to około 24 UAH), podróż trwa około 2 godziny. Pojazdy kursujące na tej trasie do najnowocześniejszych nie należą, z reguły są też bardzo zatłoczone, ale ich zaletą jest niewątpliwie przystępna cena.
Poruszanie się po Lwowie.
Stare miasto we Lwowie nie jest duże i najlepiej zwiedzać je pieszo, po prostu spacerując od jednej atrakcji turystycznej do kolejnej. Osoby bardziej wygodne praktycznie wszędzie podjechać mogą tramwajem, który przystanek ma nawet na samym lwowskim rynku. Komunikacja tramwajowa we Lwowie poszczycić się może długą historią, jej początki sięgają roku 1880, kiedy to otwarto pierwszą linię tramwaju konnego, w 1894 roku w trasę wyruszył pierwszy tramwaj elektryczny. Obecnie po mieście kursuje 9 linii tramwajowych, cała sieć połączeń liczy około 75 km, większość z niej, podobnie jak same tramwaje, jest w dość złym stanie technicznym. Bilety kupić można u motorniczego, koszt przejazdu to 1,5 UAH. Na chętnie odwiedzany przez turystów, słynny Cmentarz Łyczakowski najlepiej dostać się właśnie tramwajem, z centrum kursują tu linie nr 7 i 8, z kolei na dworzec kolejowy dojechać można liniami 1, 6 i 9.
Po Lwowie poruszać się można również autobusami i trolejbusami oraz marszrutkami, te ostatnie nie mają ustalonych przystanków czy stałego rozkładu jazdy, ale stanowią doskonałą alternatywę dla innych środków transportu, zwłaszcza, jeśli chce się dojechać do którejś z nieco słabiej skomunikowanych części miasta.
Innym środkiem transportu we lwowie są taksówki, które są znacznie tańsze niż w Polsce, pod warunkiem, że skorzysta się z którejś z licencjonowanych korporacji, korzystających z taksometrów, lub przed rozpoczęciem podróży ustali się z góry z kierowcą cenę za przejazd - bez tego można zapłacić za kurs nawet trzykrotnie więcej. Najlepiej poprosić o zamówienie taksówki w hotelu, recepcjoniści z pewnością wybiorą jedną z najtańszych korporacji.
Brak komentarzy. |