Jednym z często zadawanych sobie przez turystów pytań jest to dotyczące miejscowej waluty. Sprawdźmy zatem, jakie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą na Węgry i na co szczególnie zwrócić uwagę dokonując wymiany i płatności na miejscu.
Krótka historia węgierskiej waluty
Waluta zwana forintem pojawiła się na Węgrzech już w XIII wieku. W okresie od 1868 roku do 1898 roku forint stanowił odpowiednich austriackich guldenów, odpowiadał on równowartości 100 krajcarów. W 1892 roku forinta zastąpiono koroną węgierską, dzielącą się na 100 fillerów. W 1926 roku wprowadzono kolejną zmianę - wycofano korony, a do obiegu wprowadzono pengő, również dzielące się na 100 fillerów. Po okresie olbrzymiej hiperinflacji w latach 1945-1946 pengő zostało wycofane i ponownie wprowadzono do użycia forinty. Ciekawostką jest, iż gdy zastąpiono pengő forintem, najwyższy nominał wynosił aż 100 trylionów.
Węgierska waluta
Oficjalnym środkiem płatniczym obowiązującym na Węgrzech jest forint (kod ISO 4217: HUF), emitowany przez Narodowy Bank Węgier. 1 forint dzieli się na 100 fillerów, od 1999 roku nie są one jednak używane, z uwagi na bardzo niską, praktycznie zerową wartość. Obecnie w obiegu występują monety 5, 10, 20, 50, 100, 200 forintów oraz banknoty: 500, 1000, 2000, 5000, 10000, 20000 forintów. Na awersach banknotów widnieją wizerunki wybitnych postaci z węgierskiej historii, między innymi króla Macieja Korwina i króla Stefana I. Rewersy z kolei przedstawiają ważne miejsca, jak np. zamek w Sarospatak. Według aktualnego kursu (z dnia 26.05.2014) 100 HUF to średnio 1,37 złotych.
Jaką walutę zabrać ze sobą
W wielu polskich kantorach istnieje możliwość zakupienia forintów, przed dokonaniem transakcji warto jednak sprawdzić kurs wymiany. W przypadku chęci zakupu większej ilości forintów, w większości placówek można spróbować negocjować cenę.
Innym dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą w podróż euro i na miejscu wymiana ich na forinty. Wymiany dokonać można w kantorach i oddziałach banków. Część miejscowych kantorów oferuje również możliwość wymiany złotówek, w tym przypadku jednak często możemy spotkać się z mało korzystnym przelicznikiem.
Informacje praktycznie
Na Węgrzech istnieje dobrze rozbudowana sieć bankomatów, z których można pobrać gotówkę. Przed dokonaniem transakcji warto się jednak upewnić, czy nie jest ona obciążona prowizją, a jeśli tak, to jakiej wysokości.
Na miejscu w części restauracji, większych sklepach itp. można również dokonywać płatności w euro, z uwagi na często dość niekorzystny przelicznik nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie.
Jeżeli zabraknie nam pieniędzy, skorzystać można z usług Western Union i w którejś z ich placówek odebrać pieniądze przesłane z Polski.
W miejscach często uczęszczanych przez turystów, czy po prostu zatłoczonych, istnieje niebezpieczeństwo kradzieży. Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami utracenia karty kredytowej, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie zanotowanego jej numeru wraz nazwą wydawcy, numerem konta bankowego oraz numerem telefonu do banku, który kartę wydał, by w razie potrzeby bezzwłocznie ją zablokować.
Brak komentarzy. |