Ile trwa lot samolotem do Budapesztu? Jak dojechać na lotnisko? Budapeszt to idealne miejsce na spędzenie weekendu. Dobra kuchnia, mili ludzie, piękne widoki, wspaniałe zabytki i termy z gorącymi źródłami - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podpowiadamy, jak najlepiej dostać się do Budapesztu i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty.
Obywatele Polscy podróżujący do Budapesztu korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na okres do 90 dni (niezależnie od jego celu) jest ważny paszport lub dowód osobisty. Pobyt powyżej 90 dni wymaga uzyskania pozwolenia - karty pobytu, która wydawana jest przez regionalne biura Urzędu do Spraw Imigracji i Obywatelstwa.
Skąd lecieć i ile trwa lot z Polski do Budapesztu?
Najszybszym sposobem na dotarcie do stolicy Węgier jest bezpośredni lot. W ten sposób do Budapesztu dostaniemy się zarówno dzięki tanim liniom lotniczym, jak i połączeniom rejsowym. Wizzair oferuje przeloty z Warszawy, Ryanair z Krakowa. Bezpośrednie przeloty rejsowe z Warszawy do Budapesztu obsługuje nasz narodowy przewoźnik - PLL LOT. Czas bezpośredniego lotu z Polski do Budapesztu to około 1,5 godziny. Jeśli nie straszne nam loty z przesiadką, to do Budapesztu można dolecieć z praktycznie każdego lotniska w Polsce. Ponadto skorzystać można z oferty lotnisk w krajach ościennych (np. Praga czy Berlin). Przeloty dostępne są przez cały rok, a więc można wybrać się na Węgry w dogodnym terminie.
Lotnisko w Budapeszcie.
Lotnisko w Budapeszcie (Budapest Ferenc Liszt International Airport, kod IATA: BUD) jest największym lotniskiem Węgier, obsługuje blisko 40 linii lotniczych i ponad 8 milionów pasażerów rocznie. Obecna nazwa lotniska obowiązuje od marca 2011 roku, wcześniej nazywało się ono Ferihegy, przemianowano je na port lotniczy imienia Franciszka Liszta, aby uczcić w ten sposób węgierskiego kompozytora. Port lotniczy posiada trzy terminale główne (1, 2A i 2B) oraz terminal cargo, pomiędzy terminalami 1 i 2 kursuje lotniskowy autobus. Na lotnisku znajdują się sklepy, restauracje, kawiarnie, punkty informacji turystycznej, kantory wymiany walut i przechowalnia bagażu, posiada ono udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz dla matek z dziećmi. Ciekawostką jest znajdujące się tutaj muzeum lotnictwa. Podróżnych obowiązują standardowe procedury bezpieczeństwa i odprawy.
Jak dojechać na lotnisko w Budapeszcie?
Lotnisko położone jest około 16 km od centrum stolicy Węgier (na południowy wschód), przy głównej drodze nr 4. W godzinach między 4 rano a 11 w nocy z lotniska kursuje autobus linii 200E, który zabiera pasażerów spod terminala 2, a dojeżdża do stacji metra Kobanya Kispest. Bilety w cenie 320 forintów można nabyć na poczcie (jest położona na antresoli terminala 2), w kioskach z prasą lub w specjalnych automatach. Bilety nabyć można też u kierowcy, ale ich koszt wyniesie 400 forintów.
Przy terminalu 1 znajduje się stacja kolejowa, z której dostać się można na stację Western Railway Station. Podróż trwa niecałe pół godziny, a koszt biletu to 300 forintów.
Lotnisko współpracuje z korporacją taksówkową Fotaxi i rekomenduje korzystanie z usług tego właśnie przewoźnika. Orientacyjny koszt przejazdu do Budapesztu waha się między 3800 a 6500 forintów, w zależności od adresu docelowego, w przeliczeniu jest to około 14-24 euro.
Lotnisko oferuje także usługę shuttle bus. Bus zawiezie turystów do dowolnego miejsca w mieście, rezerwacji dokonać można osobiście (specjalne punkty znajdują się na wszystkich trzech terminalach), telefonicznie lub przez internet. Wszystkie busy przyjeżdżają i odjeżdżają spod głównego wejścia.
Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą na Węgrzech jest forint, 100 forintów to około 1,40 zł. Wymiany pieniędzy należy dokonać jeszcze przed wylotem, w Polsce. Na miejscu bez problemu można korzystać z bankomatów i dokonywać płatności kartami płatniczymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc na Węgry?
Językiem urzędowym na Węgrzech jest język węgierski. W większości sklepów, urzędów i restauracji porozumieć się można po angielsku. Część lokali gastronomicznych wprowadziła nawet dwujęzyczne menu, aby turystom było łatwiej zorientować się co proponuje dany lokal. Kuchnia węgierska jest dość ostra, jeśli menu jakiejś restauracji wymienia daną potrawę, jako przyrządzaną w wersji dla turystów, oznacza to, że będzie ona łagodniejsza w smaku.
Przyjeżdżając do stolicy Węgier na weekend, warto zaopatrzyć się w tzw. kartę Budapeszt - uprawnia ona do korzystania bez opłat z komunikacji miejskiej, gwarantuje też darmowe wstępy do muzeów oraz zniżki w wielu lokalach gastronomicznych, sklepach i hotelach. Kartę można kupić w biurach podróży bądź w punktach informacji turystycznej na lotnisku.
Wybierając się na Węgry, nie ma obowiązku szczepień ochronnych, nie ma również specjalnych zaleceń zdrowotnych i sanitarnych. Osoby, które opłacają składki na NFZ, mają na Węgrzech prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia, aby z niej skorzystać należy udać się do placówki medycznej, oznaczonej skrótem OEP i przedstawić zaświadczenie o ubezpieczeniu - kartę EKUZ oraz dowód osobisty.
Brak komentarzy. |