Kiedy jesteśmy na wakacjach i kupujemy pamiątki, wybierajmy te, które są unikatowe dla danego kraju a nawet regionu. Co zatem kupić i przywieźć z wakacji na francuskiej Korsyce?
Napoleon Bonaparte kontra Pasquale Paoli
Cesarz Francuzów, którego rodzice pochodzili z Ajaccio, przyszedł na świat w 1769 roku i pragnął, aby jego wyspa stała się raz na zawsze francuska. Nic dziwnego, że nie był lubiany przez Korsykan, którzy marzyli o niepodległości za sprawą bohatera narodowego - Pasquale Paolego. Dzisiaj ten drugi jest nieco zapomniany poza rodzinną wyspą. Napoleon zyskał światową sławę i dzięki temu został najsłynniejszym mieszkańcem Korsyki. Pamiątki z nim związane przynoszą pieniądze, dlatego mieszkańcy zmienili do niego stosunek na bardziej pobłażliwy. Możemy kupić wizerunek obu bohaterów na licznych straganach i w sklepikach.
Korsykańska flaga
Wizerunek głowy Maura, który jest nierozerwalnie związany z tożsamością narodową, po raz pierwszy pojawił się pod koniec XIII wieku w herbie króla Aragonii. Dzięki Paolemu stał się symbolem narodu korsykańskiego. Przywódca usunął z wizerunku łańcuchy i inne oznaki poddaństwa oraz opaskę zasłaniającą oczy. Wizerunek głowy Maura można przywieźć do domu na korsykańskiej fladze, ale również na licznych pamiątkach użytkowych: koszulkach, ręcznikach, tacach, talerzach, zapalniczkach czy kubkach.
Biżuteria
Wyroby jubilerskie to pamiątki z czerwonego korala oraz wizerunek oka świętej Łucji, które strzeże przed złym spojrzeniem. Najpopularniejsze są bransoletki - od tanich wyrobów na sznurkach, po prawdziwe rękodzieła ze złota. Można też dostać kolczyki i naszyjniki. Warta polecenia jest również biżuteria z wizerunkiem głowy Maura, szczególnie zawieszki na łańcuszki w kształcie symbolu narodowego. Można je dostać w większości sklepów z pamiątkami, wykonane zarówno w złocie jak i w srebrze.
Muzyka i język
Tradycyjne pieśni korsykańskie są pokrewne arabskim melopejom i śpiewowi gregoriańskiemu. Wspominają dawne dzieje wyspy a artyści potrafią przekazywać przez nie bardzo głębokie emocje. W centrum historycznym większości miasteczek można dostać płyty CD z nagraniami korsykańskich wykonawców oraz filmy DVD z ich koncertów. Wykonywane są w języku korsykańskim, który był przekazywany ustnie właśnie w śpiewach i opowiadaniach. Formę pisemną stworzono dopiero w XIX wieku. Wtedy korsykański kojarzono z buntem wobec Francji. Status języka regionalnego otrzymał dopiero w 1974 roku. Dzisiaj nauczany jest w szkole podstawowej i figuruje na liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na wielu koszulkach oraz innych pamiątkach sprzedawanych na wyspie, widzimy przekreślone francuskie słowo „Corse”, które zastąpiono korsykańskim wyrazem „Corsica”. W ten sposób mieszkańcy uświadamiają turystów, że oprócz obowiązującego francuskiego, mówi się tam również po korsykańsku.
Produkty spożywcze
Szczególną renomą cieszy się coppa, czyli szynka ze schabu i lonzu, czyli polędwica. Gwiazdą wśród serów jest brocciu, wytwarzany z mleka koziego lub owczego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyroby mięsne i serowe charakteryzują się intensywnym zapachem. Chociaż Napoleon mawiał, że poznaje swoją ojczystą krainę po zapachu właśnie, nie chcemy wypełniać nim walizki z ubraniami. Nie ma tego problemu, jeśli zdecydujemy się na korsykańskie miody. Rośliny, z których pszczoły zbierają nektar, nadają miodowi wyjątkowe właściwości. Ich dobroczynny wpływ był już znany w starożytności. Oznaczenie AOC „mele di Corsica” stosowane jest do sześciu gatunków i gwarantuje wysoką jakość oraz sprawdzone pochodzenie. Dobrą pamiątką będą też pyszne konfitury wytwarzane z owoców dojrzewających w bogatych sadach. Najpopularniejsze są te z kasztanów.
Napoje
Winiarze zdobyli sobie wytrwałą pracą prawo do dysponowania dziewięcioma apelacjami. Doskonałym prezentem dla najbliższych będzie pierwsze wino, jakie otrzymało apelację AOC w 1968 roku - Patrimonio. Korsyka szczyci się szczepami niewystępującymi poza terenem wyspy. Jeśli mamy w rodzinie miłośników piwa, to koniecznie musimy im przywieźć Pietrę - niespotykaną nigdzie indziej odmianę piwa kasztanowego. Innym oryginalnym napojem korsykańskim jest piwo Torra, które łączy aromat drzewa truskawkowego i mirtu.
Produkty z korka i noże symbolizujące walkę klanów
Na wyspie rośnie duża ilość dębów korkowych, stąd popularność pamiątek z tego tworzywa. Kobiety zachwycają się torebkami, butami a także przyborami kuchennymi. Dla dzieci można kupić piórnik korkowy albo tornister. Mężczyźni najczęściej interesują się nożami. W sklepach można znaleźć ich duży wybór. Te przeznaczone dla turystów mają często znak w kształcie Korsyki a także pełnią funkcje dodatkowe: posiadają otwieracz i scyzoryk. Widnieje na nich napis „vendetta” nawiązujący do walki klanów. Honor bywał tutaj bezkompromisowym sojusznikiem przemocy i oznaczał gotowość do ponoszenia wszelkich ofiar. Chociaż tak naprawdę klan był zawsze synonimem opieki i wzajemnej pomocy. Obejmował nie tylko rodzinę, ale i mieszkańców jednej wioski. Wielcy ludzie w dziejach wyspy, tacy jak Pasquale Paoli, wspierali klany twierdząc, że Korsyka też jest właśnie takim klanem.
Będąc tu na wakacjach, nie spotkamy tłumów Polaków. To kierunek rzadko wybierany w naszym kraju, mało dostępny w biurach turystycznych. Nie latają tu tanie linie lotnicze. Musimy więc mieć świadomość, że szybko tam nie wrócimy i przywieźć ze sobą coś unikatowego, co będzie nam przypominało Korsykę, zwaną nie bez przyczyny „wyspą piękna”.
Brak komentarzy. |