Co warto przywieźć z Rosji, jaką pamiątkę, która będzie oryginalna? Pierwsze skojarzenie z typową rosyjską pamiątką to oczywiście matrioszka. A potem długo, długo nic. Co jeszcze można przywieźć z Rosji?
Matrioszka - bez niej nie wracaj
To pamiątka obowiązkowa dla każdego odwiedzającego Rosję. Klasyczna matrioszka powinna być wykonana z drewna i ręcznie malowana, przedstawiać wiejską dziewczynę i mieć co najmniej 6 elementów. Jednak od czasów pierestrojki hitem są także matrioszki przedstawiające radzieckich i współczesnych przywódców; oryginalnym podarkiem czy pamiątką będzie lalka w kształcie Putina czy Obamy. Można również znaleźć matrioszki z przedstawieniami pisarzy, postaci historycznych, a nawet... rosyjskich zabytków.
Ikony - nie tylko dla religijnych
Na drugim miejscu w zestawieniu najbardziej klasycznych pamiątek z Rosji zapewne znalazłyby się reprodukcje ikon w najróżniejszych postaciach: od najzwyczajniejszych kartek ze zdjęciami słynnych ikon, przez papierowe obrazki naklejone na drewno, aż po prawdziwe dzieła sztuki warte fortunę. W przypadku chęci zakupienia oryginalnej ikony, uważać trzeba na oszustów - zdarzają się przypadki sztucznego postarzania ikon, aby podbić ich cenę. Jeśli mamy zamiar wywieźć z terenu Rosji ikony ponad stuletnie, trzeba posiadać potwierdzające ich wiek zaświadczenie wydane przez Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej. Ikony zakupić można w sklepikach w cerkwiach, sklepach z pamiątkami i specjalnych sklepach wyspecjalizowanych w sprzedaży ikon.
Rosyjska moda ponadczasowa
Uszanka, czyli futrzana czapa to najbardziej kojarzący się z Rosją element garderoby; wspaniale chroni przed mrozami, dodaje szyku, ale... Nie spodoba się miłośnikom zwierząt - czapki te w większości wykonane są z prawdziwego króliczego futerka, czasem także korzysta się z futra piżmaków, wilków, a nawet... psów. Czasami można trafić na uszanki z materiałów syntetycznych, ale nie są one tak ciepłe ani eleganckie jak te z futra naturalnego (szczytem kiczu są sztuczne czapki we fluorescencyjnych kolorach z godłem ZSRR). Uszanki można kupić zarówno w butikach, sklepach z pamiątkami, jak i na bazarkach.
Innym tradycyjnym ciuchem, który warto przywieźć ze Wschodu, są rubaszki - tradycyjne rosyjskie koszule ze zdobieniami, jakie nosiło się w XIX wieku oraz walonki -ciepłe i nieprzemakalne obuwie do połowy łydki lub do kolan, które dopasowuje się do kształtu stopy i pomaga przetrwać nawet syberyjskie mrozy. Praktycznym rozwiązaniem są modele, których można używać jako pantofli lub skarpet. Walonki są tak popularne, że w Moskwie powstało nawet poświęcone im muzeum!
Co ciekawe, w ostatnich latach buty wzorowane na walonkach podbiły europejskie marki modowe, osiągając zawrotne ceny.
Pamiątki dla domu
Świetnym elementem wystroju mieszkania każdego podróżnika będzie typowy samowar - niegdyś uchodził on za symbol rosyjskiego domu! Niklowane, posrebrzane lub pozłacane - częściej niż do przygotowywania herbaty służą one obecnie do ozdoby. Największe wytwórnie samowarów znajdują się w Tule, Sankt Petersburgu oraz Moskwie. Jako element domowego wystroju sprawdzi się także palechska szkatułka - czarna lakierowana skrzyneczka, ozdobiona barwnymi motywami baśniowymi, literackimi i scenkami rodzajowymi, często związanymi z rosyjskim folklorem.
W kuchni natomiast wspomnienia przywoływać będzie gżel, czyli rosyjska porcelana w biało - niebieskie wzory. Chochloma, czyli drewniane naczynia ozdabiane motywami roślinnymi w barwach czerwono - czarno - złotych to kolejna „kuchenna” propozycja pamiątkowa. Te pięknie malowane naczynia używane są w rosyjskich kuchniach od kilkuset lat!
Historia dla współczesnych
Jeśli polujemy na kojarzące się z ZSRR drobiazgi, najlepiej poszukiwać ich na pchlich targach i bazarkach. Znaleźć tam można zwykle istne mydło i powidło, od starych monet i medali, przez biżuterię i książki, aż po setki drobiazgów związanych z postaciami Lenina, Stalina czy Dzierżyńskiego.
Pamiątki „Made in China”
Jeżeli nie chcemy wydać majątku na suweniry, najtańszą opcją okażą się standardowe pamiątki w postaci najróżniejszych drobiazgów (choć i takie drobiazgi mogą uderzyć nas nieco po kieszeni). W Moskwie dobrym miejscem na tego rodzaju zakupy jest ulica Arbat, gdzie aż roi się od sklepików z pamiątkami i często można trafić na wyprzedaże; jej odpowiednikiem w Sankt Petersburgu jest Newski Prospekt.
W ofercie zwykle znajduje się ogromny wybór magnesów, kubków czy koszulek - te ostatnie zasługują na uwagę, jako że często ich treść jest bardzo humorystyczna. Najpopularniejszym motywem pamiątek jest oczywiście matrioszka, tak więc jeśli ręcznie malowana lalka jest dla nas za droga, kupić możemy jej tańszy wizerunek w postaci breloczka, magnesu czy kolczyków. Niektóre pamiątki balansują na pograniczu kiczu - na przykład trójwymiarowy magnes z postaciami Putina i Miedwiediewa. Można sobie sprawić także okładkę na paszport czy etui na dowód osobisty z godłem Związku Radzieckiego.
Dla smakoszy
Fani gotowania w ramach zakupu pamiątek mogą zgromadzić spożywcze zapasy. Grzechem byłoby wyjechać z Rosji bez butelki kwasu chlebowego - napoju musującego z osłodzonej wody, chleba razowego, drożdży, przypraw i innych dodatków. Butelka dobrej wódki to kolejny klasyczny „produkt eksportowy” przywożony przez turystów - nie bez powodu rosyjska wódka ma famę jednej z najsłynniejszych na świecie i.. jest niemal dwa razy tańsza niż w Polsce.
Moskovskaya, Stolichnaya, Carska Złota, Bieluga, a nawet prezydencka Putinka - to tylko niektóre z wielu popularnych marek. Dużą popularnością cieszą się też ormiańskie koniaki.
Można pokusić się również o przywiezienie opakowania niezwykle popularnego w Rosji kawioru z łososia czy jesiotra lub suszonych rybek - popularnej i oryginalnej przekąski. Dla łasuchów opcją będzie czekolada Alionka w różnych smakach i najróżniejsze chałwy.
Brak komentarzy. |