Moskiewskie muzea nie bez powodu słyną jako jedne z najlepszych na świecie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - miłośnicy historii sztuki fenomenalne kolekcje malarstwa i rzeźby, fani historii stworzone jakby z myślą o nich placówki, kochający literaturę muzea poświęcone ich ulubionym pisarzom. Podpowiadamy, które muzea w Moskwie warto zwiedzić.
Muzealne klasyki
Będąc w Moskwie byłoby grzechem nie odwiedzić słynnej Tretiakowki, czyli Państwowej Galerii Tretiakowskiej. Arcydzieła rosyjskiego malarstwa, od Andrieja Rublowa po Michaiła Wrubla - kolekcja stanowi doskonały przekrój historii wschodniej sztuki.
Założona w 1856 roku przez kupca Pawła Trietiakowa galeria uznawana jest za jedną z największych kolekcji na świecie! W związku z tym na zwiedzenie Tretiakowki warto przeznaczyć przynajmniej kilka godzin - w przeciwnym wypadku galerię opuścimy z poczuciem niedosytu.
Wycieczkę tutaj można połączyć ze zwiedzaniem Zamoskwierczoja, czyli położonej w zakolu rzeki Moskwy dzielnicy, gdzie mieści się siedziba muzeum.
Wrażeń z Tretiakowki dopełni wizyta w Nowej Galerii Tretiakowskiej, prezentującej zbiory malarstwa rosyjskiego z XX wieku, autorstwa m. in. Malewicza czy Kandinsky’ego. Kolekcja mieści także zespół posągów z czasów radzieckich; zobaczyć tu można zastygłych w kamieniu Stalina, Lenina, Dzierżyńskiego czy Breżniewa.
Nawet przy napiętym planie zwiedzania koniecznie należy znaleźć czas na wizytę w Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina. Ekspozycja sztuki europejskiej od renesansu po wiek XX, z bogatą kolekcją dzieł impresjonistów i postimpresjonistów (w wielu wypadkach zrabowanych przez Armię Czerwoną) uczyniła je jednym z najlepszych muzeów na świecie.
Dzieł młodszych pokoleń artystów szukać należy natomiast w Moskiewskim Muzeum Sztuki Współczesnej, które stanowi także centrum artystycznej edukacji.
Dla zapalonych historyków
Będąc na Placu Czerwonym uwagę zwracają nie tylko mury Kremla i bajkowa cerkiew Wasyla Błogosławionego, ale także XIX - wieczny budynek Państwowego Muzeum Historycznego. Obecny charakterystyczny gmach został wzniesiony w tzw. rosyjskim stylu narodowym w latach 1875 - 1881 według projektu Władimira Sherwooda.
Zbiory ukazują fascynującą historię Rosji od czasów najdawniejszych; to kolejna ekspozycja, na zwiedzenie której należy przeznaczyć więcej czasu, aby niczego nie pominąć - muzeum przechowuje aż 4,5 milionów eksponatów i 15 milionów kart dokumentów, z czego zaledwie 0,5% jest udostępniana odwiedzającym.
Jeśli ktoś po przebrnięciu przez ekspozycję wciąż będzie odczuwał niedosyt wiedzy historycznej, może wybrać się do położonego w Parku Zwycięstwa na Pokłonnej Górze Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej lub do Muzeum Historii Współczesnej Rosji.
Muzea znanych i lubianych
Odrębną kategorię muzeów stanowią placówki poświęcone znanym postaciom, a także domy - muzea wybitnych artystów. Najsłynniejszym z nich, swoistą mekką turystów jest dom Michaiła Bułhakowa - autora ponadczasowego dzieła „Mistrz i Małgorzata”. Muzeum jest kameralne, a uroku dodaje mu koci lokator, symbolizujący Behemota z powieści.
Obowiązkowym punktem zwiedzania dla każdego miłośnika rosyjskiej literatury powinny być również domy - muzea Aleksandra Puszkina, Antoniego Czechowa i Maksyma Gorkiego. „Must see” dla teatrofilów stanowi natomiast Muzeum Stanisławskiego, w którym można obejrzeć salon, sypialnię gabinet oraz jadalnię reżysera a także rekwizyty i kostiumy z jego przedstawień.
Muzealnie, lecz nieszablonowo
Oprócz klasycznych propozycji Moskwa ma także do zaoferowania kilka mniej typowych muzeów.
Muzeum Szachów przedstawia sylwetki rosyjskich mistrzów tej dyscypliny oraz kolekcję bierek szachowych z najróżniejszych materiałów. Niewątpliwą atrakcją jest także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze stołem, przy którym grali Karpow i Kasparow.
Unikatem jest także podziemne „Muzeum zimnej wojny” mieszczące się w dawnym bunkrze - niegdyś najbardziej strzeżonym obiekcie w kraju.
Niezwykłe wrażenia zostawia wizyta w muzeum „Ognie Moskwy”, przedstawiającym historię oświetlenia moskiewskich ulic - od świec po współczesne latarnie. Fanów motoryzacji może zainteresować Muzeum Retro Samochodów, prezentujące kolekcję aut z czasów ZSRR.
Od 2008 roku muzealną mapę Moskwy wzbogaciło Muzeum Kaligrafii, a w 2012 roku prywatne Muzeum Designu.
Brak komentarzy. |