Słowenia to niewątpliwie jeden z najbardziej urokliwych zakątków Europy - ten kraj, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, jest niezwykle zróżnicowany pod względem geograficznym. Podróżując po Słowenii napotkamy nie tylko krajobrazy górskie, ale także piękne plaże czy rozległe niziny i pagórki pokryte winnicami. Jednak aby zobaczyć perły Słowenii musimy udać się nieco głębiej, pod powierzchnię ziemi ... Tam, podziwiając bogactwo form krasowych, zwiedzimy unikatowe w skali starego kontynentu niezwykłe jaskinie. Poniżej przedstawiamy Wam dwie najsłynniejsze jaskinie w Słowenii.
Aby zwiedzić jaskinie w Słowenii należy wybrać się na płaskowyż Kras położony w zachodniej części kraju. Od nazwy regionu pochodzi samo pojęcie krasu - unikatowych form skalnych, powstałych w skutek działań wody i dwutlenku węgla na skały węglanowe. Po słoweńsku zaś „krs” oznacza skałę lub kamień.
Jaskinia Postojna
Najsłynniejszą jaskinią krasową kraju jest Postojna (Postonjska jama), położona blisko miasta o tej samej nazwie w rejonie Gór Dynarskich. Jaskinia leży na głębokości 150 m i została wydrążona w skałach przez rzekę Pivkę, dopływ przepływającej przez stolicę Ljubljanicy. Korytarze i podziemne sale ciągną się na ponad 20 km. Sama trasa turystyczna liczy 5,5 km, z czego 4 km tzw. Starego Korytarza pokonujemy w wagonikach kolejki elektrycznej. Dalszą część trasy przemierzamy pieszo, poruszając się wyznaczonymi ścieżkami wijącymi się między niesamowitymi formami skalnymi takimi jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kurtyny skalne, makaroniki, nacieki i wiele innych. Koniec trasy pokonywanej pieszo zwieńcza ogromna hala koncertowa o wyjątkowo wysokim stropie. Trasę dla zwiedzających otworzono na początku XIX wieku, jednak już w XVII wieku jaskinia była przedmiotem zainteresowania badaczy natury i uważana jest za kolebkę speleobiologii (nauki o formach życia pod ziemią). Badacze twierdzą, że w jaskini żyje ponad 130 odmian zwierząt!
Zwiedzając jaskinię natrafimy także na polski akcent - przy samym wejściu zobaczymy wyraźnie czarne, osmolone ściany. W tym miejscu w 1944 roku słoweńscy partyzanci (pod dowództwem Polaka) wysadzili znajdujący się tu niemiecki skład paliw.
Niewątpliwą atrakcją jaskini oprócz niesamowitych form krasowych jest występowanie w podziemnych wodach bezokiego płaza - odmieńca jaskiniowego zwanego „ludzką rybą”. Można go spotkać tylko i wyłącznie w wodach tutejszego krasu. W czasie zwiedzania jaskini płaza zobaczymy w specjalnie wybudowanym baseniku, zwykle ze wszystkim stron obleganego przez wypatrujących żyjątka turystów.
W jaskini panuje stała temperatura 8 stopni Celsjusza. Na zwiedzanie jaskini zaleca się ubranie cieplejszych ubrań i krytego, sportowego obuwia. Jeśli nie zabierzemy ze sobą ciepłego okrycia, przed wejściem możliwe jest wypożyczenie ciepłych peleryn. W środku zabronione jest robienie zdjęć z lampą błyskową, dotykanie wszelkich form skalnych oraz zbaczanie z wyznaczonych ścieżek. Trasę można pokonać z lokalnym przewodnikiem (dostępne kilka wersji językowych) oraz z audioguidem (dostępny także w języku polskim; dodatkowo płatny). Na końcu trasy przemierzanej pieszo zlokalizowany jest sklep z pamiątkami. Ostatni odcinek trasy, tak jak na początku, pokonuje się kolejką. Opłaty za wstęp do jaskini są dosyć wysokie - obecnie bilet normalny kosztuje 22,90 euro, studencki 18,30 euro, dziecięcy 13,70 euro, dla dzieci poniżej 5 roku życia 1 euro. Do jaskini wchodzi się grupą o wyznaczonych godzinach (ilość wejść w ciągu dnia różni się w zależności od danego miesiąca). Jaskinia czynna jest przez cały rok kalendarzowy. Najlepiej dostać się tu samochodem bądź autobusem.
Jaskinie Szkocjańskie
Jaskinie Szkocjańskie (Škocjanske jame) oddalone są od Postojnej o około 30 km, jadąc w kierunku południowo-zachodnim. Ten zespół jaskiń liczący ok. 6 km długości na głębokości ponad 200 metrów skrywa pod ziemią jeden z największych podziemnych kanionów w Europie. Trasa znacząco różni się od tej w jaskini Postojnej - tu zobaczymy wysokie komory, wpierw zejdziemy schodami przez tzw. Jaskinię Cichą, aby następnie przejść do tzw. Jaskini Szumiącej, która swoją nazwę zawdzięcza szumiącej podziemnej rzece o nazwie Reka, której wody przepływają przez jaskinię. Wspomniany kanion pokonujemy przechodząc przez wysoko zbudowany nad nim solidny betonowy most, który nie tylko zachwyca, ale i ... przeraża - przejście całej trasy na pewno nie poleca się osobom z lękiem wysokości. Przemierzając podziemną trasę warto rozglądać się wokół w poszukiwaniu wiszących, przyczepionych do skał śpiących małych czarnych ssaków - nietoperzy! Jaskinię opuszczamy wychodząc przez jej naturalne wyjście, wielki otwór w jednej ze ścian pobliskiego wąwozu. Aby powrócić do początkowego punktu wycieczki możemy wyjechać windą bądź pokonać kilkaset schodków prowadzących z wąwozu na powierzchnię. Jeśli zdecydujemy się na drugi wariant będziemy również mieli okazję zobaczyć ukryty między skałami wodospad.
Temperatura w jaskini wynosi około 12 stopni Cejslusza. Zaleca się zabranie sportowego obuwia ze względu na śliskie ścieżki. Trasę pokonuje się z lokalnym przewodnikiem (kilka wersji językowych). Ceny są nieco niższe niż w jaskini Postojnej - bilet normalny kosztuje 16 euro, studencki i dla seniorów 12 euro, dziecięcy 7,50 euro. Do jaskini wchodzi się grupami, co godzinę, pierwsze wejścia odbywają się o godzinie 10, ostatnie o 17 (liczba wejść w ciągu dnia różni się w poszczególnych miesiącach). Jaskinia czynna jest przez cały rok kalendarzowy. Najlepiej dostać się tu samochodem bądź autobusem.
Podróżując po Słowenii warto nie tylko zwiedzić Ljubljanę, wybrać się w góry na narty czy piesze wędrówki. Tutejsze jaskinie, jedne z najpiękniejszych w Europie, zachwycą nas swoimi niezwykłymi formami skalnymi, zamieszkującymi je wyjątkowymi zwierzętami, wprowadzając nas w ten ukryty, podziemny świat.
Brak komentarzy. |