Słowenia to jeden z najmniejszych krajów Europy, posiadający zaledwie dwa miliony mieszkańców i była republika jugosłowiańska jest wciąż mało popularna wśród turystów zwłaszcza z Polski, choć posiada wszystkie atuty, aby było wręcz odwrotnie. Rzadko bowiem zdarza się, aby na tak niewielkim terenie stykały się wszystkie rodzaje krajobrazu, począwszy od przepięknych gór - Alp Julijskich, malowniczych wiosek, dzikich lasów i adriatyckiego wybrzeża. Dzięki temu Słowenia zyskała miano „Europy w miniaturze”, na które w pełni zasługuje. Tymczasem większośc z nas, jeśli już nie myli jej ze Słowacją, kojarzy głównie z małym, zielonym i górzystym terenem między Austrią i Chorwacją. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć Wam Słowenię i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto wyjechać na wakacje do Słowenii.
Słowenia to kraj nowoczesny i dość zamożny, porównując z resztą państw słowiańskich, do których się zalicza. Kraj formalnie otrzymał swoją państwowość dopiero w 1991 roku i przez swoją burzliwą historię do dziś widoczne są tutaj wpływy austriackie, włoskie, chorwackie i węgierskie co tworzy wybuchową, ciekawą mieszankę.
Wyjątkowa stolica
Lublana to z pewnością jedna z najmniejszych europejskich stolic i próżno szukać podobnego miejsca na mapie Europy. Wszystko to dzięki wyjątkowej, niezwykle spójnej architekturze autorstwa sławnego Jože Plečnika. Stolica na każdym kroku zaskakuje swoimi perełkami, na przykład mostami, z których jest znana - Potrójny (Tromostovje), Smoczy (Zmajski) i Szewski (Čevljarski), nad którym wiszą... rozwieszone na sznurku buty. Lublana to poza tym piękne parki, urokliwe nadbrzeże rzeki Lublanicy oraz mnóstwo klimatycznych kawiarenek i lokali imprezowych czynnych do rana.
Gorenjska - góry
Patrząc na słoweńskie góry można śmiało stwierdzić, że kraj ten posiada jedne z najpiękniejszych górskich krajobrazów na świecie. Punktem, którego nie można tutaj ominąć jest położone wśród alpejskich szczytów zachwycające jezioro Bled, z wysepką na jego środku, na której znajduje się kościół. Bled z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, choć warto zobaczyć też równie urokliwe, ale mniej popularne, największe słoweńskie jezioro - Bohinj. Warto odwiedzić też miasteczko Škofja Loka, gdyż dostarcza niezwykłych widoków - góruje nad nim zamek Loka, a na zboczu poniżej znajduje się Stare Miasto. Kraj posiada też idealne warunki do sportów zimowych - wiele kurortów narciarskich i doskonale przygotowanych szlaków, a samo narciarstwo stanowi najpopularniejszy słoweński sport.
Wybrzeże
Słowenia raczej nie jest znana jako nadmorski kurort wybierany często na wakacje przez Polaków. Sami Słoweńcy na tego typu wypoczynek wybierają często sąsiednią Chorwację. Mimo tego, że kraj posiada niewielki, bo 47-kilometrowy pas nadmorski, jest on pięknie urządzony i można wybierać pomiędzy uroczymi, przypominającymi włoskie miastami, oraz kameralnymi wioskami rybackimi. Włoskie wpływy widać wszędzie na słoweńskim wybrzeżu - począwszy od architektury, po nadmorską kuchnię oraz język - wszędzie znany tutaj włoski, a jeśli słoweński, to specyficzny dialekt z silnym włoskim akcentem.
Największym miastem portowym jest Koper, który na pierwszy rzut oka nie zachwyca, gdyż posiada nieco przemysłowy charakter. Warto jednak udać się na starówkę, gdyż posiada urodziwy rynek z czasów weneckich. Koper nie należy do obowiązkowych punktów zwiedzania na mapie słoweńskiego Adriatyku - jednym się spodoba, drugim nie, ale wszystkich turystów zachwyci na pewno Piran. Miasteczko położone jest na półwyspie z trzech stron otoczonym przez morze. Wyjątkowy klimat Piran zyskuje wieczorem, kiedy zasiada się w knajpce nad samym morzem, zamawia owoce morze, popija je wyśmienitym lokalnym winem i podziwia zachód słońca. Turyści ceniący bardziej kameralny klimat będą usatysfakcjonowani pobytem w Izoli - dawnej wiosce rybackiej, gdzie obecnie można zjeść najlepsze w Słowenii owoce morza, wprost ze świeżego połowu. Jest to miejsce, w którym przede wszystkim można wypocząć, podziwiając w dodatku wenecką architekturę. Miasteczko określane jest przez niektórych jako „mały Piran” i od kilku staje się cenionym kurortem wakacyjnym.
Notranjska - skarby natury
Poza górami i morzem, warto zawitać także do kolejnych skarbów Słowenii, jaki stanowią jaskinie w rejonie Notranjska. Zdecydowanie najbardziej znana to Jaskinia w Postojnej (Postojnska Jama). To długi na ponad 20 km kompleks jaskiń, którego większą część można przejechać kolejką. Zwiedzanie z przewodnikiem (dostępni w różnych językach) trwa półtorej godziny i obejmuje krótki spacer, pełen wrażeń przejazd kolejką, która mknie z dość dużą prędkością wśród imponujących stalaktytów i stalagmitów. Postojna znana jest też z unikalnego gatunku zwierząt, jaki tam występuje, czyli „ludzka ryba” (človeška ribica). To osobliwy płaz przypominający niewielkiego różowawego węża, jednak jego cechą charakterystyczną jest występowanie dwóch par odnóży. Jaskinia w Postojnej jest niezwykle popularna wśród turystów i często stanowi przystanek w drodze na chorwackie wybrzeże. Turyści, którzy przy tej okazji po raz pierwszy odwiedzają Słowenię, zazwyczaj doznają szoku, jak piękny i interesujący jest ten kraj, który do tej pory był im zupełnie nieznany.
W okolicy znajduje się też wyjątkowe, „znikające” jezioro Cerknica. Tego ogromnego słodkowodnego jeziora przez większą część roku w ogóle nie ma, gdyż latem jego wody całkowicie zanikają w podziemnych jaskiniach i kanałach. Jezioro do tej pory jest tajemnicą, nawet dla mieszkańców jego okolicy i wszystkie czynione przez lata próby osuszenia go i stworzenia tam np. pól uprawnych pełzły na niczym. Niezależnie od tego, w którą porę roku je odwiedzimy i czy będzie po brzegi wypełnione wodą czy wręcz zupełnie suche, widok wart jest zachodu.
Mimo tego, iż jaskinia w Postojnej jest bardziej popularna, według wielu turystów jeszcze większe wrażenie robią mniej znane Jaskinie Škocjańskie, wpisane na Światową Listę Zabytków Przyrody UNESCO i zjawiskowymi widokami przypominające klimaty niczym z filmu Władca Pierścieni. Zwiedzanie, możliwe jedynie z przewodnikiem, trwa około półtorej godziny.
Słowenia od kuchni
Słowenia, poza oszałamiającą przyrodą posiada też oryginalną, interesującą kuchnię z silnymi wpływami włoskimi, austriackimi i bałkańskimi. Niewiele osób kojarzy ten kraj z wyrobem doskonałych win, np. mieszanki białego i czerwonego, o wdzięcznej nazwie cviček lub czerwonego marki Teran. Wielu Słoweńców uprawia własne winorośle, a spożywanie wina stanowi istotny element tamtejszej kultury, nie tylko kulinarnej. Na pewno warto skosztować miejscowego specjału - suszonej szynki pršut, a dla amatorów czegoś słodkiego idealnie nadaje się typowo słoweński deser gibanica, czyli ciasto przekładane masą makową, orzechową i jabłkową.
Brak komentarzy. |