Park Narodowy Jezior Plitwickich jest perełką, której podczas wyprawy do Chorwacji pominąć nie można. Krystalicznie czyste jeziora krasowe, połączone ze sobą siecią wodospadów i strumieni, otoczone lasami i bogatą roślinnością tworzą unikalny krajobraz. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć!
Chorwacja - Jeziora Piltwickie to najstarszy park narodowy w kraju, założony w 1949 roku. Na jego terenie znajduje się 16 jezior krasowych i ponad 90 wodospadów, wśród nich największy wodospad Chorwacji - Veliki Slap, czyli po prostu Wielki Wodospad (78 m wysokości). Żyje tam 140 gatunków ptaków, 15 gatunków nietoperzy, dzikie zwierzęta, takie jak: wilki, niedźwiedzie, lisy, kuny, borsuki, sarny, dziki, jelenie, rysie, opisano ponad tysiąc gatunków roślin. Park otwarty jest przez cały rok. W zimie na jego terenie, w miejscowości Muknije, funkcjonuje mała stacja narciarska. W 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na listę UNESCO.
Ten cud natury powstał dzięki zjawiskom krasowym, czyli wypłukiwaniu wapienia i dolomitu przez wodę. Jeziora przedzielone są naturalnymi zaporami z trawertynu, powstałymi na skutek wytrącania się węglanu wapnia. To właśnie nad nimi tworzą się wspaniałe wodospady. Kolor wody w jeziorach zmienia się w zależności od zawartości minerałów, roślinności i kąta padania światła.
Park dzieli się na dwie części: Jeziora Górne i Jeziora Dolne. Jeziora Górne powstały na skutek zawalenia się stropów podziemnych grot i zalania ich przez wodę. W tej części znajduje się jezioro Kozjak - największe z całego kompleksu. Jeziora Dolne utworzyły się w wapiennym kanionie. Największe wrażenie robią tam wysokie wapienne skały, których biel, w zestawieniu z błękitnym kolorem wody daje piękny efekt wizualny. Atrakcją parku są także jaskinie i groty - część z nich jest dostępna dla turystów, trzeba tylko pamiętać o zabraniu własnej latarki.
Jeziora Plitwickie najlepiej zwiedzać pieszo. Dostępne są trasy o różnym stopniu trudności i długości, czas przejścia to od 2 do 8 godzin. Obowiązkowo trzeba przynajmniej podejść pod Wielki Wodospad i jezioro Kozjak. Drewniane kładki zbudowane tuż nad taflą wody sprawiają, że czujemy kontakt z naturą i spacer nabiera dodatkowego uroku. Można skorzystać z przejażdżki kolejką wzdłuż brzegów jezior, ale wtedy zobaczymy tylko cząstkę Plitwic. Na jeziorze Kozjak można wybrać się w krótki rejs statkiem spacerowym.
Do parku prowadzą dwa wejścia. Pierwsze (Ulaz 1) jest praktyczniejsze - pozwala na przejście wzdłuż całego parku bez konieczności korzystania z kolejki, znajduje się bliżej Wielkiego Wodospadu. Drugie (Ulaz 2) zlokalizowane jest mniej więcej w połowie szlaku. Przy obu wejściach są parkingi, punkty informacyjne i kasy biletowe. Możemy wykupić bilet jedno lub dwudniowy, w cenę wliczona jest kolejka i rejs statkiem. Zniżki na bilety jednodniowe otrzymają: studenci, dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat, niepełnosprawni, grupy (min.15 osób), dzieci do lat 7 wchodzą gratis. Dla grup dostępna jest usługa przewodnika w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.
Jeziora Plitwickie leżą w górach i pogoda tam jest chłodniejsza i bardziej zmienna niż na wybrzeżu - warto pamiętać o zabraniu czegoś przeciwdeszczowego i cieplejszego (kurtka, bluza). Na stronie internetowej parku można znaleźć aktualną prognozę.
Dojazd i nocleg
Jeziora Plitwickie znajdują się mniej więcej w połowie trasy Zadar - Zagrzeb (do Zagrzebia jest 140 km). Łatwo do nich dojechać zarówno własnym autem (autostradą A1 lub bocznymi drogami) jak i autobusami kursującymi z Zagrzebia i Splitu. Ze znalezieniem noclegu zazwyczaj nie ma większego problemu. W pobliżu znajdują się hotele, kempingi i kwatery prywatne. Można także skorzystać z oferty biur podróży. Chorwacja - wczasy i wycieczki objazdowe to hasło pod którym polskie biura podróży oferują wycieczki do Chorwacji. W programach wielu z nich znajdują się także wycieczki zwiedzanie Jezior Plitwickich.
Trochę statystyki
Ciekawostki
Brak komentarzy. |