Jura Krakowsko Częstochowska jest miejscem w którym można spędzić czas aktywnie i ciekawie. Jedną z jej atrakcji są jaskinie - na jurze jest ich około tysiąca.
Najdłuższa jaskinia to Wierna - 1027 m długości, a najgłębsza Studnisko - 77,5 m głębokości. Do zwiedzania, ze względu na konieczność ochrony przyrody, udostępnionych jest tylko pięć: Ciemna, Nietoperzowa, Łokietka, Wierzchowiska Górna i Smocza Jama na Wawelu (tak, tak, to też jaskinia zaliczana do jurajskich). Każda z nich jest inna, ma swoje atrakcje, ciekawostki i legendy. Zwiedzanie jaskini na pewno urozmaici weekendową wycieczkę na jurę.
Jaskinia Wierzchowiska Górna
Jest drugą największą jaskinią Jury, łączna długość jej korytarzy wynosi 1000 m. Jaskinię można zwiedzać tylko z przewodnikiem, który ciekawie opowie o procesie powstawania jaskiń, szacie naciekowej, zwierzętach jaskiniowych, o tym, jak wykorzystywali jaskinie ludzie pierwotni. Zobaczymy także kości zwierząt jaskiniowych: niedźwiedzia, hieny, jelenia, mamuta, znalezione w Jaskini Wierzchowskiej lub innych, pobliskich jaskiniach oraz skamieniałości: amonity, gąbki, belemnity. Jeżeli będziemy mieć szczęście może uda nam się zobaczyć nietoperza. Nietoperze wykorzystują jaskinie jako miejsce hibernacji w okresie od listopada do kwietnia. W Jaskini Wierzchowskiej występuje głównie Podkowiec Mały. Trasa turystyczna jest oświetlona elektrycznie, należy pamiętać o zabraniu wygodnego obuwia i cieplejszej odzieży - temperatura w jaskini jest stała i wynosi około 8 stopni. Obok jaskini znajduje się sklep z pamiątkami. Inne atrakcje w okolicy, to Dolina Kluczwody, Ojcowski Park Narodowy i Pieskowa Skała.
Jak dojechać?
Jaskinia Wierzchowiska znajduje się ok. 15 km od Krakowa, niedaleko miejscowości Biały Kościół. Jadąc własnym samochodem w Białym Kościele należy skręcić na Wierzchowie, a potem na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w prawo. Po kilku minutach dojedziemy do parkingu, gdzie należy zostawić auto. Stamtąd do jaskini zostaje ok. 10 minut spaceru.
Do jaskini można też dostać się busami jadącymi w stronę Olkusza. Wysiąść należy na przystanku autobusowym w Murowni.
Godziny otwarcia
Jaskinia Ciemna
Położona jest na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, na Górze Koronnej (niedaleko Bramy Krakowskiej). Jaskinia Ciemna słynie z tego, że znaleziono w niej ślady obecności człowieka z czasów paleolitu. Znaleziska pochodzą sprzed ponad 120 tysięcy lat. W jaskini można obejrzeć rekonstrukcję obozowiska Neandertalczyka. Dodatkową atrakcją jest zwiedzanie ze świeczkami, co pozwala poczuć klimat prawdziwej jaskini. W Jaskini Ciemnej znajduje się największa na Jurze komora, która ma 90 metrów długości i 20 metrów szerokości. Ciekawym miejscem jest tak zwany Ogrójec, rodzaj dziedzińca otoczonego skałami, który powstał na skutek zawalenia się stropu. W jaskini zimują nietoperze: Podkowiec Mały i Nocek Duży. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem.
Jak dojechać?
Parkingi, gdzie można zostawić samochód znajdują się przy ruinach Zamku Kazimierzowskiego i w Czajowicach, dalej trzeba iść pieszo. Do jaskini trochę bliżej jest z Czajowic, przy okazji można wstąpić do Jaskini Łokietka. Na Górę Koronną prowadzi szlak zielony. W jaskini temperatura jest stała i wynosi 7 stopni. Zwiedzanie jest łatwe, należy tylko pamiętać o odpowiednim obuwiu i cieplejszej odzieży.
Godziny otwarcia
Jaskinia jest czynna od 24 kwietnia do 3 października, w godzinach 10-17. UWAGA! Kasa biletowa znajduje się na dnie doliny. Jeżeli zapomnimy o kupieniu biletu przed wejściem na górę będziemy musieli się wrócić.
Jaskinia Łokietka
Znajduje się w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest najbardziej znaną i najpopularniejszą jaskinią na Jurze. Według legendy, podczas wojny polsko-czeskiej ukrywał się w niej król Władysław Łokietek ścigany przez króla Wacława II. Wejście do groty miała zasłonić sieć utkana przez pająka, co zmyliło pościg i uratowało królowi życie. Faktycznie Łokietek prawdopodobnie nigdy nie był w tej jaskini, ale legenda jest magnesem przyciągającym turystów - pierwsi zaczęli pojawiać się już w XVIII wieku. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, od którego usłyszymy nie tylko szczegółową historię domniemanego pobytu króla w jaskini, ale i inne ciekawe informacje. W jaskini znaleziono ślady bytności człowieka (narzędzia), i kości zwierząt jaskiniowych. Można w niej też zaobserwować nacieki - niestety dość nieliczne, gdyż szata naciekowa została zniszczona w wyniku niekontrolowanego zwiedzania - turyści odłamywali nacieki jako pamiątki. Jaskinia jest łatwa do zwiedzania, wyposażona w oświetlenie elektryczne, temperatura wewnątrz wynosi 8 stopni.
Jak dojechać?
Do jaskini najłatwiej dostać się od strony Czajowic. Z parkingu do jaskini zostaje 5 minutowy spacer. Można także dojść pieszo niebieskim szlakiem od strony Bramy Krakowskiej.
Godziny otwarcia
Jaskinia czynna jest od 24 kwietnia do 31 października w godzinach:
Jaskinia Nietoperzowa
Położona w Dolinie Będkowskiej, niedaleko Jerzmanowic. W przeszłości zamieszkiwała ją duża kolonia nietoperzy i stąd nazwa Jaskinia Nietoperzowa. Dziś nadal można spotkać tam Podkowca Małego, Nocka Dużego i Gacka. W jaskini odkryto ślady bytności człowieka z okresu od górnego paleolitu po średniowiecze. Najstarsze znaleziska - krzemienne narzędzia i groty pochodzą sprzed 38 tysięcy lat i reprezentują kulturę jerzmanowicką. Ponadto podczas badań odkryto liczne kości zwierząt jaskiniowych: niedźwiedzia, hieny, lwa, renifera i nosorożca włochatego. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, który opowiada o niej ciekawie i z pasją. W Jaskini Nietoperzowej kręcono sceny do filmu Ogniem i Mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmama.
Jak dojechać?
Autobusem nr 210, wysiąść w Czajowicach, a stamtąd pieszo ok. 10 minut do drogowskazów kierujących na jaskinię.
Godziny otwarcia
Jaskinia jest czynna od 1 kwietnia do 11 listopada w godzinach:
Brak komentarzy. |