Co warto zobaczyć spędzając wakacje w Kemer w Turcji?. Dawno, dawno temu była tu rybacka wioska - tak zazwyczaj zaczyna się historia najbardziej znanych i lubianych turystycznych miejscowości. Kemer, będący niegdyś cichą przystanią rybaków, dziś wyrósł na elegancki i ceniony kurort Licyjskiego Wybrzeża, z prowincjami Beldibi, Göynük, Çamyuva i Tekirova. Dogodna lokalizacja - zaledwie 43 km na południowy zachód od Antalyi i ok. 50 km od międzynarodowego portu lotniczego, przepiękne położenie wśród majestatycznych szczytów zachodniego pasma gór Taurus oraz czystej i błękitnej toni Morza Śródziemnego sprawiają, że wybór wypoczynku w tej części Turcji będzie strzałem w dziesiątkę.
Centrum Kemer - atrakcje.
Widoki
Nie trzeba ruszać się z miasta, by nacieszyć oczy pięknem przyrody - wystarczy rozejrzeć się wokół, nawet z perpektywy wygodnego leżaka. Nad miejscowością górują skaliste Taurus, a dokładniej pasmo Beydaglari. Nagie grzbiety jakby dotykają nieba, to szarpią się, zielenią, by wpaść wprost do krystalicznej wody. Taki przyrodniczy tandem zadowoli każdego turystę, i znika odwieczne pytanie Polaków: gdzie spędzić wakacje - w górach czy nad morzem?
Plaże w Kemer.
Na plaży, na plaży fajnie jest - śpiewała kiedyś Majka Jeżowska. I słusznie - bez kąpieli wodnych i słonecznych ani rusz! Najbardziej znana plaża Kemer to Moonlight, mająca kształt półksiężyca, zlokalizowana przy Ksieżycowym Parku. Generalnie plaże są tu kamieniste lub żwirkowe, co wbrew pozorom stanowi ich atut - woda przypomina „aqua minerale” - doskonale widać dno, no i piasek nie przykleja się na wysmarowane olejkiem ciało. Dla wygody i bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w specjalne buty bądź zwykłe klapki. Jęzory plaż są dobrze zagospodarowane - w przystępnych cenach oferuje się parasole i leżaki, przebieralnie i toalety są schludne i ogólnodostępne. Jeśli chcielibyśmy ugasić się zimnym napojem, nie będzie z tym problemu. Dla aktywnych atrakcję stanowić będą sporty wodne czy Parasailling.
Promenada.
Na niewielkim wzniesieniu, pomiędzy plażą a pasmem eleganckich hoteli i restauracji wije się nadmorska promenada - ładnie wyłożona kolorową kostką, z mnóstwem kwiatów i zieleni. Spacerując podziwiać można zatem okazałe hotele z jednej strony, z drugiej zaś cieszyć się widokiem błękitnego morza. Po zmroku miejsce oświetlane jest latarenkami.
Nurkowanie - scuba-diving.
Jeśli kiedykolwiek marzyliście o nurkowaniu, w Kemer będzie ku temu okazja. Działające szkoły nurkowania oferują programy nawet dla początkujących - można o nie pytać również w lokalnych agencjach turystycznych. Dla wytrawnych wodników tutejsze wybrzeże odkryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest zatopiony w 1917 roku wrak Paris II, spoczywający ok. 33 metrów pod powierzchnią wody. Wojenny okręt miał ok. 50 metrów długości i 8 metrów szerokości. Wokół wraku eksplorer dostrzeże rozrzuconą amunicje, rufę, a nawet imię jednostki.
Parki - zielone płuca miasta.
Kemer to stosunkowo młode miasto - pełne hoteli, restauracji i sklepów. Wydawać by się mogło, że stworzono betonową dżunglę... nic bardziej mylnego! Jak na kurort przystało, miasto może poszczycić się atrakcyjnymi wyspami zieleni. Zwiedzając okolicę natkniemy się na Kuciulu Park, Olbia Park, Oto Park oraz największy i najbardziej znany - Moonlight Park. Każdy z nich zaprojektowano z wielkim rozmachem, a dbałość o czystość i estetykę sprawia, że chce spędzać się tam czas. Znajdziemy tu dorodne palmy, wielobarwną florę, oczka wodne, mostki, gejzery, a nawet towarzystwo ryb i kaczek. W „Księżycowym Parku” usytuowano publiczny basen ze zjeżdżalniami oraz małe delfinarium.
Marina - port jak malowany.
Warto wybrać się tu na spacer, by choć chwilę popatrzeć na eleganckie jachty cumujące przy nabrzeżu. Ech, chciałoby się mieć choć jeden... Port - wyposażony w niezbędne biura, sklepy, restauracje, amfiteatr - mieści się tuż przy Księżycowej plaży. W sezonie turystycznym wycieczkowe statki odpływają stąd chyba każdego dnia - dobrze zafundować sobie taką przyjemność.
Yörük Parki - z tradycją w roli głównej.
Na niewielkim cyplu i wzniesieniu, pomiędzy Mariną a Moonlight Bay znajduje się restauracja, będąca jednocześnie muzeum pod gołym niebem. W namiotach zaprezentowano codzienne życie Nomadów - ukazano wystrój domostw, stroje oraz przedmioty codziennego użytku. W stylowej restauracji, siedząc na tradycyjnych tureckich dywanach przyjemnie zasmakować herbaty lub raki. Ze wzgórza roztacza się cudowna panorama okolicy - koniecznie trzeba pstryknąć pamiątkowe fotki!
Meczet.
W gwarnej części turystycznej mozaiki znalazło się miejsce również na muzułmańską świątynię. Nad kopułą górują minarety, wnętrze zdobią dywany, ciekawe ornamenty oraz wersety z Koranu. Głos muzzeina usłyszymy pięć razy w ciągu doby: o wschodzie słońca, w południe, po południu, o zachodzie słońca i po zapadnięciu zmroku. Jeśli chcielibyście zajrzeć do środka świątyni, należy pamiętać o uszanowaniu tradycji - trzeba obmyć ciało i zdjąć buty. Panowie powinni założyć długie spodnie, panie - pamiętać o długiej spódnicy, okryciu ramion i głowy.
Atatürk i Biała Wieża.
Gdyby ktoś planował umówić się na spotkanie, idealnym miejscem będzie zbiórka pod Białą Wieżą - usytuowana przy głównym placu miasta, widoczna z daleka, z tarczą zegara na górze. Nieopodal, wszystkiemu przygląda się postać Mustafa Kemala Atatürka. Za sprawą jego istotnych reform pamięć zmarłego w 1938 r. polityka widoczna jest chyba we wszystkich tureckich miastach. Warto wiedzieć, że „Ojciec Turków” obalił sułtanat kończąc epokę imperium osmańskiego, ograniczył ingerencję islamu w politykę państwa, oczyścił język z arabskich naleciałości, wprowadził ustawę o równości społecznej.
Shopping, clubbing, hammam, nargile, czyli zakupy i imprezy w Kemer.
W handlowej ulicy miasta znajdziemy wszystko, czego dusza zapragnie. Mnogość sklepów przyprawia o zawrót głowy. Kupimy tandetne pamiątki opatrzone napisem Türkiye, plażowe ręczniki z mapą kraju, tekstylia, modne fasony ubrań, skóry, złoto, ceramikę, przyprawy i regionalne łakocie. Znużeni sklepowymi witrynami możemy wybrać się na bazar. Pamiętajmy, trzeba się targować! Jak na kurort przystało, Kemer oferuje doskonałą bazę rozrywkowo-gastronomiczną. Na drinka czy posiłek zapraszają m.in. Pasa Kebab, Captain Pirate, Klub Tropicano, Monte Kemer. Lubiący nocne szaleństwa nie mogą ominąć klubów Aura i Inferno. Atrakcją pobytu w Turcji będzie oddanie się przyjemnością w tureckiej łaźni czy spróbowanie nargile - fajki wodnej.
Jakie atrakcje czekają w okolicy?
Ruiny Idyros.
W zalesionym terenie, przy Moonlight Bay ukryte są ślady dalekiej przeszłości pochodzące prawdopodobnie z IV - V wieku przed naszą erą. Dostrzeżemy m.in. pozostałości murów bizantyjskiej świątyni oraz robiące wrażenie mozaiki.
Antyczne miasto Phaselis.
Oddalone zaledwie 12 km na południe od Kemer, położone malowniczo w zacienionym sosnowym lesie, założone prawdopodobnie przez Rodyjczyków ok. 700 r. p.n.e. Miasto portowe było niegdyś ważną bazą handlową znaną z przeładunku perfum, olejku różanego i drewna. Pod powierzchnią wody do dziś widoczne są pozostałości portowych budowli. Przy głównej ulicy miasta sięgającej ok. 24 metrów długości rozciąga się pasmo ówczesnych domostw, sklepów, łaźni. Zauważymy mozaiki, dobrze zachowane antyczne napisy, agorę, akwedukt, Bramę Handriana. Z małego teatru rozpościera się piękny widok na góry Taurus. Wejście na teren Phaselis jest płatne.
Olimpos i Chimera - ruiny i ognie.
Aby dotrzeć do Olimpos, należy skierować się do wioski Çirali. Kilkaset metrów stąd, przy plaży, odnajdziemy ruiny antycznego miasta. Tablice informacyjne przypominają, że plaża jest miejscem lęgowym żółwi Caretta Caretta. Chcąc zwiedzić Olimpos, trzeba kupić bilet. Przechadzka po starożytnym mieście rozbudza wyobraźnię. Zobaczymy hellenistyczne mury, akropol, fontannę, akwedukt, kamienny most, grobowce z sarkofagami, płaskorzeźby, pozostałości rzymskiej bazyliki i jońskiej świątyni, teatr. Ze wzgórza spoglądają jeszcze ruiny bizantyjskiej cytadeli. Ufff, solidna lekcja historii!
Na północ od Çirali płoną wieczne ognie - to miejsce zwane Chimera. Jeśli chcielibyście dotrzeć tam z wioski, trzeba kierować się w stronę Płonącej Skały i liczyć się z ok. godzinną wędrówką, miejscami stromą ścieżką. Widok wydostających się spod ziemi płomieni wynagrodzi trudy marszu, jednak największe wrażenie robi po zmroku. Przyczyną powstawania zjawiska są ulatniające się gazy. Wedle mitu to tu dogorywa licyjski potwór zionący ogniem - Chimera.
Tahtali Dagi i wagonik do nieba.
Szczyt Tahtali wznosi się majestatycznie na 2365 metrów nad poziom morza i jest częścią Parku Narodowego Olimpos. W 2006 roku otwarto kolejkę gondolową, która wywozi turystów na sam wierzchołek. Atrakcję wybudowała szwajcarska firma Doppelmayr/Garaventa Group. Kolejka jest jedną z najdłuższych na świecie, w około 12 minut pokonuje trasę 4350 m zabierając w wagoniku 80 pasażerów, spełnia najwyższe normy bezpieczeństwa. Ze szczytu rozpościera się cudowna panorama, a przez lornetki obserwować można faunę i florę okolicy. Aby dotrzeć do stacji kolejki, z Kemer trzeba kierować się w stronę Finike. Za miejscowością Çamyuva odbijamy ok. 7 km w prawo.
Kanion Göynük.
Od nadmorskiego Göynük oddalony ok. 10 - 15 km. Na długości 10 km podziwiać będziemy fantastyczne formy skalne, jeziora i wodospady. W wyznaczonych miejscach organizowane są spływy gumowymi pontonami. Warto zabrać strój kąpielowy.
Jeep safari - przygoda na prowincji.
Atrakcja organizowana przez lokalne biura podróży. Terenowymi samochodami odwiedzimy górskie wioski i bezdroża, poznając bogactwo przyrody oraz kulturę Nomadów.
Antalya - historia i zakupy.
To największa metroplia na wybrzeżu i jedno z najpiękniejszych miast Turcji. Ściąga rzesze turystów i jest bazą wypadową do zwiedzania okolicznych zakątków. Klimatyczna, otoczona murami starówka Kaleiçi zachwyci miłośników historii. Przechadzając się po zaułkach zobaczymy Yivli Minare (Żłobiony Minaret), Wieżę Zegarową, meczety - Ulu Camii, Takeli Mehmet Paşa, Iskele Camii, bramę Hadriana, Kesik Minare - ruiny bizantyjskiej bazyliki, odrestaurowane rezydencje osmańskie, zabytkowy port. Przyjemnie powłóczyć się po zakamarkach starego miasta, odpocząć w cieniu kawiarenek lub popłynąć stateczkiem do wodospadów Düden. Lubiący zakupy powinni zajrzeć do centrum handlowego Migros oraz sklepów ze skórą, złotem i dywanami.
Centrum, okolica, i co jeszcze?
Pobytu w Kemer nie trzeba ograniczać wyłącznie do zwiedzania miasta i okolic, dobrze ruszyć nieco dalej - hen przed siebie. Agencje turystyczne oferują szereg ciekawych wycieczek które warto sobie zafundować, by jeszcze głębiej odkryć uroki Turcji. Wśród proponowanych miejsc popularnością cieszą się Myra i Kekova, Aspendos, Perge, wodospady Kurşunlu, Pamukkale i Hierapolis, a nawet Efez i Kapadocja. Dla turystów dostępne są wodne parki rozrywki, rejsy stateczkami, rafting oraz szaleństwa tureckiej nocy.
Brak komentarzy. |