Część obszaru zamieszkałego przez Łemków znajduje się na Ukrainie. Istnieje kilka teorii pochodzenia tej grupy etnicznej. Najstarsza i najlepiej udokumentowana wywodzi ich od osiedlających się na dzikich terenach górskich pasterzy wołoskich, inna - trackich. Wielu Łemków utożsamia się z potomkami plemienia Biało - Chorwatów, których większa część wyemigrowała do Chorwacji, pozostali tylko mieszkańcy najmniej dostępnych terenów i to oni mieli dać początek Łemkom.
Język łemkowski jest niewątpliwie jednym z dialektów ukraińskiego. Kształtował się pod silnym wpływem języka polskiego i jeszcze silniejszymi - słowackiego. Występują w nim także elementy węgierskie i rumuńskie. Używają cyrylicy.
Bezpośredni po II Wojnie na tych terenach działały bandy UPA. Dla ich osłabienia ówczesne władze wysiedlały rdzenną ludność regionu w inne rejony kraju. Dopiero po roku 1956 polscy Łemkowie mogli wracać w swoje strony rodzinne.
Obecnie większe skupiska Łemków, którzy identyfikują się z własną grupą znajdują się w miejscowościach, w Polsce:
Województwo małopolskie :
- Łosie,
- Krynica,
- Nowica,
- Zdynia,
- Gładyszów,
- Hańczowa,
- Uście Gorlickie,
- Bartne,
- Bielanka,
- Nowy Sącz,
- Gorlice.
Województwo podkarpackie, głównie w dolinach Osławy i Osławicy :
- Mokre,
- Szczawne,
- Kulaszne,
- Rzepedź,
- Turzańsk,
- Komańcza,
- Zyndranowa,
- Sanok.
Łemką z pochodzenia był Nikifor Krynicki (własc. Epifaniusz Drowniak, ur. 21 maja 1895 w Krynicy, zm. 10 października 1968 w Foluszu) malarz - prymitywista. Muzeum poświęcone Nikiforowi znajduje się w miejscowości Krynica Zdrój (zwanej także Krynica Górska).
Tereny zamieszkałe przez Łemków są typowymi terenami podgórskimi: dużo łagodnych wzniesień pokrytych lasem, wśród którego kryją się wsie - nie tylko łemkowskie, drewniane kościółki i cerkwie (Łemkowie są grekokatolikami). Można w tym regionie spędzić naprawdę ciekawe wakacje na zwiedzaniu interesujących miejsc.