Gdy pytamy kogokolwiek o polskie kopalnie soli, odpowiedź jest natychmiastowa - Wieliczka. To tu jest muzeum, które większość z trochę starszych Polaków odwiedziła co najmniej raz w życiu. Ale to kopalnia soli w Kłodawie jest największą czynną kopalnią tego surowca w Polsce.
Już od 1937 roku rozpoczęto w okolicy Kłodawy pierwsze badania grawimetryczne, a w roku 1950 rozpoczęto głębienie pierwszego szybu. Wydobycie soli rozpoczęto w roku 1956. Kłodawskie złoże ma 63 km. Długości i 4 km. Szerokości. W środkowym odcinku ruchy górotwórcze wypiętrzyły masy solne tak, że znalazły się one na głębokości zaledwie 100 metrów. Kłodawska sól znajduje zastosowanie zarówno spożywcze (do bezpośredniego spożycia i w przemyśle spożywczym czy przetwórstwie rybnym), jak i przemysłowe oraz w zimowym utrzymaniu dróg , rolnictwie (jako nawóz) oraz jako sól lecznicza - kąpielowa. Zawiera ona wiele cennych pierwiastków: żelazo, wapń, magnez, mangan, cynk, oraz jod i potas. Tutejsza sól ma kolor biały lub unikatowy - różowy. Powstała ponad 200 milionów lat temu z odparowania mórz i oceanów.
Ale kłodawską kopalnię soli można również zwiedzać. Dostępna jest trasa turystyczna położona na głębokości 600 - 750 metrów. Zwiedzanie poprzedzone jest prelekcją na temat historii powstania kłodawskich złóż oraz zastosowania wydobywanej tu soli. Następnie zjeżdża się tu specjalną klatka z prędkością 6 m/s. Zwiedzanie obejmuje przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych oraz obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Można też zobaczyć maszyny używane w podziemnym górnictwie solnym i inne ciekawostki górnictwa solnego. Podobno w jednej z komór okazjonalnie odbywają się koncerty muzyczne. Ma tam być doskonała akustyka. A w jednej z grot podobno urzęduje drakula.
Kopalnię soli w Kłodawie można zwiedzać zarówno indywidualnie jak i grupowo, ale zawsze z przewodnikiem. Kilka dni wcześniej należy telefonicznie ustalić termin wycieczki. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w dni pracujące. Zjazdy do kopalni odbywają się w godzinach między 8.00 - 10.30 oraz o 14.30. Oczywiście zalecane jest założenie wygodnego obuwia, a obowiązkowe założenie hełmu. Niestety, oświetlona elektrycznie trasa nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych oraz dzieci poniżej 7 roku życia. Ponadto istnieją przeciwwskazania zdrowotne do zwiedzania kopalni. Są to:
W firmowym sklepiku przy wejściu do kopalni można kupić pamiątki. Podobno istnieje tu możliwość rezerwacji wyżywienia oraz noclegów, a także... zorganizowania zabawy przy karaoke. Na firmowym parkingu można bezpłatnie zaparkować zarówno samochód osobowy, jak i autokar.
Kopalnia Soli „Kłodawa” administracyjnie położona jest w województwie Wielkopolskim, powiat Koło, przy trasie międzynarodowej A2, w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Warszawą i trasy E30 Paryż - Moskwa. Leży 19 km. Przed miastem Koło w kierunku Poznania.
Brak komentarzy. |