Górnictwo w rejonie Tarnowskich Gór ma długą tradycję. Pierwsze wzmianki o wydobyciu kruszców w tym rejonie pochodzą za czasów średniowiecza. Eksploatacja rud srebra i ołowiu rozpoczęła się w XV wieku.
Kilka słów historii
Według legendy pierwszą bryłę srebra znalazł na swoim polu podczas orki miejscowy chłop. Największy rozwój tarnogórskich kopalni przypadł na XVI wiek, były one wtedy największym ośrodkiem górnictwa kruszcowego nie tylko na Śląsku, ale i w Europie. Działały one aż do 1912 roku. Pozostałością po nich jest ponad 150 km podziemnych korytarzy i 20 tysięcy większych i mniejszych szybów. Idea udostępnienia części byłej kopalni narodziła się jeszcze przed II Wojną Światową, udało się ją jednak zrealizować dopiero w 1976 roku. Od tego czasu turyści mogą zwiedzać podziemny świat zapoznając się z historią kopalni i ciężką pracą dawnych górników.
Zwiedzanie
Zwiedzanie rozpoczyna się w sali muzealnej, gdzie przewodnicy barwnie i ciekawie opowiadają o historii kopalni, technikach wydobycia i sposobach odwadniania kopalni. Trasa turystyczna przebiega przez zachowane w naturalnym stanie korytarze i wyrobiska pochodzące z XVIII i XIX wieku. Podczas wycieczki możemy między innymi zobaczyć odtworzone stanowisko pracy górników, konstrukcje podtrzymujące stropy, narzędzia górnicze, sprzęt oświetleniowy, urządzenia do wypompowywania wody oraz podziemne jezioro.
Największa atrakcja
Niewątpliwie największą atrakcją jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, fragment XIX-wiecznej sztolni odwadniającej. Pokonuje się ją łódkami, słuchając opowieści przewodnika. W wodzie możemy dostrzec pstrągi, którym sztolnia zawdzięcza swoją nazwę. Innymi mieszkańcami Sztolni Czarnego Pstrąga są nietoperze.
Po wyjściu na powierzchnię możemy jeszcze odwiedzić skansen maszyn parowych. Zgromadzono w nim ponad 30 eksponatów z początku XX wieku, w tym: parowozy, maszyny wyciągowe, pompy, kocioł lokomobilowy i walec drogowy. Warte obejrzenia są także same Tarnowskie Góry, a zwłaszcza zabytkowe kamienice przy rynku, ratusz, kościół Apostołów Piotra i Pawła z Dzwonnicą Gwarków, kościół ewangelicki oraz kościół i klasztor Ojców Kamilianów.
Informacje praktyczne:
Brak komentarzy. |