Lokalna kuchnia na Majorce, czyli czego warto spróbować, co zjeść i wypić? Majorka należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie. Turystów przyciąga nie tylko pięknymi plażami i krajobrazami, ale i doskonałą kuchnią. Podpowiadamy, czego należy koniecznie spróbować podczas pobytu na wyspie.
Kuchnia na Majorce.
Kuchnia Majorki, podobnie jak i innych wysp należących do archipelagu Balearów, jest typową kuchnią śródziemnomorską. Znaleźć w niej można zarówno mnóstwo potraw charakterystycznych dla całego regionu, jak również dania, które z pewnością wyróżniają Majorkę na tle innych rejonów Hiszpanii. Majorkańskie potrawy charakteryzują się głównie prostotą i wytwarzaniem ze świeżych, uprawianych na wyspie składników (jak np. słodkich, malutkich pomidorów).
Na wyspie chętnie jada się zupy - Sopes Mallorquines są dość gęste, warzywne, podawane z wiejskim chlebem (lub, bardziej tradycyjnie, występują jako warzywa i chleb zalane rosołem). A skoro już o chlebie mowa - pa amb oli, czyli chleb wiejski moczony w oliwie, to świetna podstawa majorkańskiego śniadania. Najczęściej serwowany jest on z różnymi dodatkami, np. świeżymi warzywami czy wędlinami, których jest tu spory wybór. Najpopularniejsza sobrassada to suszona kiełbasa wieprzowa z dodatkiem mielonej papryki pimenton, soli, czarnego pieprzu i innych przypraw, wyrabiana z chudego mięsa lokalnej rasy czarnych świń. Ma czerwono-pomarańczowy kolor, jest bardzo miękka, o konsystencji nieomalże pasztetu, łatwo można rozsmarować ją na pieczywie. Nie ma jednego charakterystycznego kształtu, w sprzedaży dostępne są rożne jej rozmiary. Sobrassada jest produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne i uzyskała status Chronionej Nazwy Pochodzenia (PDO). Inna popularna wędlina to longaniza, podobna do kiełbas typu chorizo, wyróżniająca się tym, iż zamiast czarnego pieprzu dodaje się do niej papryki.
Jedną z kulinarnych wizytówek wyspy jest całą pewnością El Frito Mallorquin. Są to smażone na oliwie ziemniaki z dodatkiem podrobów jagnięcych lub wieprzowych, czerwonej papryki i cebuli, które doprawia się cynamonem, goździkami, czosnkiem. Kolejne, typowe dla Balearów danie mięsne, to tutejsza odmiana gołąbków - llom amb col czyli wieprzowina zawinięta w liście kapusty, przygotowywana z orzeszkami piniowymi i rodzynkami.
Innym, charakterystycznym dla Majorki przysmakiem, jest coca - chrupiące ciasto z różnymi dodatkami (szpinakiem, wędliną, sardynkami, a nawet rodzynkami), przypominające nieco włoską pizzę, aczkolwiek nie dodaje się do niego sera. Ponadto coca może mieć dowolny kształt, nie musi być okrągła, tak jak jej włoski odpowiednik.
Następne warte wymienienia, słynne lokalne danie to Aros Brut, czyli w dosłownym tłumaczeniu brudny ryż. Brzmi niezbyt smakowicie i zachęcająco, ale smakuje świetnie. Jest to potrawa przypominająca znaną na całym świecie hiszpańską paellę, ryż duszony z szafranem i mięsem zajęczym lub króliczym oraz warzywami.
Z kolei tumbet (tombet) to bardzo pożywne i smakowite danie składające się ze świeżych warzyw, jadane głównie latem. Na oliwie z oliwek podsmaża się plastry bakłażana, cukini, ziemniaków i czerwonej papryki, następnie całość zapieka się w piecu, dodając pomidory i przyprawiając czosnkiem. Poza tumbetem bakłażany występują w wyspiarskiej kuchni w wielu postaciach, między innymi faszerowane mięsem lub krewetkami. Warto spróbować również szpinaku a la catalana, przygotowywanego z orzeszkami piniowymi, czosnkiem i rodzynkami, podawanego zazwyczaj jako dodatek do mięsa z grilla.
Majorka poszczycić się może również bardzo smacznymi odświętnymi potrawami. Należy do nich kapłon w stylu króla Jakuba (capo al Rei en Jaume), faszerowany jabłkami i rodzynkami oraz pieczony indyk lub prosię.
Słodycze i napoje.
Po każdym obiedzie czas na deser, nie można zatem zapomnieć o lokalnych słodkościach: Enseimadas amb canel to ciasteczka cynamonowe, o charakterystycznym spiralnym kształcie, obsypane cukrem pudrem, wyrabia się je z osłodzonego ciasta o tej samej nazwie, które wcześniej poddano fermentacji i upieczono. Bardzo popularne są też migdałowe ciastka Gatos de Mallorca oraz Galletas, herbatniki pieczone na oliwie z oliwek pochodzącej z Alaior.
Majorka słynie z wyśmienitych alkoholi. Najbardziej znanym lokalnym napojem procentowym jest Tunel de Mallorca, półwytrawny likier ziołowy o zielonym kolorze, produkowany na bazie anyżu, z dodatkiem rosnących na wyspie ziół, takich jak kolendra, rumianek, koper włoski, mięta czy majeranek. W każdej butelce znajduje się umieszczona tam specjalnie gałązka anyżu, dzięki czemu trunek ten jest ten równie ozdobny, jak smaczny i doskonale nadaje się na pamiątkowy prezent z wakacji. Amatorzy słodkich trunków spróbować powinni likieru migdałowego oraz karmelowego, produkowanego z dodatkiem z owoców z drzewa świętojańskiego palo.
Majorka szczyci się również świetnymi winami, szczególną uwagę należy zwrócić na trunki z winnic Porres, Algaida i Manacor. To ostatnie miejsce zapewne doskonale znane jest fanom tenisa - to tu właśnie urodził się, wychował i mieszka do dzisiaj jeden z najwybitniejszych tenisistów w historii, Rafael Nadal. Ale wracając do win, oprócz wspomnianych wyżej produkcji, godne polecenia jest z pewnością Masia Boucle de Reserva, pochodzące z południowego zachodu wyspy. Ponadto wiele barów i restauracji proponuje wina własnej produkcji, pochodzące z lokalnych winnic, tzw. vino de la casa, czyli wina domowe, które świetnie współgrają z posiłkami.
Majorka oferuje bogactwo smaków, w tym wiele tradycyjnych dań, dlatego też wypoczywając na wyspie warto wybrać się którejś z lokalnych restauracji, by spróbować czegoś więcej poza kuchnią hotelową.
Brak komentarzy. |