Co warto zjeść w Rosji, które potrawy rosyjskiej kuchni warto spróbować? Kuchnia to bardzo ważny element każdej kultury. Każda jest inna, a podróżując warto spróbować tego, co oferuje nam dany kraj. Podpowiadamy na jakie potrawy powinniśmy zwrócić uwagę podczas podróży do Rosji?
Jadąc do Rosji możemy zapomnieć o diecie. Rosyjska kuchnia charakteryzuje się tym, że jest tłusta i mięsna. Używa się tam dużo oleju, a na stołach najczęściej widać potrawy mączne. Rosjanie uwielbiają jeść gorące i obfite śniadania - takie, które wystarczą im aż do kolejnego posiłku, późnym popołudniem. Za pierwszym razem można odnieść wrażenie, że na śniadanie jest obiad i nie jest ono do końca mylne, bo często na stole zobaczymy kaszę, kotlety, ziemniaki, pierogi. Prawie zawsze będą na nim rosyjskie bliny, czyli naleśniki. Nie należy zapominać, że w niektórych częściach kraju panuje surowy klimat i stąd właśnie wzięła się tradycja tłustego jedzenia.
Kuchnia ta jest również bardzo różnorodna. Można odnaleźć w niej naleciałości z wielu innych kultur. Jak wiadomo historia nie była łaskawa ani dla Rosjan, ani dla innych nacji. Zesłańcy, czy liczni imigranci wprowadzali swoje nawyki i smaki. Również fakt częstych zmian w granicach i przesiedleń miał duży wpływ na to, co jemy wędrując po tym olbrzymim kraju.
Koniecznie trzeba spróbować pielmieni. Są to małe pierożki przypominające nasze wigilijne uszka. Różnica jest taka, że serwowane są zawsze z mięsnym nadzieniem. Podawane w bulionie lub wyłowione z niego ze śmietaną albo majonezem. Niezależnie od sposobu podania są zawsze wyśmienite! Jeśli jesteśmy przy mącznych wyrobach, to należy również wspomnieć o warenikach. To po prostu nasze pierogi. Oczywiście, jeśli chodzi o smaki, to do wyboru mamy całą ich ofertę. Co ciekawe, nikt w Rosji nie słyszał o pierogach ruskich. No i oczywiście rosyjskie bliny. Naleśniki spotkamy dosłownie wszędzie i z każdym możliwym farszem. Taką klasyką są bliny z kawiorem, a ich smak jest rzeczywiście niezapomniany.
Coś na szybko.
Przechadzając się ulicami nie ma żadnych problemów ze zdobyciem jakiegoś gorącego kąska. Dosłownie wszędzie spotkamy knajpki albo handlujące na zewnątrz babuszki różnymi smakołykami. Na pewno u takiej pani spotkamy się z tzw. pierożkami. Są to wypieki z drożdżowego ciasta smażone na gorącym oleju. Najpopularniejsze farsze do pierożków, to kapusta i grzyby, mięso z cebulką, jajko i pietruszka, czy ser. Pierożki są smaczne i syte. Trzeba tylko mieć się na baczności i uważać, żeby były świeże. Na uwagę zasługują również czeburieki, o kształcie wielkich pierogów z cieniutkiego ciasta, najczęściej z mięsem. Także smażone na głębokim oleju. Jeśli są dobrze zrobione, często stanowią jedną z ulubionych potraw wizytujących kraj.
W każdej karcie menu powinna się znaleźć także pozycja taka, jak żarkoje. Podawane w glinianych naczyniach na pewno zaspokoi największych żarłoków. W naczyniu znajdziemy mięso, cebulę, różne warzywa, ale najwięcej będzie na pewno ziemniaków.
Rosyjskie zupy.
Nie możemy zapomnieć o zupach! Tutaj również jest, w czym wybierać. Do każdej porcji obowiązkowa jest łyżka śmietany lub majonezu, który z resztą jest tak delikatny, że czasem trudno jest go rozróżnić od wcześniej wspomnianej poprzedniczki. Na stołach króluje barszcz. Jest on trochę inny, niż ten, do którego przywykliśmy. Buraków jest albo bardzo mało, albo w ogóle ich nie ma. Zupa jest za to gęsta od ziemniaków, marchwi, mięska, pietruszki i właściwie wszystkiego, co pod ręką wpadło kucharce. Tu należy podkreślić, że wszystkie zupy są bardzo gęste i syte. Oprócz barszczu, warto również spróbować tzw. szczi, które bardzo przypomina nasz kapuśniak. Zupowym hitem jest na pewnosolianka. Do wcześniej przygotowanego bulionu należy wrzucić różnego rodzaju kiełbaskę, czy inny rodzaj mięsa, na jaki mamy ochotę. Powinny znaleźć się tam także pomidory i dużo cebulki. Ważnym elementem jest oliwka, ogórki kiszone i cytryna, które dodają kwaskowatego smaku. Solianka powinna też być dobrze przyprawiona, wręcz ostra. To zupa konkretna, wyrazista i bardzo pyszna.
Na upalne dni, bezkonkurencyjna jest okoroszka. Chłodnik na zakwasie z rzodkiewką i szczypiorkiem. Coś, co może nam się wydać egzotyczne i naprawdę warte spróbowania. Na pewno usłyszymy takie nazwy zup, jak lawasz, czy lagman, potrawy bardzo do siebie podobne, na bazie rosołu, mięsa (najlepiej baraniny, ale raczej spotkamy się z wołowiną) i domowej roboty makaronu albo lanych klusek.
Typowy rosyjski obiad.
Podstawowy obiad podobnie, jak u nas składa się z dwóch dań. Jednak przed zupą zawsze zostaniemy uraczeni sałatką. Na deser oczywiście coś słodkiego, różnego rodzaju torciki, czy ciasteczka. Do popicia oczywiście czaj, ale spróbować trzeba też morsu. Jest to kompot z żurawiny, bardzo zdrowy, bogaty w witaminę C.
Powyżej zostały wymienione potrawy, z którymi spotkamy się w każdej przydrożnej knajpce. Oczywiście do wyboru jest dużo więcej, szczególnie jest w czym wybierać, jeśli chodzi o kuchnię tatarską, ale to już jest osobny temat.
W Rosji na pewno należy próbować wszystkiego i najlepiej wybierać to, co jedzą miejscowi. Oni zawsze wiedzą, co jest najlepsze.
Brak komentarzy. |