Co warto zjeść w Stambule, które tureckie potrawy spróbować, jaka jest kuchnia turecka? Stambuł położony jest na granicy dwóch kontynentów, mieszaninę europejskich i azjatyckich wpływów widać więc na każdym kroku, również w tutejszej kuchni. Zapraszamy na kulinarną wędrówkę po tym fascynującym mieście.
Śniadania.
W Turcji na śniadania najczęściej jada się biały ser (o charakterystycznym smaku, dość słony), oliwki, świeże pieczywo, jak również miód, dżem, pomidory i ogórki. W lokalnych piekarniach kupić można bardzo smaczne wyroby z ciasta francuskiego, nadziewane rozmaitymi farszami. Na licznych straganach w całym Stambule sprzedawane są obwarzanki i ciastka, wyglądem nieco przypominające hiszpańskie churros.
Obiady i kolacje.
Kuchnia turecka jest różnorodna i bardzo smaczna. W większości restauracji posiłek rozpoczyna się od meze, czyli zestawu rozmaitych przystawek, na które składają się między innymi pokrojone warzywa, podawane z oliwą lub w formie sałatek, faszerowane warzywa (zwłaszcza papryka, cukinie i bakłażany), liście winogron z różnymi farszami i börek czyli rodzaj pierogów z nadzieniem mięsnym, serowym lub warzywnym. Bardzo smaczne są również meze z ryb i owoców morza, na przykład wypełnione farszem małże, smażone krewetki i kalmary. Obowiązkowym dodatkiem jest hummus czyli pasta z ciecierzycy, czosnku i sezamu.
Będąc w Stambule koniecznie spróbować trzeba tutejszych zup, na szczególne polecenie zasługuje pikantna, świetnie rozgrzewająca i pożywna zupa z soczewicy (mercimek corbasi), aromatyczna zupa rybna oraz delikatna, biała zupa gotowana na bazie jogurtu.
Stambuł słynie z dużej ilości restauracji, bardzo popularne są tu dania z ryb, zwłaszcza w okolicy targu rybnego i dzielnicy Kumkapi. Godne polecenia są między innymi szaszłyki z miecznika z pomidorami i papryką, czy zapiekanka z krewetek z dodatkiem sera, papryki i pomidorów.
Mniejszy głód świetnie zaspokoi lahmacun (rodzaj tureckiej pizzy), niezwykle popularne są naleśniki (gozleme).
Prawdziwy turecki kebab.
Kebab to zdecydowanie najbardziej znana na świecie turecka potrawa. Pod pojęciem tym kryje się danie z mięsa, występujące w wielu odmianach. Döner kebab to najczęściej mięso baranie lub drobiowe, pieczone na obracającym się, pionowym rożnie, skrawane specjalnym nożem. Podaje się go między innymi na talerzu (porsiyon) lub w cienkim cieście lavas (dürüm). Z kolei şiş kebab to danie zawierające oprócz mięsa kawałki pomidorów, zielonej papryki i cebuli. W Stambule kebab można zjeść praktycznie na każdym rogu, ceny różnią się w zależności od części miasta i rodzaju lokalu. Najtaniej jest w dzielnicy zaczynającej się za Meczetem Sulejmana, w okolicy Küçük Pazar, tam kebab z kurczaka, w świeżym, chrupiącym pieczywie, z dodatkiem marynowanych, pikantnych papryczek kupić można już za 2 TRY (ok. 3,6 zł). Aby złagodzić ostry smak warto nabyć w jednym z okolicznych sklepów ayran, niesłychanie popularny, lekko słony napój, wytwarzany z jogurtu i wody. Pragnienie można też ugasić sokiem ze świeżych granatów, sprzedawanym przez ulicznych sprzedawców w cenie już od 1,5 TRY (im bliżej modnych miejsc, tym drożej). W tej samej dzielnicy warto spróbować kanapki ze świeżą, podsmażoną makrelą i grubo pokrojonymi pomidorami.
Raj dla łasuchów.
Oferta kulinarna Stambułu z pewnością zadowoli również miłośników słodyczy. Niezaprzeczalnie króluje tu baklava, przysmak przygotowywany z ciasta listkowego, orzechów, cukru lub miodu. Całość jest zapiekana, krojona w rozmaite kształty i polewana lukrem, często dodaje się do niej również pistacje czy kakao. Kolejna w popularności jest chałwa, wytwarzana z miazgi nasion oleistych, w wielu cukierniach kupić można chałwę na gorąco, o wspaniałej, lekko ciągnącej konsystencji, gdzie ciepło jeszcze bardziej podkreśla słodycz smakołyku. Kubeczki z ciepłą chałwą zazwyczaj dodatkowo posypywane są mielonymi pistacjami.
Amatorzy słodkości z pewnością docenią też lokum - lokalny smakołyk o konsystencji galaretki, wyrabiany z mąki ziemniaczanej lub skrobi i cukru. Występuje on w różnych odmianach - posypany cukrem pudrem, wiórkami kokosowymi, dodaje się do niego również orzechy, pistacje, owoce, migdały, a aromatu nadaje wanilia, woda różana lub mięta. Na deser chętnie jada się również owoce sezonowe, przyjezdni powinni spróbować zwłaszcza serwowanych wiosną zielonych migdałów oraz śliwek, podawanych z dodatkiem soli. Popularne są faszerowane migdałami figi, kandyzowana dynia oraz morele ze specjalną słodką pastą. W Stambule skosztować też trzeba puddingu mlecznego (o smaku wanilii lub czekolady) oraz zapiekanego puddingu ryżowego.
Kawa, herbata i alkohole.
W Stambule herbata podawana jest w małych szklankach, kształtem przypominających tulipany, jest ona bardzo mocna, aromatyczna, pije się ją gorącą, z dodatkiem dużej ilości cukru. Kawę serwuje się na trzy sposoby: słodką şekerli, półsłodką orta oraz bez cukru, nazywaną sade. W Turcji, zwłaszcza zimą, pije się salep, bardzo słodki napój, przyrządzany z korzeni storczyka i cynamonu. Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest raki, czyli anyżowa wódka o delikatnym posmaku lukrecji. Najczęściej podaje się ją mocno schłodzoną, zmieszaną pół na pół z wodą, tak, że tworzy napój o mlecznym kolorze. Skusić się można też na tureckie wino - białe gatunki mają z reguły owocowy smak, czerwone są znacznie mocniejsze.
katerina | Nic dodac,nic ujac! |