Lanckorona - wieś czy miasto?
Leżąca w Karpatach Zachodnich Lanckorona do 1933 roku posiadała prawa miejskie. Obecnie jest to płożona wśród wzgórz i lasów, urocza miejscowość letniskowa, znana głownie wśród artystów.
Tu nikt nigdzie się nie spieszy, a mieszkańcy znają się nawzajem. Wieczorem, po skończeniu codziennych prac i zajęć, a także w święta, ludzie siadają na ławeczkach przed domami i rozmawiają. Życie toczy się spokojnie, daleko od wielkomiejskiego zgiełku i pośpiechu. Krystalicznie czyste powietrze i swoisty mikroklimat. powodują, że miejscowość tę można nazwać „płucami Krakowa”, a nawet krótki pobyt tutaj pozwala wypocząć i nabrać na długo sił do pracy.
Lanckorona położona jest na zboczu Lanckorońskiej Góry, dlatego można stąd podziwiać piękne widoki: Kraków (przy dobrej pogodzie widać nawet Kopiec Kościuszki i klasztor na krakowskich Bielanach), Kalwarię Zebrzydowską, czy Babią Górę. Może ona stanowić bazę wypadową do wycieczek w Beskid Makowski, do Krakowa i w jego okolice. W Lanckoronie znajdziemy schronisko młodzieżowe PTTK i różne pensjonaty.
Sama miejscowość ma również swoje zabytki: ruiny zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, XIX - wieczne drewniane domy z podcieniami usytuowane wokół rynku, gotycki kościół św. Jana Chrzciciela z XVII – wiecznym ołtarzem. W domu oznaczonym numerem 133 znajduje się muzeum regionalne.
W Lanckoronie i jej okolicach można spędzić zarówno urlop, robiąc stąd ciekawe wycieczki, jak i krótki odpoczynek, którego celem jest zwykłe „poleniuchowanie” w spokojnym, cichym i sympatycznym miejscu.
mso / 2009-11-08
Komentarze: