Ile trwa lot samolotem na Maltę? Jak dojechać na lotnisko na Malcie? Malta to coraz bardziej popularny kierunek wakacyjny, jako że jest świetnym miejscem na wypoczynek dla osób poszukujących mniej komercyjnych destynacji, które lubią nie tylko leżeć na plaży, ale i spędzać czas bardziej aktywnie. Podpowiadamy, jak najlepiej dostać się na Maltę i na co zwrócić uwagę przygotowując się do lotu.
Potrzebne dokumenty.
Dokumentem uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu na okres do 90 dni (niezależnie od jego celu) na Malcie jest ważny paszport lub dowód osobisty. Obywatele polscy, podobnie jak mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej, nie podlegają obowiązkowi wizowemu, ponadto turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.
Skąd lecieć na Maltę i ile trwa lot?
Na Maltę najszybciej i najwygodniej (bez przesiadek), i jednocześnie zazwyczaj najtaniej, dotrzeć można lotem obsługiwanym przez linię typu low-cost. Do wyboru mamy loty z Wrocławia i Krakowa, mieszkańcy wschodniej Polski skorzystać mogą z lotów z Kowna. Czas przelotu to około 2,5 godziny. Bezpośrednie loty dostępne są także z Pragi, Berlina i Frankfurtu, z którymi to miastami połączenie oferuje narodowy przewoźnik Malty, czyli Air Malta. Z pewnością droższym, ale czasem jedynym wyjściem (zwłaszcza w okresie poza sezonem letnim) jest lot rejsowy z przesiadką, opcji jest wiele, można lecieć np. przez Wiedeń, Londyn, Zurych lub Dusseldorf.
Lotnisko na Malcie.
Lotnisko na Malcie (Malta International Airport, kod IATA: MLA) powstało w 1958 roku i obsługuje ponad 30 linii lotniczych. Malta jest niedużą wyspą, ruch pasażerski nie jest bardzo wzmożony, nasila się on bardziej w miesiącach letnich, gdyż Maltę jako wakacyjny kierunek, zaczynają coraz chętniej wprowadzać do swojej oferty europejskie biura podróży. Lotnisko składa się z jednego terminala, w którym znajduje się 28 stanowisk check-in, pasażerowie linii Air Malta mają również możliwość odprawy on-line. Ponadto na lotnisku znajdują się sklepy wolnocłowe, lokale gastronomiczne, oddziały banków, bankomaty oraz wypożyczalnie samochodów. Przed terminalem znajduje się również parking krótkoterminowy (pierwsze 10 minut parkowania gratis) oraz długoterminowy. Podróżnych obowiązują standardowe procedury bezpieczeństwa i odprawy, lotnisko posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych.
Jak do jechać na lotnisko na Malcie?
Lotnisko położone jest w południowej części Malty, pomiędzy miejscowościami Luqa i Gudja, w odległości około 5 km od stolicy wyspy - miasta La Valletta. Do jego centrum można dostać się autobusem, obsługiwanym przez przewoźnika o nazwie Arriva Malta (linie X1, X2, X3 i X4), pojazdy są klimatyzowane i mają wydzieloną dodatkową przestrzeń na bagaże, a ich przystanki znajdują się tuż przed terminalem lotniska, bilet kupić można w usytuowanym przy przystanku automacie. Wygodnym rozwiązaniem jest też oczywiście podróż taksówką. Koszt przejazdu do stolicy wyspy to około 15 euro. Lotnisko zapewnia także usługę shuttle bus, miejsce w busie zarezerwować można przez stronę internetową lotniska. Zawsze też można wynająć samochód i wybrać się w podróż na własną rękę, na lotnisku znajdują się popularne wypożyczalnie samochodowe, m.in. Herz, Avis, Budget Europcar czy Sixt.
Wymiana waluty.
Walutą obowiązującą na Malcie jest euro, wymiany pieniędzy należy dokonać jeszcze przed wylotem, w Polsce. Na miejscu bez problemu można korzystać z bankomatów i dokonywać płatności kartami kredytowymi.
Co trzeba wiedzieć lecąc na Maltę?
Na Malcie są dwa języki urzędowe: maltański i angielski.
Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny, maksymalna dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym to, podobnie jak u nas 50 km/h, ale poza obszarem zabudowanym już mniejsza niż w Polsce bo tylko 80 km/h. Mandaty są dość wysokie, a kontrole drogowe częste, dlatego też nie należy zbytnio szaleć za kierownicą.
Wybierając się na Maltę, nie ma obowiązku szczepień ochronnych, nie ma również specjalnych zaleceń zdrowotnych i sanitarnych. Osoby, które opłacają składki na NFZ, mają na Malcie prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia (aby z niej skorzystać należy przedstawić zaświadczenie o ubezpieczeniu - kartę EKUZ). Ponieważ EKUZ pokrywa jedynie koszt podstawowych usług medycznych, warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Brak komentarzy. |