Planując podróż z dzieckiem mamy sporo dylematów odnośnie środka transportu czy samego pobytu.
Zastanawiamy się czy dziecko nie jest zbyt małe na dalszą podróż, czy nie będzie sprawiało problemów. Jak zniesie daleką podróż autokarem lub samolotem itp.
Niejednokrotnie nasze obawy są bezzasadne. Jeżeli zaplanujemy wyjazd mądrze, dostosujemy go do możliwości naszych i dziecka, oraz odpowiednio przygotujemy się, cały wyjazd na pewno będzie udany zarówno dla nas jak i naszych dzieci. Niniejszy artykuł zawiera porady dla wszystkich rodziców planujących wyjazdy ze swoimi pociechami.
Zanim wyjedziemy do danego kraju, warto coś o nim wiedzieć, m.in.:
Jeśli planujemy kąpiele w morzu czy oceanie, konieczne wydaje się zabranie obuwia do wody, dla ochrony przed ostrymi kamieniami czy jeżowcami (np. w przypadku wyjazdu do Chorwacji, gdzie jeżowce są bardzo często spotykane, a kontakt z nimi nie jest przyjemny dla osoby dorosłej, nie mówiąc już o dziecku).
Wybierając się do kraju arabskiego nie podawajmy dziecku do picia wody z kranu, nawet po wcześniejszym przegotowaniu. Należy kupić fabrycznie kapslowaną wodę mineralna i dodatkowo przegotować ją. Mądrym posunięciem jest zabranie ze sobą grzałki lub czajnika elektrycznego, nigdy nie wiadomo kiedy maluch poprosi w nocy o picie.
Powinniśmy także zabrać ze sobą podstawowe środki farmaceutyczne - przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dodatkowo przed wyjazdem wskazana jest konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu, być może zaleci on dodatkowo szczepienia naszych pociech.
Dobrze jest zabrać z kraju nasze napoje i soki. Starajmy się także nie od razu brać dziecko na lody czy ciastka, pozwólmy niech jego organizm zaadoptuje się w nowym klimacie.
Nie starajmy się na siłę nakłaniać dziecka do wejścia do morza czy basenu. Nie każde dziecko czuje się od razu jak ryba w wodzie, szczególnie że znajduje się w nieznanym miejscu.
Jeśli kraj do którego wyjeżdżamy cechuje się wysokimi temperaturami, zabierzmy ze sobą przeciwsłoneczny mini namiot lub parasol. Koniecznie musimy także wziąć kremy z wysokim filtrem ochronnym przeciw promieniami UV. Pamiętajmy że dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, więc nawet kremy mające filtr 60 czy 70 nie będą przesadą. W przypadku dłuższego przebywania na słońcu smarujmy nasze pociechy kilka razy, chrońmy je także przed słońcem. Tutaj także uzasadnione wydaje się wyposażenie w nakrycia głowy dla maluchów.
Nie zabierajmy dziecka na długie nocne „posiedzenia” w barach lub klubach. Pamiętajmy że to są nasze wspólne wakacje z dziećmi, a takie spędzanie czasu, choć dla nas przyjemne, dla dzieci jest nudne.
Pakując ubrania, zabierz dziecku zawsze pełen komplet, nawet kilka cieplejszych. Nigdy nie wiesz co zastaniesz na miejscu.
Jeśli planujesz wyjazd z dzieckiem po raz pierwszy, zacznij od niedalekich podróży, zobacz jak je maluch znosi. Jeśli dobrze, to stopniowo możesz planować coraz dalsze podróże.
Pamiętaj: że niejednokrotnie dziecko lepiej zniesie trud podróży niż ty! Dziecko wyśpi się „byle jak, byle gdzie”, w pozycji abstrakcyjnej dla dorosłego, i wstanie uśmiechnięte i zadowolone.
Istnieje taki stereotyp, że nie warto jeździć z dzieckiem bo i tak nic nie zapamięta z podróży. Jest to całkowita nieprawda - jeśli będziesz rozmawiać z dzieckiem o tym gdzie jesteście i co widzicie, później po powrocie pooglądacie wspólnie zdjęcia, mogę zagwarantować że jego pamięć świetnie to zakoduje i nie raz Was zaskoczy w przyszłości.
Do napisania tego artykułu natchnęły mnie własne doświadczenia. Podróżuję z dzieckiem odkąd skończyło rok. Pierwsze podróże były stosunkowo niedalekie, chociażby do pobliskiej Słowacji. Teraz mały ma 7 lat i na koncie zwiedzony nie mały kawałek świata, zaliczone dziesiątki wycieczek w różnych państwach, rejs łodzią podwodną czy lot balonem. Podczas tych wszystkich wypraw dziecko nigdy nie skarżyło się a wręcz przeciwnie – zawsze było „maskotką” wyjazdu. Warto spróbować, zwłaszcza że dzieci maja w wielu firmach bezpłatne przejazdy lub płaca tylko za przelot samolotem.
Brak komentarzy. |