Choć elektroniczne wersje książek z roku na rok zyskują na popularności, nadal część osób ma co do nich wątpliwości. Co ciekawe, często rozwiewają się one natychmiast po wypróbowaniu tej formy obcowania z literaturą.
Wiele osób opiera się przed sięgnięciem po ebooki ze względu na przekonanie, że korzystanie z czytników znacząco różni się od czytania książek papierowych. Często zwracają oni uwagę na negatywny wpływ wpatrywania się w ekran na wzrok.
Trzeba jednak zauważyć, że technologia E-Ink, na której opierają się czytniki ebooków, de facto omija ten problem. Urządzenia korzystające z tego rozwiązania nie emitują i nie odbijają światła, dzięki czemu są nie tylko przyjazne dla naszego wzroku, ale też umożliwiają czytanie nawet w pełnym słońcu, co jest szczególnie istotne, gdy wybieramy się na wakacje do ciepłych krajów.
Co zrobić, jeśli jeszcze nie masz czytnika lub nie czytałeś wcześniej ebooków? Nic prostszego! Skorzystaj ze smartfona lub tabletu - urządzeń, które i tak zabierasz ze sobą na wakacje. Wystarczy, że pobierzesz dowolną aplikację umożliwiającą odczytywanie książek elektronicznych i możesz zacząć swoją przygodę z ebookami. Nie musisz się martwić, że tekst książki na Twoim smartfonie będzie nieczytelny. Ebooki przygotowywane są w specjalnych formatach - EPUB i MOBI. Dostosowują się one do wielkości wyświetlaczy, dzięki czemu tekst zawsze jest czytelny.
Jeżeli ktokolwiek obawia się trudności w zdobyciu elektronicznej wersji pożądanego tytułu - czas te lęki rozwiać. Obecnie w księgarniach sprzedających polskojęzyczne ebooki można znaleźć ponad 50000 tytułów, a liczba ta cały czas rośnie.
Wśród dostępnych wydań są zarówno nowości, jak i klasyka literatury, praktycznie ze wszystkich możliwych gatunków - od beletrystyki i reportażu, po fantastykę. Dość wspomnieć o takich nazwiskach, jak Stephen King, Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, czy Terry Pratchett.
Co ciekawe, dotyczy to nie tylko znanych autorów. Coraz częściej debiutujący pisarze zaczynają od tak samodzielnego wydania ebooka w ramach tak zwanego self-publishingu.
Łatwość dostępu to nie tylko mnogość tytułów, ale także możliwość natychmiastowego pozyskania e-książki. W przypadku wydań elektronicznych nie ma potrzeby odwiedzania „stacjonarnej” księgarni, ani oczekiwania na dostawę. Ebook dostępny jest do pobrania z wirtualnej biblioteki zaraz po opłaceniu zamówienia. Bez względu na to, czy jesteś nad morzem, w górach, czy zwiedzasz stolice odległych państw - jeśli tylko masz połączenie z Internetem, wersję cyfrową książki możesz pobrać w ciągu kilku minut.
Co więcej, ebooki są niezastąpione podczas podróży także dzięki swojej niematerialnej formie - bez względu na to, ile książek elektronicznych zdecydujemy się zabrać na wakacje (a mogą być ich setki), będą one ważyły tylko tyle, ile urządzenie, na którym je trzymamy. Możemy więc swobodnie podróżować nie obawiając się o koszty związane z nadbagażem czy o to, że podczas dłuższego wyjazdu zabraknie nam książek do czytania. Jak wielkie ma to znaczenie pokazują wyniki badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” przeprowadzonego przez księgarnię ebookową Virtualo (www.virtualo.pl). Zgodnie z odpowiedziami respondentów, cechę tę jako niezwykle istotną określa 43% e-czytelników.
Warto jednak zauważyć, że w tym samym badaniu 59% ankietowanych sięga po ebooki w trakcie przejazdów komunikacją miejską, ale też podczas dłuższych przejazdów i podróży, np. pociągiem. Wynik ten sam w sobie świadczy o tym, jak komfortowa jest taka metoda czytania. Jednocześnie wiele osób (40%) korzysta z e-książek w czasie wakacji, co wynika m.in. właśnie z faktu, że łatwo zabrać ze sobą całą kolekcję książek.
Brak komentarzy. |