Czarnogóra ze względu na swoje położenie nad Morzem Adriatyckim najczęściej odwiedzana jest przez turystów latem i z powodzeniem spełnia rolę wakacyjnego kurortu, pomału stając się konkurencją dla swojego popularnego sąsiada - Chorwacji. Pamiętajmy jednak, że Czarnogóra to przede wszystkim góry, które warto odwiedzić w zimie, zwłaszcza jeśli jest się miłośnikiem sportów zimowych. Czasem warto zboczyć z utartych szlaków i zamiast do Włoch czy Austrii wybrać zimowe wczasy w mało popularnym, ale pięknym i szybko podążającym za europejskimi standardami kraju. Będzie znacznie taniej, a warunki na stokach mile nas zaskoczą!
Zimowe kurorty Czarnogóry to wyjątkowo piękne miejsca, które ze względu na oszałamiające widoki są też odwiedzane latem i wtedy również pełnią rolę ośrodków turystyki aktywnej. Popularną rozrywką pełną adrenaliny jest spływ rzeką Tarą, uważaną za najgłębszy kanion Europy oraz jeep safari po malowniczym i dzikim masywie gór Durmitor. Można tylko sobie wyobrazić, jak bajeczne krajobrazy tych okolic zyskują w okresie zimowym, przykryte śnieżnym puchem.
Czarnogóra ma dwa najważniejsze ośrodki narciarskie: Žabljak w górach Durmitor oraz Kolašin w Bjelasicy, a także niewielkie tereny w okolicach Berane (Lokve). Początki narciarstwa na tych terenach sięgają założenia klubu narciarskiego „Durmitor”, który skupiał młode talenty z Czarnogóry i zagranicy i dzięki swoim wielkim sukcesom przyczynił się do popularyzacji narciarstwa w tym kraju. Do dziś sport na tych terenach odgrywa bardzo dużą rolę i świadczą o tym szkółki narciarskie takie jak Control, Vrh, Champion i inne, a instruktorami są dawni czempioni.
Žabljak
Žabljak w górach Durmitor to najwyżej położona zamieszkana (około 4500 mieszkańców) miejscowość na Bałkanach (1450 m n.p.m.) i wyjątkowo piękny punkt na jej mapie. W Durmitorze dobrze wykorzystano narciarski potencjał i stworzono atrakcyjne szlaki narciarskie: Savin kuk o długości około 3500 m, Javorovača na samym wejściu do miasta o długości około 400 m i Štuoc - 1780 m. Ośrodek narciarski położony jest u podnóża gór, otoczony 23 szczytami o wysokości powyżej 2200 m., 18 jeziorami i kanionem rzeki Tary. To najbardziej znany ośrodek sportów zimowych w Czarnogórze, przykryty śniegiem 120 dni w roku. W odległości około 5 kilometrów od centrum miasteczka, na zboczu góry o tej samej nazwie, znajduje się ośrodek narciarski Savin kuk. To najbardziej popularny ośrodek w okolicy, na którego renowację czarnogórskie władze przeznaczyły w tym roku 800 tysięcy euro budżetu. Prace nad nowym wyciągiem, ulepszeniem oznakowania tras oraz udogodnieniami dla dzieci niedawno się zaczęły i skończyć mają się tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego, co oznacza, że turyści wybierający się tam na przełomie 2014. i 2015. roku będą mogli cieszyć się doskonale przygotowanymi trasami.
Kolašin
Kolašin znajdujący się w środkowej Czarnogórze na wysokości 950 m n.p.m. posiada trzy ośrodki narciarskie. Z jednej strony graniczy z trasą kolejową prowadzącą z Belgradu do Baru (jedną z najpopularniejszych tras na Bałkanach, nazywana „koleją snów”), a z drugiej z Magistralą Adriatycką. Otaczają go masywy górskie Bjelasica, Sinjajevina i Komovi oraz kompleks stuletnich lasów parku narodowego Biogradska gora. Odpowiednia wysokość nad poziomem morza oraz nietknięta przyroda czynią go naturalnym spa, wyjątkowo dobrym na odpoczynek, rekreację i oczywiście sporty zimowe.
Bjelasica znajduje się w sercu Czarnogóry, w centralno-kontynentalnej części, gdzie rozchodzi się idealnie na cztery strony, co nadaje jej kształt kręgu. Zarówno jej długość, jak i wysokość wynosi 30 kilometrów, a najwyższy szczyt to Crna glava o wysokości 2139 m. Granice stanowią dwie większe rzeki - Lim i Tara, a z północy Ljubovida i Lepenica. Górę Bjelasica można opisać w dwóch punktach: wyjątkowo łatwa dostępność najwyższych szczytów i duże bogactwo zbiorników wodnych i rzek. Bjelasica w odróżnieniu od innych gór w okolicy ma pochodzenie wulkaniczne.
Lokve
Kolejnym zimowym kurortem Czarnogóry jest Lokve w okolicy Berane, który z hotelem o tej samej nazwie znajduje się na górze Cmiljevica, na wysokości od 1350 do 1700 m n.p.m. Okres największej świetności kurortu przypadł na latach osiemdziesiąte, kiedy był perełką dla turystów z Wojwodiny. W latach dziewięćdziesiątych i czasach wojny w Kosowie o losach Cmiljevicy zadecydowała historia - hotel był wynajmowany uchodźcom i dzięki temu utrzymał się w tych ciężkich czasach. W okresie prywatyzacji ośrodek sprzedano Rosjaninowi, który znikł bez śladu i dopiero niedawno, po kilku latach przerwy, ponownie otwarto ośrodek. Podobno ceny są najniższe w regionie - skipass w sezonie 2013 kosztował 7 euro (dla dzieci 4).
Vučje
Vučje to ośrodek narciarski oddalony około 20 km od Nikšića w kierunku Žabljaka na wysokości ponad 1300 m n.p.m. Od roku 1999 odbywa się tam czarnogórski ski festiwal. Kompleks turystyczno-rekreacyjny zawiera schronisko, motel mieszczący 60 osób, restaurację, kawiarnię oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego.
Snowboard
Na Durmitorze snowboard pojawił się dość późno, bo na początku lat dziewięćdziesiątych, a jego rozwój i popularność wiąże się z wejściem w nowe tysiąclecie i otwarciem klubu Savin kuk. Oprócz tego profesjonalnego przedsięwzięcia powstało także amatorskie towarzystwo Zbrda zdola. Fakt, że oba kluby powstały w krótkim czasie potwierdza wielkie zainteresowanie tym sportem, szczególnie na tych terenach, które stwarzają wszelkie warunki dla amatorów snowboardu. Zarówno tych, którzy cenią sobie dobrze przygotowane trasy, jak i tych, którzy pragną bardziej wymagających i dzikich terenów. Dlatego też Czarnogóra jako zimowy kurort zadowoli początkujących adeptów snowboardu i narciarstwa, jak i doświadczonych sportowców.
Brak komentarzy. |