Ta bardzo ciekawa inicjatywa kulturalna ma dość niedługą historię, gdyż jej pierwsza edycja odbyła się w Berlinie w 1997 roku. Szybko zyskała dużą popularność, a śladem Berlina podążyły inne miasta europejskie: m.in. Paryż i Amsterdam.
Od 2003 roku Noc Muzeów odbywa się również w Polsce, inicjatorem było Muzeum Narodowe w Poznaniu. Co roku powiększa się liczba miast biorących udział w przedsięwzięciu, w tej chwili jest ich około 120 na świecie.
Szczęściarzami mogą czuć się wszyscy ci, którzy mieli okazję znaleźć się w tę wyjątkową noc w jednej z europejskich stolic. Ulice Paryża zalewają prawdziwe tłumy chętnych do zwiedzania pod osłoną nocy. Podobnie jest w Berlinie, gdzie po zakupieniu biletu (10 euro) można przemierzać miasto w poszukiwaniu najciekawszych wystaw i imprez towarzyszących (wstępy i transport w cenie biletu).
Również Amsterdam i Rzym otwierają drzwi obiektów na co dzień zamkniętych przed ciekawskim okiem turysty, a wszystko to w romantycznej nocnej scenerii przestrzeni miejskiej.
Dla tych, którzy pozostaną w Polsce, ta noc również zapowiada się niesamowicie. Z roku na rok polskie miasta coraz liczniej uczestniczą w tym cudownym przedsięwzięciu. Zobaczmy więc wybrane atrakcje, które będą czekały na nas wieczorem 14 maja?
Warszawa
W stolicy zaplanowano mnóstwo atrakcji, by łatwiej przemieszczać się między odległymi czasem miejscami udostępniane są zabytkowe autobusy. Miłośnicy teatru powinni udać się pod Dom Polonii, gdzie wystawione zostanie widowisko „Okruchy - Rentgen duszy”. Wielbiciele podróży mogą skorzystać z wyjątkowej oferty warszawskich przewodników i wziąć udział w nocnym zwiedzaniu dzielnic stolicy. Swoje drzwi otworzy też wiele warszawskich galerii - to prawdziwa gratka dla fanów sztuki. Każdy znajdzie coś dla siebie, trzeba się tylko liczyć z kolejkami przed niektórymi obiektami.
Wrocław
Z przejażdżki dyliżansem mogą tej nocy skorzystać mieszkańcy Wrocławia, gdzie ponadto odbędzie się jarmark średniowieczny z inscenizacją walk rycerskich. Tajniki kina poznają ci, którzy udadzą się do Centrum Kultury Zamek w Leśnicy, zaś w muzeum Etnograficznym warto posłuchać o kulturze muzułmańskiej i hinduskiej. Niezwykle ciekawie zapowiada się Festiwal Wysokich Temperatur, w ramach którego odbędą się pokazy wypalania ceramiki, kowalstwa artystycznego i dmuchania szkła.
Łódź
Łódź zaprasza do Centralnego Muzeum Włókiennictwa na wystawę szeroko prezentującą modę zarówno damską jak i męską. Bardzo ciekawe warsztaty przygotowało Muzeum Bajki Se-ma-for: przygotowanie lalki animacyjnej, nauka tańca poi, tworzenie scenografii, malowanie twarzy (w niektórych warsztatach trzeba wcześniej zgłosić chęć udziału). Muzeum Fabryki zaprasza na rzeźbienie w glinie, wystawy i pokaz filmu prezentującego codzienność rodziny włókniarskiej żyjącej w Łodzi, w latach siedemdziesiątych minionego stulecia. Warto wybrać się też do Muzeum Miasta Łodzi - Dętka, którego korytarzem można odbyć podziemną wędrówkę pod Placem Wolności.
Lublin
W Lublinie na Zamku koniecznie trzeba wysłuchać m. in. opowieści o zegarach i rożnych obliczach zła w folklorze - temat idealny na nocną porę.
Gdańsk
W Gdańsku oczywiście morskie klimaty, obowiązkowo trzeba sprawdzić co przygotowało Bałtyckie Bractwo Żeglarzy i posłuchać niesamowitych opowieści. Muzeum Wyspy Sobieszewskiej przygotuje wystawę przedwojennych pocztówek i fotografii prezentujących wyspę oraz multimedialną prezentację - „Tajemnica drewnianej skrzynki - ocalona pamięć”. W czasy PRL-u niczym wehikuł czasu przeniesie nas Europejskie Centrum Solidarności, a to za sprawą kartek żywnościowych (symbolu owych czasów) i muzyki z tamtych lat - można powspominać.
Rzeszów
Do bajkowego świata zaprosi wszystkich Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, które przygotowało wystawy, prezentacje i projekcje filmów animowanych - gratka nie tylko dla najmłodszych. Ponadto można urządzić sobie spacer po rzeszowskich piwnicach.
Bielsko-Biała
W Bielsko-Białej nastąpi powrót do atmosfery lat dwudziestych i trzydziestych, poza tym zwiedzający będą bawić się w gry muzealne: „Poszukiwacze zaginionego Graala” i „Tajemnice archeologii” - zapowiada się wesoło.
Radom
Mieszkańcy Radomia przeniosą się do Japonii, a to za sprawą Muzeum Okręgowego, które przygotowało pokazy walk wschodnich i makijażu, teatr japoński, warsztaty ikebany, orgiami i kaligrafii japońskiej oraz pokazy filmów przedstawiających krajobrazy i kulturę tego pięknego kraju.
Kraków
Kraków wyjątkowo zaprasza 20 maja, będzie można się poczuć jak Alicja w Krainie Czarów. Zwiedzanie ekspozycji w oddziałach Muzeum Narodowego umilać będą pojawiające się znienacka dźwięki i krótkie kompozycje muzyczne. Przed gmachem głównym będzie można poskakać na skakance lub pograć w gumę czy w klasy. Do domu Jana Matejki jako pierwsze wejdą osoby z fantazyjnymi nakryciami głowy. W ogrodzie przy Domu Mehoffera chętni zagrają w badmintona i obejrzą dzieła mistrza w powiększeniu - wyświetlane na rzutniku.
Ta noc jest wyjątkowa nie tylko dlatego, że otwierają się drzwi, za które zwykli ludzie nie mają wstępu czy dlatego, że w świetle księżyca wszystko wygląda ciekawiej. Na ulicach miast tworzy się wyjątkowa atmosfera, powietrze pachnie sztuką, ludzie wprowadzani są w szczególny, dziwnie podniosły nastrój, jakby za chwilę mięli odkryć jakąś tajemnicę. Ktoś kiedyś powiedział, że w dzień muzea i biblioteki śpią (służąc w tym czasie ludziom), a ożywają dopiero nocą, może komuś uda się odkryć ich sekret właśnie 14 maja.
Brak komentarzy. |