Znajdziemy ich setki odmian, smaków, rodzajów. Ich bukiet zapachowy zależy od rodzaju winogron i nie chodzi tu o zapach bukietu kwiatów, ale o wino. A co ma wspólnego wino z turystyką? Oj dużo!
Winobranie i winnice kojarzą się nam przede wszystkim z Francją, Włochami czy Niemcami. A Polska? Może zdziwi to wielu, ale i w naszej ojczyźnie znajdzie się małe co nie co dla koneserów wina. Winiarstwo rozwija się na Podkarpaciu, województwie małopolskim czy kujawsko - pomorskim. Nie obca jest ponadto Polakom enoturystyka, która powoli podbija polskie realia. Co to jest takiego? Co proponują polskie winiarnie? Jak wygląda winobranie i czy warto zwiedzić polskie winnice? Dowiedzmy się!
Enoturystyka?
W skrócie Enoturystyka to turystyka plus wino, czyli turystyka winiarska. Ta gałąź przemysłu staje się coraz bardziej popularna i rozwija się niebywale szybko. Jak to wygląda w praktyce? Otóż turysta podróżuje do rejonów winiarskich, odwiedza je, poznaje, uczestniczy w różnego rodzaju imprezach winiarskich. Najczęściej enoturystyka związana jest z gospodarstwami agroturystycznymi. Enoturysta ponadto zdobywa wiedzę dotyczącą produkcji wina i winiarstwa, podgląda cały proces od kuchni.
Jak wygląda przeciętny podróżnik szukający wrażeń winiarskich? Według badań enoturysta ma ponad 25 lat, posiada wyższe wykształcenie, podróżuje najczęściej z małżonką bądź partnerką i ma już pewną wiedzę na temat winiarstwa. Nie są to zatem osoby przypadkowe czy kompletnie nie znające się na winiarstwie.
Jakie mogą być powody winiarskich eskapad? Hmm... powody mogą być różne. Jednym z nich jest degustacja, chęć poznania nowych win i ich zakup. Dla innych ważnych powodem będzie niepowtarzalna atmosfera miejsc i regionów winiarskich. Dobrą motywacja do takich wyjazdów jest również okazja do wypoczynku, spędzenie czasu z rodziną czy poszerzenie wiedzy o winiarstwie.
Polska - kraj winem płynący?
Choć przeciętny Polak na pytanie co to jest enoturystyka odpowie znacząco drapiąc się po głowie nie wiem, to jednak ta gałąź przemysłu jest widoczna również w Polsce. Podróżowanie szlakami winnymi to nic innego jak zwiedzanie winnic, obiektów czy instytucji związanych z winiarstwem i historią regionu. Główną atrakcją proponowaną prze winiarskie gospodarstwa są degustacje wina. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nic w tym trudnego. Ot tam kilka butelek win i kieliszków plus garstka ludzi i po wszystkim. Nic bardziej mylnego! Do przygotowania dobrej degustacji niezbędna jest przede wszystkim odpowiednia temperatura podawanych próbek wina. Ponadto trzeba zadbać o wygodne miejsca, kieliszki, wodę, pieczywo oraz przygotować materiały i informacje o danym winie. Gospodarz czy osoba prowadząca powinna również posiadać wystarczającą wiedzę o uprawie winorośli czy wyrobie wina, aby dociekliwi koneserzy nie zaskoczyli jakimś szczegółowym pytaniem z tego zakresu. Podczas takich spotkań powinno podać się gościom do skosztowania około 7 - 9 próbek degustacyjnych. Jednak małe gospodarstwa zazwyczaj nie są w stanie podać takiej liczby próbek, więc kończy się na 4-5 próbkach win. Enoturysta podczas takiej wycieczki może zaopatrzyć się w butelkę dobrego wina, a może nawet na jednej się nie skończy... Zadowolony jest wówczas i gospodarz i turysta.
Zwiedzanie polskich winnic
Znanym szlakiem winiarskim, który warto odwiedzić jest Lubuski Szlak Wina i Miodu. Szlak składa się z 14 przystanków, przewidziana jest możliwość noclegu, posmakowania trunków i pszczelarskich wyrobów. Na szlaku znajdziemy:
Zanim wino, najpierw...
Trunek, który możemy kupić w sklepie czy gospodarstwie winnym, wymaga odpowiednich warunków, a jego przygotowanie wcale nie jest takie proste. Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda winobranie i proces powstawania wina? Zapewne wielu z was. Otóż podstawowy proces powstania różnych odmian wina jest podobny, jednak wytwórcy prześcigają się w stosowaniu dodatkowych, rozmaitych metod, aby trunek jak najlepiej smakował. A wszystko zaczyna się od zbioru winogron, które odszypułkowuje się lub nie. Następny etap to fermentacja, siarkowanie, dodawanie drożdży itd. To wszystko nie jest takie proste. Na koniec wino należy przefiltrować i rozlać bezpośrednio do butelek, stalowych kadzi czy dębowych beczek.
Bardzo ważne jest także odpowiednie przechowywanie wina. A zatem powinno być ono postawione poziomo, wówczas korek jest zamoczony, nie wysycha, uszczelnia butelkę i zapobiega przedostawaniu się powietrza. Najlepsza temperatura dla wina to 12 - 14 stopni Celsjusza, zaś wilgotność powinna wąchać się w granicach 7 - 9 procent. Miejsce przechowywania wina powinno być również zaciemnione.
Powstaje coraz więcej biur podróży oferujących podróże szlakami winnymi, czy to za granicę, czy w polskie zagłębia winiarskie. Co prawda nie można jeszcze mówić o wysypie tego rodzaju wycieczek i agencji turystycznych, ale za kilka lat - kto wie... Póki co można z pewnością stwierdzić, iż podróże po polskich i nie tylko winnicach nie są obce Polakom. Zdarzają się co prawda ludzie, którzy odwiedzają winnicę tylko i wyłącznie, po to aby napić się darmowego wina lub zakupić taniej trunki. Jednak to nie są prawdziwi enoturyści.
Brak komentarzy. |