Słowacja, mały i wydawałoby się niepozorny kraj, posiada wiele ciekawych i urokliwych miejsc. Jednym z nich jest Park Narodowy Słowacki Raj. Leży on w północnowschodniej części kraju i należy do Rudaw Słowackich.
Park został założony w 1988 roku, jego powierzchnia wynosi 197 km2. Atrakcją parku są wąwozy, doliny, wodospady i kaniony, które powstały dzięki zjawiskom krasowym. Szlaki turystyczne w Słowackim Raju są niezwykle malownicze, prowadzą przez dna wąwozów, wzdłuż górskich potoków i wodospadów. Na trasach znajdują się sztuczne ułatwienia: drabinki (długie nawet na kilkanaście metrów), kładki i mostki - są one cechą charakterystyczną Słowackiego Raju.
Najatrakcyjniejszym jest tutaj szlak przełomem Hornadu, którego długość wynosi 12 km. Najtrudniejsze miejsca pokonuje się idąc po metalowych platformach (po słowacku „stupacki”), przymocowanych do skał kilka metrów nad wodą, co robi duże wrażenie, ale raczej nie jest polecane osobom cierpiącym na lęk wysokości. Bardzo popularny wśród turystów jest wąwóz Sucha Bela, przechodzi nim nawet 1000 osób dziennie. Spośród licznych wodospadów największy jest wodospad Zawojowy w Dolinie Sokolej - jego wysokość wynosi 75 metrów. Kolejną atrakcją parku jest Jaskinia Doboszyńska, jest to jaskinia lodowa, w jej wnętrzu temperatura spada nawet do -4 °C. W środku znajduje się zamarznięte jezioro mające głębokość 20 m. Ciekawostką jest, że kiedyś można było na nim jeździć na łyżwach. W latach 50 trenował tu znany łyżwiarz Karol Divin oraz brygada wojskowych łyżwiarzy szybkich. Dziś jest to niestety zabronione. Jaskinia jest obiektem wpisanym na listę UNESCO. Słowacki Raj jest terenem zalesionym. Jednym z nielicznych punktów widokowych jest Tomasovsky Vyhlad - skała kończąca się stumetrowym urwiskiem, z której znakomicie widać przełom Hornadu. Szlaki Słowackiego Raju nie przedstawiają większych trudności technicznych, na wędrówkę wystarczy w zupełności standardowy ekwipunek górski. Należy pamiętać, że większość szlaków to szlaki jednokierunkowe, biegnące zawsze z dołu do góry. Wyjątkiem jest szlak przełomu Hornadu, można nim wędrować z Podlesoka lub Cingova. Trasy główne połączone są szlakami łącznikowymi. Przed wyruszeniem na wycieczkę trzeba najpierw dokładnie przestudiować mapę. Ważniejszym węzłem szlaków jest polana Klastorisko, która w przeszłości była miejscem schronienia ludności przed najazdami tatarskimi. Teraz znajduje się tam schronisko i ruiny klasztoru Kartuzów. Ważnymi miejscowościami turystycznymi Słowackiego raju są: Podlesok, Cingov, Spisske Tomasovce, Stratena i Dedinky.
Oprócz tras turystycznych można skorzystać z tras biegowych i rowerowych. W obrębie parku znajdują się wyciągi narciarskie. Największa stacja jest w miejscowości Mlynky, inne osrodki to: Cingov-Dzurkovec, Dobsina, Geravy, Dobsinska Masa.
W południowej części Słowackiego Raju znajduje się sztuczne jezioro Palcmanska Masa i miejscowość Dedinky. W jeziorze można pływać oraz wypożyczyć sprzet wodny (kajak, łódkę).
Dojazd
Do Słowackiego Raju najwygodniej dostać się od strony przejścia granicznego na Łysej Polanie. Możemy skorzystać z transportu publicznego - należy wtedy najpierw pojechać autobusem w kierunku Popradu, a potem przesiąść się na pociąg w kierunku Koszyc i wysiąść w Vydrniku lub Spiskich Tomasovcach. Jadąc samochodem z Łysej Polany trzeba skierować się na Kieżmark, Vrbov, Janowce i we wsi Spiski Czwartek skręcić na Harbusice - Podlesok lub Cingov.
marcjol | Zgadzam się - szlaki w Słowackim Raju są naprawdę niesamowite, ale trzeba być na nie dobrze przygotowanym pod względem obuwia i ubrań na zmianę.. :) Mnie się o tym jakoś nie pomyślało za pierwszym razem.. ;) |
texarkana | Bylam, polecam! Trzeba jednak pamietac, ze np. na wiosne gdy jest duzo wody w niektorych miejscach na szlakach wchodzi sie po drabince W WODOSPADZIE. Generalnie - turystyka wiosenna NA MOKRO. Powinno sie miec zapaspwe ubranie, zwlaszcza dla dzieci. A jaskinia nazywa sie Dobszynska, nie Doboszynska. Inne cudowne jaskinie w tym rejonie to Gombasecka i Domica. |