Słowacja to niewielki kraj, którego większą część zajmują Karpaty. Z uwagi na ukształtowanie geologiczne oraz specyficzną przyrodę i kulturę w ostatnich latach niezwykle rozwinęła się tam turystyka.
Słowacja nadaje się doskonale zarówno do weekendowych wypadów rodzinnych, trampingu z przyjaciółmi, a także tygodniowej wycieczki autokarowej z grupą zorganizowaną. Niewątpliwym atutem tego kraju jest jego przyroda i przepiękne krajobrazy, które podziwiać można zarówno latem, jak i zimą. Kolejnym atutem jest dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna obejmująca hotele, schroniska i pensjonaty, a także liczne placówki uzdrowiskowe i wellness.
Dobrze rozwinięta jest także infrastruktura związana z aktywnym wypoczynkiem. Znajdziemy tu zarówno dobrze oznaczone szlaki piesze, jak i rowerowe, a nawet rzeczne – służące do raftingu. Kolejnym atutem Słowacji są liczne cyklicznie organizowane imprezy oraz życie miejskie. Centrum zarówno tego pierwszego, jak i drugiego jest oczywiście Bratysława – słowacka stolica. Do najważniejszych imprez cyklicznych odbywających się w tym mieście zaliczyć można: Bratysławskie Dni Jazzu, Festiwal Muzyczny Bazant Pohoda, oraz Festiwal Folklorystyczny Vychodna.
Co zwiedzać na Słowacji?
Pytanie to z całą pewnością zadał sobie każdy, kto planował odbyć wyjazd na Słowację w porze letniej, kiedy to nie można niestety uprawiać narciarstwa. Osoby, które kojarzą ten kraj raczej z „białym szaleństwem” mogą być nieco zaskoczone, gdy dowiedzą się o bogactwie zabytków architektonicznych oraz cudów natury, w które obfituje. Jeśli naszym celem jest zwiedzanie Słowacja będzie także znakomitym wyborem. Co jest warte uwagi zwiedzającego? – po pierwsze – parki narodowe, których wyróżnić można aż 9. Pośród nich na uwagę zasługują bez wątpienia 3 – Tatrzański Park Narodowy, Park Narodowy „Słowacki Raj” oraz Park Narodowy „Słowacki Kras”.
Miejsca te obfitują nie tylko w piękne okazy dziewiczej przyrody, można tam także spotkać bardzo malownicze jaskinie, które są kolejnym miejscem, którego nie można nie zobaczyć. Do najpiękniejszych i zarazem najbardziej popularnych wśród turystów jaskiń należą: Dobszyńska Jaskinia Lodowa, oraz mniejsze jaskinie w Słowackim Krasie. Miejsca te zostały wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa przyrody. Ale Słowacja to nie tylko malownicze górskie stoki i przepiękne jaskinie. To także perły europejskiej architektury, do których zaliczyć można: Zamek Spiski i okolice, Bardiów – miasto obronne z dzielnicą żydowską, Bańską Szczawnicę – miasto górnicze, którego powstanie datuje się na początek średniowiecza, oraz Wilkoliniec – wpisany na listę UNESCO skansen architektury ludowej.
Na Narty? Tylko Słowacja!
Fanatycy narciarstwa zjazdowego, którzy nie poznali jeszcze uroków Słowacji, mogą w pierwszej chwili czuć niewielkie obawy jeśli chodzi o ten kraj. Faktem jest, że na przestrzeni lat narosło wokół niego wiele mitów, które niestety – nijak mają się do rzeczywistości. Jednym z najczęściej spotykanych schematów rozumowania tego typu jest ten dotyczący noclegów. Przeświadczenie o niskim standardzie usług oferowanych przez słowackie hotele i pensjonaty a także o dziczy, którą można zastać przyjeżdżając tam zarówno latem jak i zimą jest mitem. Myślenie to wypływa z faktu, że ogólnoświatowe media po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku, potraktowały naszych południowo-wschodnich sąsiadów po macoszemu, wyraźnie akcentując różnice pomiędzy Słowacją a Czechami. Owszem – Ci ostatni mieli łatwiejsze zadanie, gdyż posiadali lepiej rozwiniętą infrastrukturę i to nie tylko turystyczną.
Słowacy, dłużej niż Czesi musieli uczyć się demokracji, która zagwarantowała możliwość większych inwestycji w turystykę, która jest przecież jednym z podstawowych sposobów wykorzystania dóbr narodowych tego kraju. Dziś Słowacja to dobrze prosperująca gospodarka turystyczna, z infrastrukturą mogącą z powodzeniem równać się infrastrukturze czeskiej. Dobrze utrzymane stoki narciarskie, wody termalne, gorące źródła, duża ilość hoteli, prywatnych pensjonatów, a także rozwijająca się sieć dróg to tylko kilka spośród licznych atutów turystycznych Słowacji. Wybierając się tam na narty liczyć możemy również na słowacką gościnność – wspaniałą atmosferę w miejscach wypadowych, oraz komfortowe noclegi.
Słowacja powinna nas kusić przede wszystkim tym, że jest blisko.. wystarczy kilka dni wolnego w pracy, zatankowany samochód, karty płatnicze lub kredytowe na miejscu i możemy ruszać na wypoczynek.
Brak komentarzy. |