Jeden z 23 parków narodowych założonych w Polsce. Najmniejszy (jego powierzchnia całkowita wynosi zaledwie 2145 ha), a zarazem najpiękniejszy obszar chroniony w naszym kraju. Ojcowski Park Narodowy położony jest w Małopolsce, na północny zachód od Krakowa.
Symbolem parku jest nietoperz, co wiążę się z występowaniem tych zwierząt w jaskiniach. W ojcowskich grotach naliczono aż 17 gatunków nietoperzy, przy czym w całej Polsce jest ich tylko 21! Zwierzęta te nie są jedyną atrakcją. Szacuje się, że na terenie całego parku występuje ok. 11 tysięcy gatunków zwierząt, choć do tej pory opisano jedynie ok. 6 tysięcy. Z większych ssaków spotkać tu można m. in. sarnę, lisa rudego, zająca szaraka, kunę leśną, dzika europejskiego, borsuka i wiele innych. Liczną grupę reprezentują też ptaki. Odnotowano tu występowanie 120 gatunków, spośród czego 94 to ptaki lęgowe takie jak: sowa uszata, bocian czarny, puszczyk, zimorodek, gołębiarz, czy też dzięcioł czarny. Łącznie na terenie całego parku występuje 218 gatunków zwierząt prawnie chronionych.
Ojcowski Park Narodowy ma do zaoferowania również niespotykany zasób roślin. Pomimo znacznych przeobrażeń spowodowanych działalnością człowieka, przyroda zachowała tu zaskakującą różnorodność. Niestety, w okresie ostatnich 150 lat przed utworzeniem parku narodowego zupełnemu wyniszczeniu uległo aż 26 gatunków roślin. Niemniej, obecnie występują tu wciąż 84 gatunki roślin prawnie chronionych, do których zalicza się chociażby róża alpejska, brzoza ojcowska, skrzyp olbrzymi i wiśnia karłowata. Z rzadkich grzybów znajdują się tu np. purchawica olbrzymia i sromotnik bezwstydny.
Niewątpliwą atrakcją turystyczną w Ojcowie są wspomniane wcześniej jaskinie. Na obszarze całego parku opisano ich ponad 400, choć szacuje się, że istnieje ok. 700. Powstały one głównie w wyniku krasowego działania wód na wapienne podłoże. Najdłuższe jaskinie udostępnione turystom do zwiedzania to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna. Przed tą ostatnią przedstawiono interesującą ekspozycję dotyczącą człowieka prehistorycznego, którego ślady bytowania odnaleziono w tejże jaskini podczas prac badawczych. Z pewnością będzie ciekawą atrakcją dla najmłodszych!
Poza jaskiniami dla odwiedzających udostępnione są także ruiny średniowiecznego zamku położone na wzniesieniu w samym centrum Ojcowa. Budowla została wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. W odrestaurowanej w latach osiemdziesiątych XX wieku wieży znajduje się obecnie niewielka wystawa przedstawiająca historię tego obiektu.
Będąc w Ojcowie warto udać się również do położonej nieopodal Pieskowej Skały gdzie leży kolejny, przepiękny, późnorenesansowy zamek. Ciekawostką jest fakt, że budynek ten był wykorzystywany jako sceneria na planie wielu polskich filmów, takich jak np. legendarny „Janosik”, czy lepiej rozpoznawany współcześnie „Ogniem i mieczem”. W środku zamku organizowane są ciągłe wystawy dla zwiedzających. Do budynku przylega park krajobrazowy, w którym znajduje się słynna „Maczuga Herkulesa” - wapienna skała, z którą łączy się wiele legend.
Wracając do Ojcowa warto zatrzymać się przy Kaplicy „Na Wodzie”, wybudowanej na początku ubiegłego stulecia nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Takie oryginalne usytuowanie kapliczki było ponoć spowodowane próbą ominięcia carskiego zakazu budowy obiektów sakralnych „na ziemi ojcowskiej”. Jeśli natomiast jesteśmy zainteresowani historią powstania parku w Ojcowie, to najlepiej udać się do jego muzeum im. Władysława Szafera, pomysłodawcy i założyciela tego rezerwatu przyrody.
Wybierając się do Ojcowa autem, miejmy na uwadze niewielką przestrzeń przeznaczoną do parkowania na terenie parku (dostępne dwa parkingi - w centrum Ojcowa i Pieskowej Skały, gdzie niestety trudno znaleźć wolne miejsce). Do dyspozycji zmotoryzowanych turystów jest parking w Złotej Górze. W dni robocze jest on bezpłatny, w weekendy jest co prawda pobierana opłata, jednak łatwo znaleźć na nim wolne miejsce.
Brak komentarzy. |