Zalew Sulejowski miał stanowić zbiornik wody pitnej dla Łodzi i okolic. Ale obecnie Łódź czerpie wodę ze studni głębinowych, a sam Zalew o powierzchni 2700 ha stał się rajem dla miłośników żeglarstwa i kajakarstwa, a także dla wędkarzy, którzy mogą tu liczyć na złowienie wielu gatunków ryb słodkowodnych - od płoci czy leszcza do karpia, amura czy sandacza.
Sama
zapora w Smardzewicach jest nie lada atrakcją - ma 1200 m. długości i 16 m. wysokości, a z jej szczytu można objąć wzrokiem prawie całe, długie na ponad 20 km, a na 2 km. szerokie jezioro.
Na całym Zalewie obowiązuje strefa ciszy. Dzięki temu nie tylko możemy sami świetnie tu wypocząć, ale przede wszystkim - zaobserwować gniazdujące tu różne gatunki ptactwa wodnego - rybitwy, mewy czy kaczki. Zatrzymują się tu nawet na odpoczynek przelatujące łabędzie, kormorany czy rybołowy.
Nocleg nad Zalewem Sulejowskim znajdziemy w otaczających go miejscowościach: w Sulejowie - nocleg w hotelu Podklasztorze kosztuje od 150 złotych wzwyż od osoby, ale już w Ośrodku wypoczynkowym Dresso zapłacimy od 25 złotych, a w Ośrodku Szkoleniowo - rekreacyjnym TKKF „Dzikusy” - od 12 złotych. We Włodzimierzowskim pensjonacie Villa Rosa zapłacimy od 35 złotch za dobę, podobnie w gospodarstwie agroturystycznym Przy Lesie w Łęcznie. „Prawdziwych turystów”, ceniących sobie wypoczynek na łonie natury zapraszamy na pola namiotowe.
Rejon Jeziora Sulejowskiego obfituje również w inne atrakcje. Jedną z nich jest założony w 1936 roku
Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach, jedyny taki w Polsce Centralnej. Przy wjeździe do Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się
rezerwat Niebieskie Źródła, a niedaleko stąd -
skansen rzeki Pilicy. Tu zwiedzimy prawdziwy młyn wodny oraz kolekcję różnych rodzajów kamieni młyńskich - naprawdę warto! Na terenie Skansenu stoją także wydobyte z rzeki na przestrzeni 20 lat pojazdy pancerne i inne militaria z czasów II Wojny. Raj dla panów i interesujących się wojskiem i historią młodych ludzi.
Możemy pozwiedzać położony nad środkową Pilicą
Sulejowski Park Krajobrazowy. W liczącym ponad 17 tysięcy ha. Parku znajduje się 9 rezerwatów przyrody, a cztery inne są projektowane. Zobaczymy tu wspaniałe okazy starych drzew liściastych i iglastych, widłaki, storczyki, zimoziół północny i długosz królewski. Napotkamy wiele rodzajów ptaków, żyjących tu spokojne w ciszy i przyjaznym im środowisku. Duża ilość drzew iglastych powoduje nasycenie powietrza substancjami aromatycznymi o działaniu bakteriobójczym i stymulującym układ oddechowy.
Również znad Zalewu można wyruszyć dwoma szlakami turystycznymi, prowadzącymi przez ciekawe miejsca i miejscowości Są to szlaki piesze, dostępne dla rowerzystów:
- Szlak Rzeki Pilicy - oznaczony na niebiesko o długości 121 km.
Przebieg trasy: Piotrków Trybunalski - Rezerwat „Lubiaszów” - Bronisławów - Borki - Smardzewice - Karolinów - Sulejów Podklasztorze - Dąbrówka - Diabla Góra - Skotniki - Faliszew - Taras - Młyn Nostalewicki - Przedbórz - Biały Brzeg - Krzętów.
Bardzo atrakcyjny szlak prowadzący wokół Zalewu Sulejowskiego i rzeki Pilicy. Łączy Sulejowski Park Krajobrazowy z Przedborskim Parkiem Krajobrazowym. - Szlak po Parku Spalskim - oznaczony na czerwono, długość 45 km.
Przebieg trasy: Tomaszów Mazowiecki - Spała - Inowtódź - Poświętne - Drzewica. Jest to szlak typowo rekreacyjny, o wyjątkowych walorach przyrodniczych.
Oczywiście, przejście obydwu tych szlaków jest propozycją kilkudniowej wyprawy. Ale
Jezioro Sulejowskie i jego okolice dają także możliwość krótkiego, weekendowego wypoczynku spędzonego bądź na opalaniu się nad wodą, czy łowieniu ryb i obserwacji przyrody, bądź aktywnie - na żeglowaniu lub pływaniu kajakiem.
A jak dojechać nad Zalew Sulejowski? Najpierw trzeba dojechać do Tomaszowa Mazowieckiego. Krzyżują się tu drogi: krajowa nr 8 z Suwałk do Kudowy Zdroju, krajowa nr 48 kierunek Kozienice - Dęblin - Kock oraz wojewódzka nr 713 Łódź - Tomaszów Maz. - Januszewicze k. Opoczna. Są też bezpośrednie połączenia kolejowe z Tomaszowa do Koluszek, Łowicza, Poznania, Karkowa, Zakopanego, Radomia czy Łodzi.
W Radomiu trzeba jechać ulicą św. Antoniego, przez most na Pilicy. Tam już ulica nazywa się Frycza - Modrzewskiego i doprowadzi nas da Smardzewia, i dalej w prawo do zapory w Smardzewicach.