Zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln. lat, przybyły w środkowym triasie, około 65 mln lat temu katastrofalnie wymarły. O kim mowa? Oczywiście o dinozaurach. I wszystko zgadzałoby się, gdyby nie jedna mała informacja - możemy te zwierzęta nadal spotkać i to w Polsce!
Dinozaury do dziś fascynują człowieka. Te mega ogromne zwierzęta budzą zainteresowanie i podziw. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej książek czy filmów na ich temat. Co więcej w samej Polsce jest kilka parków dinozaurów, gdzie zbudowano zwierzęta autentyczniej wielkości, do tego szkielety, wystawy, zabawy, które przyciągają wielu turystów. Takie miejsca okazują się wielką frajdą nie tylko dla dzieci, bowiem niektóre budowle czy inne atrakcje są równie interesujące dla dorosłych. Odwiedźmy zatem kilka z nich.
JuraPark Bałtów
Dlaczego Bałtów? A no w właśnie w tym miejscu odkryto tropy allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Wywołało to spore zamieszanie w mediach jak i wśród miejscowej ludności. Zaczęto zastanawiać się co zrobić, aby w ciekawy sposób przedstawić te znaleziska i aby stały się one atrakcją turystyczną. Niedługo potem ruszyła budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego. I tak od 7 sierpnia 2004 zjeżdżają się tu fani dinozaurów z całej Polski i nie tylko. Oprócz rekonstrukcji zwierząt turyści mogą zwiedzić Muzeum Jurajskie, najmłodsi natomiast pobawić się na placu zabaw lub odkopać szkielet tyranozaura. Ponadto prowadzone są lekcje muzealne, a na Sabathówce można obejrzeć kilkadziesiąt bloków skalnych ze śladami dinozaurów. Odbywają się tu również warsztaty paleontologiczno-plastyczne, poszukiwania skamieniałości, a na koniec można sprawdzić swoją wiedzę tropiciela. Na terenie parku można zaopatrzyć się ponadto w książki, maskotki, pocztówki i inne bałtowskie gadżety.
Park Dinozaurów w Karłowie
To właśnie tu znajduje się najwyżej położony park dinozaurów. Oprócz 30 figur prehistorycznych zwierząt można tu także podziwiać górska naturę. Cały obiekt zajmuje powierzchnię 8300 m2. Dodatkowymi atrakcjami jest plac zabaw, pamiątkowy sklepik i mała gastronomia. Bilet normalny wynosi 8 zł, natomiast ulgowy połowę tej ceny. Ponadto w Karłowie przecina się kilka szlaków górskich, przebiega Międzynarodowa Trasa Rowerowa „Ściany” i Międzynarodowa Trasa Rowerowa „Góry Stołowe”, jest także przejście turystyczne do Czech. Będąc w okolicach Gór Stołowych warto również zwiedzić Kaplicę Czaszek w Czermnej, Fort Karola na górze Ptak w pobliżu Karłowa, Dworek Chopina i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Skansen budownictwa sudeckiego w Pstrążnej czy Wambierzyce zwane „Śląską Jerozolimą”. A zatem w pogoni za dinozaurami można również zwiedzić kilka ciekawych miejsc w okolicy.
Dinozatorland
Edukacja poprzez rozrywkę to motto tego miejsca. Do parku zapraszają nie tylko znajdujące się tu gady, ale wspaniałe okazy drzew i figury pierwszych ludzi. A najważniejszą atrakcją Dinozatorland jest największy na świecie, ruchomy T-Rex. Przechadzając się po parku można również usłyszeć odgłosy dinozaurów. Mało tego, zdobędziemy tu także wiedzę o zwierzętach, dziejach stworzenia świata i minerałach. W Muzeum Szkieletów i Skamieniałości obejrzymy natomiast m.in. poszczególne części szkieletów, jaja dinozaurów, kolekcje skamieniałych ważek, ptaków i ryb, minerały i kamienie ozdobne, a nawet 9 metrowego Jangczuanozaura. Dodatkowymi atrakcjami są m.in. tor quadowy, kino 5D Extreme, autoskuter, kulkoland, trampoliny, mini-gokart, karuzele, mini pociąg, loteria dla dzieci i wiele innych zabaw. Ukończony został również pierwszy etap parku na wodzie, a tu czekają, na maluchów i nie tylko, karuzela REKIN, bumper boats oraz laser boats.
Park Rozrywki Dinolandia
Zamieszkuje tu ponad 50 dinozaurów, kolekcja pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Największy mieszkaniec to mamenchizaur, który od głowy do ogona mierzy aż 22 metry. Na terenie parku można również skorzystać z dwóch ścieżek do gry w minigolfa, a wszystko to w aurze strumyków i zieleni. Ponadto można spróbować swoich sił w Petanqu. Co to takiego? Francuska gra, polegająca na rzucaniu z wyznaczonego miejsca stalowymi kulami. Dla szukających wrażeń kolejną propozycją parku jest Jaskinia Tajemnic. Na ścianach jaskini znajdziemy pradawne malowidła naskalne oraz odciski amonitów, trylobitów i innych stworzeń. Crazy Tyrol, natomiast, to liny dzięki, którym można odbyć tzw. zjazdy tyrolskie na trasie o długości około 500 metrów. Jest tu również ściana wspinaczkowa (8 metrów). Dla dzieci przygotowano ponadto takie atrakcje jak dmuchana zjeżdżalnia, basen kulkowy, trampolina, malowanie twarzy czy poszukiwania szkieletu Tyrannosaurusa rexa. Park jest ukierunkowany przede wszystkim na aktywny wypoczynek.
To tylko niektóre propozycje parków dinozaurów, bowiem można z łatwością znaleźć więcej takich w Polsce. Cieszą się one dużym zainteresowaniem i z pewnością warto je odwiedzić. Wiele z tych miejsc proponuje coś więcej niż tylko oglądanie figur prehistorycznych zwierząt. Atrakcje znajdą tu dzieci, ale i dorośli nie będą narzekać na nudę. Do tego możliwość zjedzenia posiłku stwarza okazję do spędzenia rodzinnie całego dnia. Wakacyjny wypad w świat dinozaurów może okazać się wielką przygodą dla malucha, szczególnie, gdy fascynują go dinozaury i prehistoria.
lidonek | zaczeło się w Bałtowie, a teraz gdzie nie spojrzeć to park dinozaurów |
maciekart | Tyle jest parków dinozaurów a disneylandu żadnego :( |