Parki narodowe w Kenii - informacje praktyczne. Safari w Afryce to niesamowite przeżycie, możliwość obserwowania dzikich zwierząt nie za kratami ogrodów zoologicznych, ale w ich naturalnym środowisku ma wielu zwolenników. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których można obcować z dziką przyrodą jest Kenia, słynąca ze swych parków narodowych.
Tsavo.
Tsavo to najstarszy park narodowy w Kenii, powstał on w 1948 roku, podzielony jest na dwa obszary: Tsavo wschodnie (położone na północ od trasy Mombasa - Nairobi) i Tsavo zachodnie (sięgające do granicy z Tanzanią). Jego nazwa pochodzi od rzeki Tsavo, to największy park narodowy w Kenii i jednocześnie jeden z największych na świecie, jego łączna powierzchnia to 22 812 km2 . Tsavo jest niezmiernie popularne, głównie dzięki charakterystycznym dla tego regionu czerwonym słoniom, objętym całkowitą ochroną (kolor swój zawdzięczają glinie, którą są oblepione). Do najatrakcyjniejszych miejsc parku zalicza się źródła Mzima, gdzie krystalicznie czysta woda wytryskuje spod fałd lawy i tworzy kilka stawów, zamieszkanych między innymi przez krokodyle i hipopotamy, płaskowyż Yatta, będący jedną z najdłuższych na świecie zastygłych rzek lawy (długość ok. 290 km) oraz Wodospady Lugards na rzece Galana. Park rozsławiła także legenda o lwach - ludojadach, na podstawie której powstał film „Duch i Mrok” z Michaelem Douglasem. Tsavo to również raj dla amatorów fotografii - czerwona ziemia pięknie kontrastuje z niebieskim niebem i bujną roślinnością.
Amboseli.
Kolejny, bardzo popularny park narodowy w Kenii, to Amboseli, mieszczący się w południowej części kraju, u północno-zachodnich podnóży masywu Kilimandżaro, przy granicy z Tanzanią. Wierzchołek tej najwyższej góry Afryki (5895 m n.p.m.) widoczny jest wyłącznie wczesnym rankiem lub przed zachodem słońca, w innych porach dnia zasłonięty jest przez chmury. Park Amboseli powstał w 1974 roku w miejsce istniejącego w tym samym miejscu od początku XX wieku rezerwat przyrody, od 1991 roku znajduje się on na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Teren parku jest falisty, pagórkowaty, przeważa tu trawiasta sawanna, sporo tu również terenów bagiennych, zwłaszcza w porze deszczowej. Park przyciąga rzesze turystów nie tylko pięknymi krajobrazami, ale przede wszystkim bogatą fauną - na jego terenie żyje około aż 50 gatunków ptaków, spotkać tu można liczne gatunki zwierząt kopytnych (między innymi bawoły, dikdiki, gazele, żyrafy) oraz drapieżniki (lamparty, lwy, hieny, szakale i inne). Dodatkową atrakcją są zamieszkujące Amboseli liczne stada słoni.
Masai Mara.
Park ten zajmuje obszar 1510 km2, położony jest na wysokości ponad 1500 m n.p.m. na zachód od Nairobi. Stanowi on fragment parku narodowego Serengeti (położonego głównie w Tanzanii). Masai Mara słynie głównie z migracji zwierząt, które w okresie letnim (lipiec, sierpień i wrzesień) wędrują z Serengeti w poszukiwaniu pożywienia. Obserwacja przemieszczających się stad antylop czy zebr, wokół których krążą wygłodniałe drapieżniki gwarantuje niezapomniane wrażenia. W parku tym żyją wszystkie zwierzęta zaliczane do tzw. „wielkiej piątki” czyli lwy, słonie afrykańskie, bawoły afrykańskie, nosorożce czarne i lamparty. Tradycyjnie gatunki te uznawane są za najniebezpieczniejsze w całej Afryce, co jednak nie do końca sprawdza się w praktyce - statystycznie najwięcej wypadków śmiertelnych odnotowuje się w zetknięciu z hipopotamami. Rejon Masai Mara zamieszkany jest przez Masajów, warto odwiedzić ich wioskę, by zobaczyć na własne oczy jak wygląda ich życie codziennie, zwyczaje i tradycyjne tańce ludowe, oparte w dużej mierze niesłychanie wysokich podskokach.
Nakuru.
Nakuru to niewielki park położony w centralnej Kenii nad jeziorem o tej samej nazwie. Utworzono go w 1968 roku, kilka lat później poszerzono go o tereny położone na północ od jeziora oraz o przylegającą sawannę. Do głównych atrakcji Nakuru zalicza się występujące tu licznie flamingi - ich liczba może dochodzić aż do 2 milionów. Wart zobaczenia jest również położony na terenie parku wodospad Makalu oraz las złożony z bardzo dużych wilczomleczy, wyglądem przypominających kaktusy.
Samburu.
Park Samburu położony jest w środkowej Kenii, jego powierzchnia to 165 km2, utworzony został on w 1985 roku. Ze względu na unikalne krajobrazy szczególnie chętnie odwiedzany jest przez miłośników fotografii - tutejsze plenery gwarantują niepowtarzalne, oryginalne ujęcia. Obszar ten zamieszkiwany jest przez rdzenne plemiona Samburu. Park Samburu słynie z dużej ilość słoni, mówi się też, że właśnie tutaj najłatwiej jest spotkać lamparty i gepardy.
Park narodowy Góry Kenia.
Góra Kenia to masy wulkaniczny położony 16 km na południe od równika, to najwyższy szczyt Kenii i jednocześnie druga co do wysokości góra w Afryce. Wysokość Mount Kenya to 5199 m n.p.m., powyżej 3300 m góra objęta jest ochroną w ramach parku narodowego o powierzchni 715 km2. Znajdują się tu między innymi liczne wrzosowiska, na których pasą się zebry i antylopy.
Co trzeba wiedzieć jadąc do Kenii?
Na terenie parków narodowych poruszać się można wyłącznie po wyznaczonych drogach gruntowych specjalnie do tego przygotowanymi samochodami - mini -busami z otwieranymi dachami lub jeepami, wychodzenie z pojazdów nie jest dozwolone (za wyjątkiem specjalnie wyznaczonych miejsc jak np. punkt widokowy w parku Amboseli). Najlepsze godziny na obserwacje to godziny poranne i popołudniowe, kiedy temperatury nie są tak wysokie i istnieje większe prawdopodobieństwo napotkania dużej ilości zwierząt. Podczas safari nocuje się na kampingach, o bardzo skromnym standardzie, lub w tzw. lodżach, które oferują znacznie wyższy standard zakwaterowania - oprócz podstawowych udogodnień z reguły mieści się tam również dobra restauracja, basen itp.
Kenia znajduje się w strefie klimatu równikowego monsunowego. Na wschodzie kraju pora deszczowa występuje w okresie kwietnia do czerwca, na pozostałym obszarze występuję dwie pory deszczowe, dłuższa w okresie od marca do maja i krótsza, w listopadzie i grudniu - należy to wciąć pod uwagę planując podróż.
Przygotowując się na wyprawę do Kenii należy zadbać o odpowiednią profilaktykę zdrowotną. Przy wjeździe do tego kraju nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe, aczkolwiek Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce zakaźnej typu A i B, błonicy, tężcowi oraz polio. Pomyśleć trzeba również o odpowiedniej ochronie przed malarią i środki przeciwko komarom, zwłaszcza wybierając się w podróż w porze o zwiększonej ilości opadów.
Podczas safari przyda się lornetka, latarka i oczywiście dobry aparat fotograficzny, nie można też zapomnieć o odpowiedniej odzieży - komfortowe, przewiewne ubrania, wygodne obuwie (np. sportowe sandały) i nakrycie głowy.
Brak komentarzy. |