Pushkar (Puszkar) to święte miasto dla wyznawców hinduizmu - przyciąga od wielu lat nie tylko pielgrzymów, ale i turystów z całego świata. Atmosfera swobody i mistycyzmu jest wyczuwalna od pierwszej chwili po przybyciu, czyniąc to miejsce wyjątkowym i niepowtarzalnym.
400 świątyń
Centrum miasta skupia się wokół świętego Jeziora Pushkar, które według legendy powstało, gdy Brahma upuścił ze swojej ręki płatki kwiatu lotosu. Stąd też znajduje się tutaj największa w Indiach świątynia poświęcona Brahmie. Dodatkowego splendoru dodaje fakt, że na świecie jest bardzo niewiele sakralnych budowli ku czci tego należącego do hinduistycznego panteonu bóstwa. Ale to oczywiście nie jedyna świątynia w obrębie miasta. W sumie jest ich około 400. Ściany tych, które położone są wokół ghatów, pomalowane są najczęściej w odcieniach pastelowych - dominuje błękit i biel. Największe znaczenie dla wyznawców hinduizmu mają jednak świątynie położone na okalających miasto wzgórzach. Oprócz wspomnianej już Świątyni Brahmy, należą do nich: Świątynia Sawitri (pierwsza żona Brahmy), Świątynia Gajatri i Świątynia Wisznu (jedyna w mieście, do której nie wolno wchodzić osobom nie wyznającym hinduizmu).
52 ghaty
To z czym kojarzy się Pushkar (jak i Varanasi) to przede wszystkim położone nad jeziorem ghaty, czyli szerokie stopnie. W przeciwieństwie jednak do leżącego nad Gangesem Varanasi, tutejsze 52 ghaty służą tylko do rytualnych kąpieli mających oczyścić ich dusze. I tutaj nasuwa się kolejna różnica w porównaniu z najświętszym miastem dla hinduistów - w Pushkarze nad świętym jeziorem panuje ogólna atmosfera wesołości - kąpią się zarówno dorośli, jak i dzieci, słychać śpiewy i radosne rytmiczne pobrzękiwania dzwoneczków. Przeznaczenie ghatów w Varanasi jest natomiast wielorakie: jedne służą do ablucji, a na innych dokonuje się kremacja. Wizyta w Pushkarze ma charakter raczej pielgrzymkowy, a w Varanasi wiąże się zwykle ściśle ze śmiercią. Po stopniach spacerują przez nikogo nie poganiane święte krowy, którym tutaj zapewnia się wyjątkową opiekę. Przy wejściu na ghaty przybyszów początkowo intrygują duże kolorowe skrzynie z wizerunkiem krów i napisami „Animal Society”. Do środka można (i powinno się) wrzucić „co łaska” na poprawę bytu tych zwierząt cieszących się szczególnymi względami mieszkańców miasta. To także jeden ze sposobów, by poprawić swoją „karmę”, a więc robiąc dobry uczynek zapracować sobie na lepszy byt w przyszłym życiu. Można też kupić na jednym z licznych stoisk paszę dla krów. Obejście ghatów wokół Jeziora zajmuje około 1-1,5 godziny. Należy spacerować po nich bez obuwia - dobrym rozwiązaniem będzie zabranie skarpetek, a obuwie ze względu na brak strażnika lepiej zabrać ze sobą. Należy też pamiętać o bezwzględnym zakazie fotografowania kąpiących się.
„Paszport Pushkaru”
Bez względu na to, czy jesteśmy wyznawcami hinduizmu, czy tylko turystami zostaniemy zaproszeni do odprawienia ceremonii pudźa, podczas której wrzuca się kwiaty do jeziora. Następnie bramin zawiązuje wokół nadgarstka cienką czerwoną nitkę jako znak błogosławieństwa i swoisty „paszport Pushkaru”. Niestety kapłani oczekują za ten rytuał wysokich datków, warto więc zorientować się zawczasu jakie są aktualne stawki albo po prostu nie dać się w to wciągnąć. Aby ze spokojem odbyć spacer po ghatach, najlepiej zaopatrzyć się wcześniej w taką magiczną wstążkę i w przypadku zaczepek tylko wymachiwać nią przed oczami kolejnych naciągaczy. W niektórych hotelach i hostelach można poprosić recepcjonistów o „paszport Pushkaru”.
Pisząc o tym mieście trzeba jeszcze wspomnieć hipisów, którzy spowodowali swego czasu gwałtowny wzrost liczby ludności. Przyjeżdżali na kilka dni i zostawali dłużej, a część z nich pozostała na zawsze, wchodząc w związki małżeńskie z tutejszymi mieszkańcami i otwierając małe firmy. Swoją obecność silnie zaznaczyli hipisi z Izraela, wprowadzając do menu restauracji i barów takie potrawy jak pita czy falafel.
Targi wielbłądów
Pushkar największe oblężenie przeżywa jednak dopiero w czasie odbywających się na przełomie października i listopada Targów Wielbłądów. W jednym miejscu gromadzi się wówczas 200 tys. ludzi i 50 tys. zwierząt, w tym: wielbłądy, konie i bydło. Negocjacje handlowe uzupełniają aspekty rozrywkowe i sportowe. Odbywają się wyścigi wielbłądów, zawody na wiązanie turbanów, najdłuższe wąsy, balansowanie na wielbłądzie itp. Pielgrzymi wykorzystują też pobyt w mieście, by dokonać ablucji w świętych wodach Jeziora, w związku z czym wydarzeniu towarzyszy atmosfera mistycyzmu. Jedynym mankamentem jest niesamowity tłok, co przekłada się na trudności ze znalezieniem noclegu i koniecznością dokonania wcześniejszej rezerwacji. Tym, którzy wybierają się w tym okresie do Pushkaru podpowiadamy, że Targi odbywają się w 2012 r. w dniach 20-28 listopada, w 2013 r. - 9-17 listopada, a w 2014 r. - 1-8 listopada.
Brak komentarzy. |