Coraz więcej osób szuka jakiejś odskoczni od codziennego życia, możliwości wyciszenia się i nabrania dystansu do życia. Taką możliwość dają krótsze lub dłuższe rekolekcje - często połączone z możliwością spędzenia urlopu lub jego części - w klasztorze.
Jednym z klasztorów, w którym istnieje taka możliwość jest kamedulski klasztor Pustelnia złotego Lasu w Rytwianach.
Rytwiany leżą w południowo-wschodniej części Gór Świętokrzyskich, które wchodzą w skład Pasma Wygiełzowskiego. Klasztor usytuowany jest w malowniczym regionie - dużo tu lasów i łąk, a w pobliżu przepływa kilka rzek, z których najpiękniejsza jest rzeka Czarna.
Klasztor kamedulski w Rytwianach został założony na początku XVII wieku. Nie uniknął nieszczęść i zawirowań związanych z historią kraju - w latach 1737 i 1741 były tu groźne pożary, a w 1820 Rosjanie dokonali kasaty zakonu kamedułów na terenach zaboru. Klasztor przekazano ojcom Reformatom, ale po powstaniu styczniowym na mocy kolejnych carskich ukazy i oni musieli stąd odejść. Gdy w 1925 roku podjęto próbę przywrócenia pierwotnej funkcji obiektu, okazało się, że budynki są zbyt zniszczone, aby można było w nich mieszkać.
Miejsce, gdzie odpoczniesz od cywilizacji
Stopniowo kościół stał się parafią dla okolicznych wsi, a dopiero na początku XXI wieku, m.in. dzięki dotacjom z Unii Europejskiej wyremontowano zabudowania klasztorne i powstało tu Relaksacyjno - Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne SPeS, które ma pomagać ludziom zagrożonym skutkom dzisiejszej cywilizacji.
Salus Per Silentium - zdrowie przez ciszę - ta nazwa mówi sama za siebie. Jest to idea powrotu do harmonii:
Organizowane są tu różnego rodzaju turnusy: terapeutyczny, odchudzający, czy pustelniczy, a także rekolekcje - indywidualne, kapłańskie i dla narzeczonych oraz wczasy, a w salach konferencyjnych można zorganizować zarówno konferencje, jak i uroczystości rodzinne, jak chrzciny, komunie, imieniny czy jubileusze. Sale są wyposażone w sprzęt multimedialny, a na terenie pustelni znajduje się bezpieczny parking na 40 samochodów.
Komfort w klasztorze
Uczestnicy wszystkich rodzajów turnusów mieszkają w dawnych celach kamedulskich w małych budyneczkach. Są one komfortowo wyposażone, ale nie znajdziesz tam radia ani telewizora. Nie powinno się też zabierać ze sobą laptopa ani telefonu. Dzięki temu można nabrać dystansu do życia i do siebie, zastanowić się, czy musimy to czy tamto koniecznie mieć czy osiągnąć.
Goście otrzymują wyżywienie oparte na diecie klasztornej, a w przypadku turnusu odchudzającego jest to odpowiednia dieta, poparta kinezyterapią, czyli odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Podczas turnusu terapeutycznego zapewniony jest indywidualny i grupowy kontakt z psychologiem. Podczas turnusów można także uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach dodatkowych: konferencjach na temat aspektów życia kamedulskiego, zwiedzaniu pustelni, czy zajęciach manualnych. Aby kurs mógł się odbyć, musi zebrać się odpowiednia liczba osób.
W pustelni corocznie odbywają się imprezy plenerowe: Klasztorna Majówka, Klasztorny Odpust (15 sierpnia), a w ostatnią niedzielę września - Leśna Apteka.
Zwiedzanie
Kompleks klasztorny jest także atrakcją turystyczną i można go po prostu zwiedzić. Zwiedzać można wyłącznie z przewodnikiem. W dni powszednie zwiedzanie jest możliwe w godzinach otwarcia klasztoru za wyjątkiem czasu Mszy św. i nabożeństw (śluby, pogrzeby). W niedziele i święta zwiedzanie po Mszy św. od godz. 11.30. Należy wcześniej zarezerwować telefonicznie przewodnika, a także uiścić opłatę. Klasztor otwarty jest w sezonie (1 V - 30 IX) 8.00 - 20.00, a poza sezonem (1 X - 30 IV) 9.00 - 16.00.
Baza wypadowa - atrakcje w okolicy
Klasztor w Rytwianach może stać się także bazą wypadową dla wielu ciekawych wycieczek. Na tutejszych terenach przebiega szlak świętokrzyski - szlak zamków obronnych z XVI - XVII wieku, a w promieniu kilkudziesięciu km. od Rytwian jest też wiele do zwiedzania:
Ciekawym zabytkiem jest pochodzący z X wieku kościół św. Bartłomieja w Staszowie. W dalszej odległości (ponad 10 km) jest sporo innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia, m.in:
Do bliżej położonych miejsc można dojechać wypożyczonym na miejscu rowerem, organizowane są też dalsze wycieczki zmotoryzowane. Oczywiście, można użyć też własnej „motoryzacji”. Ale przecież do Rytwian przyjeżdża się przede wszystkim po odpoczynek, oderwanie się od codziennego pośpiechu i pamiętaniu o obowiązkach i o tym, co „koniecznie musimy” i „bez czego świat się zawali”. Lepiej więc wykorzystać ten czas na zastanowienie się nad sobą, a także na pochodzenie po lesie, zbieranie jagód i grzybów (no i ewentualnie ich suszenie i marynowanie), na kąpiele w rzece i ewentualnie zwiedzanie tych bliższych miejsc, gdzie można dojść pieszo lub dojechać rowerem. Leśne mogiły sprzyjają wspomnieniom i zastanowieniu się nad sobą.
Dojazd do Rytwian
Jadąc trasą Kielce - Busko Zdrój skręcamy na Staszów. W Staszowie zjeżdżamy w prawo a drogę 764, która doprowadzi nas do miejscowości Rytwiany. Stąd do klasztoru jedzie się przez las, kierując się wyłącznie drewnianymi drogowskazami przy drodze.
Brak komentarzy. |