Poruszanie się po Costa Brava w praktyce. Przedstawiamy autobusy, pociągi, taksówki oraz inne środki komunikacji dostępne turystom na Costa Brava. Wybrzeże Katalonii zachęca nie tylko do słodkiego lenistwa na plaży, ale także do odwiedzenia znajdujących się tu wielu turystycznych atrakcji. Samodzielnym wycieczkom sprzyja dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej.
Autobusy.
Sieć autobusowa na wybrzeżu Costa Brava jest dosyć gęsta, a w sezonie letnim częstotliwość kursów jeszcze się zwiększa, aby zaspokoić zapotrzebowanie turystów.
W większych miejscowościach, takich jak Lloret de Mar, wszystkie autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego. Problem może pojawić się w mniejszych ośrodkach, gdzie dojeżdżają głównie prywatni przewoźnicy - ci z reguły samodzielnie dobierają sobie miejsca postoju; także autobusy przelotowe zatrzymują się często w dowolnie wybranych miejscach, niekoniecznie na samym dworcu.
W turystycznych miasteczkach regularnie kursują autobusy łączące je z innymi kurortami, a także z Gironą i Barceloną. Jeśli chcemy pojechać do Barcelony, może się zdarzyć, że cena naszego biletu będzie uzależniona od trasy autobusu - linie jadące płatną autostradą zazwyczaj pobierają od pasażerów większe opłaty. Alternatywą są autobusy pokonujące trasę nadbrzeżną.
Warto wiedzieć, że do parku wodnego Water World dojeżdża bezpłatny autobus z dworca autobusowego w Lloret de Mar. Natomiast za bilet na trasach z Lloret de Mar do Tossa de Mar lub do Blanes zapłacimy ok. 1,15 euro.
Statki turystyczne.
Ciekawą formą przemieszczania się, łączącą przyjemne z pożytecznym, może być skorzystanie z rejsu statkiem wycieczkowym. Niektóre z nich oferują specjalne atrakcje, np. w postaci obserwowania podwodnego życia przez przeszklone dno statku. Statki łączą główne miejscowości turystyczne: Blanes, Lloret de Mar i Tossa de Mar, warto także popłynąć z Costa Brava na Costa de Maresme.
Bilety na statek można kupić w umiejscowionych przy głównej plaży budkach, reprezentujących poszczególne statki. Przykładowo, za popłynięcie z Blanes do Tossa de Mar i z powrotem zapłacimy ok. 20 euro; za rejs z Tossa de Mar do Lloret de Mar w dwie strony koszt wynosi ok. 15 euro. Statki kursują kilka razy dziennie, w szczycie sezonu nawet co pół godziny.
W sezonie letnim należy pamiętać o odpowiednio wczesnym stawieniu się w miejscu, z którego odchodzą stateczki - często już na pół godziny przed ich przypłynięciem formuje się gigantyczna kolejka przezornych turystów. Jeśli nie zmieścimy się na pokład i w perspektywie mamy czekanie na kolejny statek - pół biedy, w gorszej sytuacji znajdziemy się, gdy nie znalazło się dla nas miejsce na ostatnim już danego dnia statku. Wtedy zazwyczaj można ratować się komunikacją autobusową. Warto również przyjrzeć się dokładnie naszemu biletowi po zakupie - w wielu przypadkach na podróż tam i z powrotem otrzymujemy jeden kwitek, więc wyrzucenie go po dopłynięciu na miejsce byłoby co najmniej niefrasobliwe.
Pociągi.
Linia kolejowa na Costa Brava prowadzi przez północną część wybrzeża, łącząc Blanes i miejscowości na trasie z Barceloną. Pociągiem można także dojechać z wybrzeża do Figueres i Girony. Niestety, linia kolejowa omija takie miejscowości jak Lloret czy Tossa de Mar - tam musimy zdać się na linie autobusowe.
Za przejazd koleją na trasie Blanes - Barcelona - Blanes zapłacimy ok. 7 euro. Bilety na pociąg warto kupować z wyprzedzeniem, bo w dniu wyjazdu może się zdarzyć, że zabraknie dla nas miejsc.
W niektórych miastach Costa Brava funkcjonuje tzw. Tren Turistic, czyli turystyczna kolejka objeżdżająca główne atrakcje miasta. Tego rodzaju pociąg kursuje m. in. w Cadaques, Sant Antoni de Calonge, Sant Feliu de Guixols czy w Tossa de Mar. O rozkład warto pytać w informacji turystycznej. Cena zazwyczaj zamyka się w 10 euro, w niektórych miasteczkach istnieje możliwość wykupienia biletu na kilka przejazdów.
Samochód.
Jako że Costa Brava jest miejscem wybitnie turystycznym, nie powinniśmy napotkać problemów z wypożyczeniem samochodu. Jeśli planujemy intensywne zwiedzanie, a do Katalonii przybywamy samolotem, może warto pomyśleć o skorzystaniu z rozlicznych ofert znajdujących się na lotnisku wypożyczalni?
W Katalonii prowadzić samochody można od 18 roku życia, ale wypożyczenie jest możliwe dopiero od 21 lat. Z reguły nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Problem z samochodami jest ten sam, co wszędzie - w Katalonii nie ominą nas trudności z parkowaniem. W większych miejscowościach zaparkować można jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, za co zazwyczaj trzeba dodatkowo zapłacić.
Taksówka.
Na Costa Brava funkcjonuje reklamująca się jako niskokosztowa firma Taxi Costa Brava. Za przejazd w mieście powinniśmy się zmieścić w cenie do 10 euro. Taksówkę można zamówić telefonicznie, bądź znaleźć na postoju. Na dłuższych trasach, np. z kurortu do lotniska, obowiązuje stały cennik.
Brak komentarzy. |