Bajkowe kominy Kapadocji, wapienne tarasy Pamukkale czy jezioro Wan - te osobliwości przyrody zachwycają, zdumiewają, często aż trudno uwierzyć, że tak niezwykłe miejsca są dziełem sił natury.
Kapadocja
Według legendy trzy miliony lat temu w środkowej Turcji przebudziły się potężne wulkany - Erciyes i Hasan. Dwaj synowie matki Ziemi, oddaleni od siebie prawie 200km, pluli lawą i zionęli ogniem. Popiół wulkaniczny, ziemia i woda wspomagane przez słońce utworzyły powłokę z miękkiej skały zwanej tufem. Przez tysiące lat woda i wiatr wyrzeźbiły z tufu charakterystyczny krajobraz Kapadocji pełen tajemniczych warowni, kominów, grot i surrealistycznych form skalnych. Sercem tej bajkowej krainy jest dolina Goreme. Początkowe zamieszkali tu asceci i pustelnicy szukający w samotności kontaktu z Bogiem. Kiedy okazało się, że w wieżyczkach i kominach można wydrążyć mieszkania, miejsce to szybko się zaludniło. W skałach zaczęto budować kościoły. Najpierw były to malutkie kapliczki, później okazałe budowle ze sklepieniami i malowidłami - zachowane w dobrym stanie możemy oglądać i podziwiać je do dziś. W całej dolinie jest ich ponad 360. Ten księżycowy krajobraz Kapadocji z pofałdowanymi zboczami i dolinami, wyrzeźbiony przez wodę i wiatr przyciąga turystów z całego świata i zachwyca od pierwszego wejrzenia.
W samym centrum doliny leży miasteczko o tej samej nazwie, słynące z ręcznie wyrabianych dywanów. Kilometr dalej znajduje się muzeum pod gołym niebem, którego atrakcją są z najstarsze kościoły wykute w skałach. Piękne ich wnętrza, zawierają wszystko to, co normalne kościoły: nawy, kolumny, ołtarz, absydy, prezbiterium, oraz ściany ozdobione bardzo kolorowymi malowidłami. Jednak Kapadocja to nie jedyne miejsce, które należy zwiedzić spędzając wczasy w Turcji. Innymi są bez wątpienia Pamukkale, Jezioro Wan czy Góra Ararat, które opisujemy poniżej.
Wapienne tarasy Pammukale
W zachodniej Anatolii z głębi góry Cal wypływa gorące źródło. Tocząc się powoli po wystających ze stoków tarasach, niesie ogromne ilości węglanu wapnia. Odkłada się on warstwami, tworząc białą powłokę. Całość wygląda jak ściana różnej wielkości tortów, po których spływa lukier. Legenda głosi, że dawno temu na stokach góry giganci suszyli bawełnę. Stąd wywodzi się nazwa tego miejsca - Pamukkale, czyli „Bawełniany Zamek”. Wypływająca z góry woda ma temperaturę 36-38 stopni. Kiedy wypełni baseniki na wysokości 100 metrów, przelewa się do kolejnych, tworząc małe kaskady. W miarę stygnięcia wody węglan wapnia wsiąka w skałę, ozdabiając zbiorniki małymi stalaktytami. Związki magnezu i żelaza podkreślają ich urodę żółtymi i brązowymi cieniami. Od 15 tysięcy lat płynąca leniwie woda pozostawia nową białą warstwę, która chroni zbocze, by nie uległo zwietrzeniu. Białe jak śnieg zbocze góry z niepowtarzalnymi formacjami skalnymi i urokliwymi lustrami wody urzeka niepowtarzalną pięknością. Turyści od setek lat przyjeżdżają tu na kuracje. Wierzą w uzdrawiającą moc gorącego źródła. W 190 r.p.n.e. król Pergamonu - Eumenes II założył tu miasto Hierapolis, które z czasem stało się ulubionym kąpieliskiem cesarzy. Na przestrzeni dziejów miasto było kilkakrotnie nawiedzane przez trzęsienia ziemi. I właśnie ten kataklizm w 1334 r. zmiótł Hierapolis z powierzchni ziemi. Później miasto nigdy się już ni odrodziło. Dziś ponad białymi tarasami znajduje się muzeum ze statuami i innymi przedmiotami dokumentującymi dawna świetność miasta. Tarasy wapienne znajdują się na terenie parku narodowego i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Jezioro Wan
Największe jezioro Azji Mniejszej - Van Golu położone jest na wysokości ok. 1700 m n. p. m., niedaleko granicy z Iranem Naukowcy twierdzą, że jezioro Wan może służyć jako model do badań nad początkiem marsjańskich oceanów. Prawdopodobnie kiedyś najstarszy ocean na Ziemi wyglądał tak, jak dziś Wan, najbardziej sodowe jezioro na świecie. Ze względu na duża zawartość minerałów woda z tego zbiornika nie daje się do picia, jest natomiast używana przez okolicznych mieszkańców do prania. Ze względu na oleistą konsystencję wody pływanie w jeziorze przypomina kąpiel leczniczą. Niestety, płyn o takich właściwościach nie służy zwierzętom - ptaki i ryby żyją tylko przy ujściach rzek. To niezwykle malownicze jezioro powstało wskutek zablokowania przez lawę wulkaniczną wylotu doliny pod górą Nemrut. Jej szczyt jest jednym z największych kraterów wulkanicznych na świecie. Znajduje się na nim kilka stawów i gorące źródła. Można zażyć tu kąpieli termalnej, a potem udać się do jaskini, gdzie z ziemi tryska silny strumień wody.
Góra Ararat
Jest to najwyżej położony i najbardziej aktywny sejsmicznie obszar Turcji. Turcy nazywają go Wielka Górą Agi. Wysmukła i strzelista sylwetka najwyższej góry kraju wybija się w niebo z pustynnej równiny i dominuje nad otoczeniem. Ararat szczególnie pięknie prezentuje się zaraz po wschodzie słońca, kiedy nie jest jeszcze spowity chmurami. Trudno nie zachwycać się górą, o której wspomina Biblia. Według Starego Testamentu Ararat był pierwszym skrawkiem ziemi, który wyłonił się z opadających wód potopu. Mimo, że nie odnaleziono dowodu istnienia Arki Noego, Ararat nie przestaje zachwycać pięknem i nadal przyciąga swymi tajemnicami odkrywców z całego świata.
KaJka | Turcja jest super! =) |
anet_zb | Turcja naprawdę jest piękna |
katerina | Zgadzam sie,bardzo ciekawie opisane i zachecajace do wizyty w Turcji! |
dagatek | Bardzo ciekawy artykuł.Turcja juz dawno mnie kusi opowiesciami znajomych....moze trzeba ja odwiedzic?poznac? i sprawdzic osobiscie czy jest az tak piekna? |