Wyjazd na wakacje w ciąży, czy można, czy warto, a co na to lekarz? Słońce, wakacje, czas urlopów, a ja jestem skazana na siedzenie w domu, z pilotem w ręku. Podróż w ciąży jest niemożliwa. To nieroztropne i można poważnie zaszkodzić dziecku - tak myśli większość kobiet, bojąc się wyjeżdżać na urlop z maluszkiem w drodze.
Ciąża to nie choroba i nie trzeba traktować kobiet wówczas jak trędowate. To prawda, że wymaga większej troski i uwagi, ale nie można przesadzać. Największy problem pojawia się w wakacje. Wyjechać czy nie - oto jest pytanie. A ile kobiet tyle odpowiedzi. Jedne uważają, że wakacje i wyjazd ciężarnej to wielkie przestępstwo i jest to narażenie dziecka na niebezpieczeństwo na własne życzenie. Inni natomiast sądzą zupełnie inaczej, a wręcz są przekonani, iż taki letni wypoczynek może zrobić więcej pożytku niż szkody. Gdy zatem zdecydujemy się na taki krok warto poznać kilka wskazówek. Jaki środek lokomocji wybrać? Co z ubezpieczeniem? Pytania mnożą się.
Samochód, pociąg, samolot - co by tu wybrać?
Samolot? Owszem, ale najlepiej w pierwszych miesiącach ciąży. Potem mogą pojawić się komplikacje związane przede wszystkim z różnicą ciśnienia. Każda linia lotnicza kieruje się własnym regulaminem. W Polsce nie ma jakiś konkretnych przepisów, natomiast przed wylotem warto dowiedzieć się dokładnie, czy nie trzeba zabrać na pokład dokumentów lub zaświadczeń od lekarza. Dobrze zaopatrzyć się w dużo płynów do picia, aby uniknąć odwodnienia. Niedokrwistość, zapalenie żył lub problemy z łożyskiem to poważne przeciwwskazania do korzystania z tego środku transportu.
Podróż samochodem jako ciężarna pasażerka to również dobry pomysł na przebycie drogi. Kto wie czy nie lepszy od samolotu. Dlaczego? Możesz wygodnie usiąść na tylnym siedzeniu i robić przerwy kiedy tylko będziesz chciała - możesz wtedy rozciągnąć kości, zrobić kilka kroków czy przespacerować się. Złym pomysłem natomiast jest kobieta z dzieckiem w brzuszku jako kierowca. Może to być niebezpieczne szczególnie w zaawansowanej ciąży. Czarnym scenariuszem, aczkolwiek możliwym jest uderzeniem brzuchem w kierownicę nawet przy najmniejszej stłuczce.
Może kolej albo autobus? Kolej jest na pewno również wygodnym środkiem lokomocji - zawsze można rozprostować nogi. Minusem jest korzystanie z toalety - może być to problem dla innych pasażerów jak i dla ciebie. Autokar jest mniej komfortowy, dlatego warto wybrać miejsce w środkowej części autobusu, bo właśnie tu są najmniejsze drgania.
Tropiki, ojczyzna - jaki obrać kierunek?
Polskie morze sprzyja przyszłym mamą ze względu na dużą zawartość jodu w powietrzu. W ciąży pierwiastek ten jest szczególnie ważny ze względu na wytwarzany hormon tarczycy potrzebny zarówno mamie jak i maluchowi. Polskie jeziora kuszą młode mamy ciszą, pięknym krajobrazem, zielenią, lasami... Wszystko to sprzyja wyciszeniu, odstresowaniu czy relaksowi. Jeśli chodzi o góry, to lekarze dość sceptycznie są nastawieni na wypoczynek kobiet w ciąży. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na dużą różnice ciśnień związaną ze zmianą wysokości. Góry jako takie nie są niebezpieczne, mogą natomiast mogą być przyczyną komplikacji, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Długie spacery czy chodzenie pod górę może spowodować nawet przedwczesny poród. Obecnie coraz popularniejsze są wakacje w tropikach i egzotycznych miejscowościach za granicą. Afryka, Azja, wyspy, kuszą odmienną kulturą, regionalnym jedzeniem, wspaniałym krajobrazami... przyszłe mamy jednak powinny zaczekać przynajmniej do porodu z takim wypoczynkiem. Argumentów za taką decyzja jest co najmniej kilka. Przede wszystkim chodzi o higienę - musza o nią dbać wszyscy turyści, a dla kobiet w ciąży jakaś bakteria może okazać się dużym zagrożeniem. Przed wyjazdem powinno się również zaszczepić, co niej jest polecane kobietom spodziewającym się dzidziusia. Narażenie na choroby tropikalne, zmiana czasu, długa podróż... nie oszukujmy się - niebezpieczeństwo jest duże szczególnie dla dziecka.
Ubezpieczenie
Decydując się na podróż zagraniczną kobiety w ciąży szczególnie powinny wyrobić sobie bezpłatną Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gwarantuje ona korzystanie z opieki medycznej na zasadach obowiązujących obywateli danego kraju. Kobiety w ciąży mają wówczas prawo do skorzystania z niezbędnych świadczeń związanych z porodem i przebiegiem ciąży. Ubezpieczyciele proponują ponadto dodatkowe ubezpieczenie najczęściej do 32 tygodnia ciąży. Większość tych świadczeń to możliwość jednej wizyty lekarskiej z transportem do szpital. Polisa taka najczęściej nie obejmuje powikłań i niespodziewanych sytuacji. Jeśli przed wyjazdem istniały jakieś medyczne przeciwwskazania co do odbycia podróży to żadne towarzystwo nie podejmie się zrekompensowania wydatków leczenia. Panie powinny zwrócić szczególną uwagę na uważne przeczytania umowy polisy przed wyjazdem, żeby uniknąć potem przykrych niespodzianek. Koszty takiego ubezpieczenia wahają się od 80 zł do 300zł. Wszystko zależy od towarzystwa ubezpieczeń i biura podróży. Firmy, które proponują najszerszy wachlarz ubezpieczeniowy dla ciężarnych to m.in.: Hestia. Signal Iduna czy Uniqa. Pamiętajmy, że ubezpieczenie jest bardzo ważne i trzeba dokładnie przemyśleć tę sprawę.
Poradnik ciążowo - podróżniczy
Wybierając się na wakacje z dzieckiem w drodze, nie możemy zapomnieć o bezpieczeństwie przede wszystkim malucha. Warto nie zapomnieć o:
Jak się okazuje wakacje plus ciąża są możliwe. Pod pewnymi warunkami, ale mimo wszystko jest to do zrealizowania. Dziecko już w brzuszku mamy staje się małym podróżnikiem. Opalanie czy egzotyka nie jest wskazana, ale jest mnóstwo innych opcji na bezpieczne i relaksujące wakacje mamy, dziecka i taty. Wiadomo, że nie każda przyszła mama zdecyduje się na taki krok. Decydująca o ewentualnym wyjeździe powinna być przede wszystkim opinia prowadzącego ciążę ginekologa. Złość czy łzy, mogą pojawić się, gdy powie kategoryczne: nie. Ostatnie zadania i podjęcie zależy od rodziców, niemniej jednak pamiętaj, że zdrowie dziecka jest najważniejsze!
Adria | W 6 mies. ciąży jechałam autokarem na wczasy do Chorwacji. Zwiedzałam, korzystałam z pięknej pogody. Były to udane wakacje. Przyjechałam przyjeździe, opalona, wypoczęta i zadowolona. Po urodzeniu syna Zrobiliśmy rok przerwy z wyjazdami, a potem gdy syn już miał półtora roczku zaczęliśmy wyjeżdżać własnym samochodem z pełnym wyposażeniem dla dziecka. Moje dzieci są podróżnikami. Córka wyjeżdża na kolonie za granicę, a młodszy syn nie może się doczekać kolejnych wakacji. W wieku 8 lat ma on swoje marzenia co do podróżowania. |
maciekart | ja leciałem ze znajomą do Maroka która była w 3 miesiącu ciąży :) i wszystko było dobrze :) |