Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto Krety, przez niektórych uznawane za najładniejsze, zwane kreteńskim Krakowem. Czym urzeka? Co oferuje turystom? Czy warto spędzić tutaj wakacje, co warto zwiedzić w Rethymnonie?
Kilka słów o Rethymnonie
Rethymno to miasto położone na północnym wybrzeżu Krety, od strony lądu otoczone górami, trzecie co do wielkości na wyspie (po Heraklionie i Chanie), liczące około 32 tysiące mieszkańców. Miejsce to zostało zasiedlone w czasach minojskich. Było ono ważnym ośrodkiem handlowym w czasach grecko-rzymskich. Ranga miasta wzrosła jeszcze w czasach panowania Wenecjan.
Okres największego rozkwitu Rethymnonu przypadł na przełom XVI i XVII wieku. Z tego właśnie okresu pochodzi forteca, górująca po dziś dzień nad miastem i port z latarnią.
W 1645 roku miasto zdobyli Turcy i panowali tutaj aż do 1897 roku. W latach 1898-1913 Kreta była autonomicznym państwem. W 1913 roku została wcielona do Grecji.
Od lat 80-tych XX wieku Rethymnon przeżywa rozkwit jako kurort turystyczny, rywalizując o tytuł najładniejszego miasta na Krecie z Chanią. Oprócz twierdzy i portu, turyści znajdą tutaj labirynt ciasnych uliczek z pięknymi kamienicami, pochodzącymi z okresu weneckiego. Rethymnon ma jeszcze jeden bardzo ważny atut - piękną, wielokilometrową, piaszczystą plażę.
Rethymnon to również ważny ośrodek akademicki. W mieście tym znajduje się siedziba Szkoły Filozoficznej, Biblioteka Uniwersytetu Kreteńskiego oraz Wyższa Szkoła Nauk Społecznych i Politycznych.
Zabytki Rethymnonu, czyli co warto zwiedzić?
Zabudowa Rethymnonu odzwierciedla jego burzliwą historię. Znajdziemy tutaj sporo zabytków z czasów weneckich, ale także budowle z czasów osmańskich, które nadają miastu orientalny charakter.
Nad miastem góruje ogromna Fortezza, czyli budowla o charakterze obronnym, pochodząca z czasów weneckich. Jest to bodaj najbardziej rozpoznawalny element zabudowy Rethymnonu. Twierdza została wybudowana na wzgórzu Palaiokastro (Stary Zamek) w 1590 roku i miała za zadanie chronić mieszkańców miasta przed najazdami Turków. Obecnie twierdza jest otwarta dla zwiedzających w godzinach 8:00-19:00. Bilet wstępu kosztuje około 4 Euro. Warto tam wejść choćby dla samego widoku, który roztacza się z murów budowli. Na terenie twierdzy znajduje się Meczet Sułtana Ibrahima.
Port wenecki to kolejna po Fortezzy wizytówka miasta - bardzo często motyw przewodni pocztówek. Pochodzi z XIII wieku, a charakterystyczna latarnia wieńcząca port, została wybudowana przez Turków w XVII wieku. W porcie znajduje się masa knajpek i restauracji.
Fontanna Rimondi znajdująca się na placu Platanos, została wybudowana w 1626 roku przez weneckiego gubernatora Rimondi. Fontanna ma formę ściany z 4 kolumnami. Woda wypływa z lwich głów.
Wenecka brama Megali Porta dziś stanowi tylko pozostałość dawnej, centralnej bramy Rethymnonu. Megali Porta w dosłownym tłumaczeniu znaczy wielkie drzwi.
Doskonale zachowała się Loggia z XVI wieku. W dawnych czasach była budynkiem o ważnym znaczeniu - to tutaj władze miasta spotykały się, by dyskutować o kwestiach politycznych i gospodarczych. W trakcie tureckiej okupacji utworzono tutaj meczet - dobudowano nawet minarety, które zostały następnie zburzone w 1930 roku.
Warto obejrzeć Kościół Świętego Franciszka, pochodzący z czasów weneckich, wybudowany w stylu renesansowym. Na uwagę zasługuje bogato zdobione wejście.
Na tle weneckiej zabudowy wyróżnia się i wygląda niezwykle ciekawie Meczet Neratzes. Za czasów weneckich budynek był kościołem, który w 1657 roku został zamieniony przez Turków w meczet Neratze. Dach zastąpiono trzema kopułami, a istniejący po dziś dzień minaret dobudowano dopiero w 1890 roku. Obecnie w budynku odbywają się koncerty i przedstawienia.
Cała starówka Rethymnonu obsiana jest domami i kamienicami pochodzącymi z czasów weneckich. Niektóre z nich są odnowione i pięknie oświetlone. Ale są i takie, które aż proszą się o remont - zniszczone, zaniedbane. Przyznać trzeba, że te drugie również tworzą unikalny klimat miasta - nadają mu pewnej tajemniczości.
Osobom szczególnie zainteresowanym historią polecamy wizytę w muzeach Rethymnonu. Muzeum Archeologiczne znajduje się w budynku umiejscowionym przed głównym wejściem do Fortezzy. Znajdziemy tutaj wystawę prezentującą historię regionu od neolitu aż po okres rzymski.
Muzeum Historii i Folkloru znajduje się w XVII-wiecznej, weneckiej posiadłości i prezentuje rękodzieło oraz folklor Krety.
Wakacje w Rethymnonie - czy warto?
Rethymnon powinien spodobać się każdemu, kto przyjedzie tu by zwiedzać, kluczyć romantycznymi uliczkami, zjeść kolację w klimatycznych restauracyjkach. Szczególnie zadowoleni będą wielbiciele zabytków (jest ich tutaj naprawdę sporo) oraz osoby interesujące się historią.
Jeśli jednak chodzi o spędzenie tutaj wakacji, nie jest to propozycja dla każdego. Atutem miasta jest cudowna, długa, piaszczysta plaża, a wzdłuż niej przyjemna promenada. W sezonie jednak plaża jest dosyć zatłoczona. Pamiętać należy, że większość hoteli (zwłaszcza tych blisko centrum) to hotele miejskie, z dosyć ciasną zabudową, z małymi basenami, pozbawione rozległych ogrodów.
Nie polecamy Rethymnonu osobom szukającym ciszy i spokoju. Jest to jednak dosyć spore i w sezonie dosyć hałaśliwe oraz zatłoczone miasto. Nocując w hotelu, zwłaszcza w pokoju od strony ulicy, trzeba się liczyć z hałasem ruchu samochodowego. Chcąc przejść przez ulicę, trzeba uważać na jeżdżące samochody i skutery. Na wąskich uliczkach miasta często tworzą się korki - Grecy parkują gdzie popadnie.
Zaletą miasta jest bogata baza gastronomiczna - to idealne miejsce dla osób, które chcą wyjść poza hotel i spróbować lokalnej kuchni w restauracjach i tawernach. Rethymnon pokochają ci, którzy chcą w ciepły, letni wieczór przespacerować się promenadą i wstąpić na drinka do jednej z licznych knajpek.
Naszym zdaniem wakacje w Rethymnonie to świetna propozycja dla par, dla wielbicieli zabytków i smakoszy. Raczej nie jest to dobre miejsce dla rodzin z dziećmi i turystów pragnących odpocząć od zgiełku miasta.
Brak komentarzy. |