Nazwa
Wolin pochodzi od starosłowiańskiego słowa „wołyń”, oznaczającego tereny podmokłe. Od stałego lądu oddziela ją cieśnina Dziwna, Zalew Kamieńskim i Zalew Szczeciński, a od wyspy Uznam - rzeka Świna. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 245 km
2. Jej powierzchnia jest bardzo urozmaicona - od bagien na południu, przez lasy, niziny po wzniesienia morenowe. Tutaj znajdziemy również najwyższy klif w Polsce o wysokości 80 metrów i długości ok. 15 km. Środkową część wyspy zajmuje Woliński Park Narodowy. Wschodnie tereny przybrzeżne objęte są granicami obszaru Natura 2000 - Ujście Odry i Zalew Szczeciński.
Na północnym wybrzeżu wyspy znajdują się znane kąpieliska: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka i wschodnia dzielnica Świnoujścia - Warszów. Znajdziemy tu także kilka oznakowanych szlaków dla wycieczek zarówno pieszych jak i rowerowych. Najprościej dostać się na Wolin promem ze Szczecina.
Powierzchnia wyspy
Uznam wynosi 445 km
2, z czego do Polski należy około 72 km
2. Znajduje się tu wiele uzdrowisk, zarówno w części polskiej jak i niemieckiej. Podobnie jak na Wolinie istnieją tu szlaki rowerowe, które umożliwiają aktywne spędzenie czasu, a dzieci znajda tu atrakcyjne place zabaw z miniaturami statków pirackich.
W 2007 oddano do użytku przejście graniczne Świnoujście - Garz, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej nie potrzebujemy paszportu, aby zrobić sobie wypad w głąb Niemiec.
Dojechać na Uznam możemy:
- z portu lotniczego Heringsdorf w pobliżu wsi Zirchow i Garz,
- siecią linii autobusowych
- lokalną koleją - Usedomer Bäderbahn
- drogą krajową nr 93
- drogami krajowymi nr 110 i 111.
Pobyt na Wolinie im Uznamie to dobry sposób na spędzenie ciekawych wakacji - można tu zarówno poopalać się na plaży, jak i aktywnie spędzić czas na zwiedzaniu.
mso, fot. wikimedia.org / 2009-11-26