Wołosate to wieś położona na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, nad rzeką Wołosatką, przy drodze krajowej nr 897. Od Ustrzyk Górnych oddziela nas stąd 5 km, czyli około godziny marszu.
Jest to najdalej wysunięta na południe zamieszkała miejscowość w Polsce. Od południa graniczy z ukraińską wsią Lubnia. Nazwa wsi Wołosate była wymieniana już w roku 1557, była to wieś zamieszkała przez tzw. Bojków - grupę etniczną pokrewną Łemkom, których nazwa pochodzi prawdopodobnie od gwarowej nazwy wołu. Bojkowie zajmowali się ich skupem z Węgier.
Podczas okupacji mieszkańcy Wołosatego - pomimo związanych z tym korzyści majątkowych - nie chcieli przyjmować Kennkart ukraińskich. Po zakończeniu II Wojny Światowej władze radzieckie wywiozły mieszkającą tu ludność rosyjską w okolice Stryja; miejscowi Polacy zostali przymusowo wywiezieni w głąb Polski. Dopiero w latach 70 XX wieku powstało tu gospodarstwo hodowlane; do dziś istnieje tu zachowawcza hodowla koni huculskich. Poza tym Wołosate może stanowić bazę wypadową do wycieczek w okolice.
Z myślą o turystach powstało tu pole namiotowe, schronisko, bar i sklep. Jest tu też parking, płatny 2 zł za godzinę. Najciekawszą wycieczką, jaka bierze tu początek jest ścieżka dydaktyczna Orlik Krzykliwy, która prowadzi na najwyższy okoliczny szczyt - Tarnicę (1346 m. n. p. m.). Trasa jest oznaczona kolorem zielonym, dodatkowym jej symbolem jest orlik krzykliwy w locie. Na trasie znajduje się szereg przystanków oznaczonych numerami, obrazujących ciekawe rośliny i wpływ działalności ludzkiej na środowisko naturalne, a także ciekawe miejsca związane z historią.
Oto spis kolejnych przystanków:
Ponadto można stąd robić indywidualne wycieczki w najbliższe okolice. Przechodzą tędy następujące trasy turystyczne:
Tak więc Wołosate jest miejscem raczej dla osób lubiących czynny wypoczynek i lubiących przyrodę, a jednocześnie nie oczekujących wielkich wygód jeśli chodzi o zakwaterowanie i wyżywienie. Można tu spędzić zarówno weekend, jak i przyjechać na dłuższy wypoczynek.
Brak komentarzy. |