Którą wycieczkę objazdową po Turcji wybrać? Turcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów i kojarzona jest przede wszystkim z licznymi kurortami plażowymi oraz bogatą infrastrukturą hotelową. Warto jednak zwrócić uwagę na ofertę kulturalną w postaci licznych i bardzo ciekawych programów wycieczek objazdowych po Turcji.
Wersja podstawowa
Największym zainteresowaniem cieszy się program 7-dniowy, który obejmuje zwiedzanie najważniejszych i najbardziej kojarzonych z Turcją miejsc i zabytków. Najczęściej określa się go mianem „Anatolia” lub „Orient”. Schemat zwiedzania jest w ogólnym zarysie powielany przez wiele biur podróży. Trasa różni się jedynie szczegółami albo jest realizowana z innego miasta. Dobrym uzupełnieniem takiego programu jest, często zresztą proponowana przez biura, opcja wykupienia dodatkowo tygodniowego pobytu w jednym z kurortów tureckich albo na przykład na wyspie Rodos czy w Bułgarii (najnowszy wariant).
Realizacja tego programu pozwala w sposób kompleksowy zwiedzić Turcję Zachodnią i Centralną, trzeba jednak pamiętać, że z uwagi na intensywność zwiedzana i duże odległości między poszczególnymi miastami, nie każdemu będzie taki wariant odpowiadał.
W czasie „objazdówki” po Turcji zwiedza się słynne wpisane na listę Unesco cuda przyrodnicze: Kapadocję i Pamukkale, miasta i stanowiska archeologiczne: Efez, Pergamon, Troję i Hierapolis, stolicę Turcji - Ankarę i Stambuł. Dodatkowo integralną częścią programu jest przeprawa promowa przez Cieśninę Bosfor, a wykupione dodatkowo „fakultety” pozwalają na odbycie rejsu po Cieśninie Bosfor, poranny lot balonem nad Kapadocją i uczestnictwo w Wieczorze Tureckim z mistycznym pokazem tańczących derwiszy.
Dla odważnych
Z uwagi na to, że Turcja obejmuje swoim zasięgiem tak potężny i zarazem atrakcyjny pod względem kulturowym i historycznym obszar, trudno jest w czasie standardowej 7-io czy nawet 14-dniowej wizyty zobaczyć wszystko. Wersja podstawowa nie obejmuje zwiedzania wschodniej części Turcji. Ten region, postrzegany jako mniej bezpieczny i zdecydowanie słabiej przygotowany na przyjęcie wymagających turystów, jest rzadziej odwiedzany. Mimo to, wiele biur zdecydowało się z czasem na przygotowanie i realizację programów i do wschodniej części Turcji. Przede wszystkim ten zakątek „pozwala” odkryć „prawdziwą”, jeszcze nie zeuropeizowaną Turcję i jej urzekające zakątki, a poza tym stanowi doskonałą alternatywę dla tych turystów, którzy zdążyli już poznać podczas wcześniejszych wypraw najważniejsze miejsca w bardziej popularnych regionach. Główną atrakcją programu jest Góra Nemrut, kojarzona z kamiennymi głowami na szczycie. Zwiedza się też zwykle Urfę, Antakyę, Anamur i Van. Najczęściej na trasie przejazdu pojawia się ponownie Kapadocja albo kompleks przyrodniczo-archeologiczny Pamukkale-Hierapolis. Z reguły programy obejmujące zwiedzanie części wschodniej Turcji realizowane są w układzie 14 (15)-dniowym. Czasami przewidziany jest w nim kilkudniowy pobyt na wybrzeżu.
2 w 1
I na tym możliwości poznawania tego pięknego kraju się nie kończą. Dziś czołowi touroperatorzy na polskim rynku proponują kilka alternatywnych programów. Można skupić się na poznawaniu księżycowej krainy Kapadocja, zwiedzać starożytne miasta, poruszać się wzdłuż Wybrzeża Egejskiego (także w formie rejsu) czy szlakiem Św. Pawła z Tarsu lub pierwszych chrześcijan.
Także i w tym przypadku zaczęto stosować ciekawe połączenia, nie tylko zwiedzania z wypoczynkiem, ale i innym krajem granicznym. Możemy zdecydować się na przykład na kombinację Turcja z Gruzją, Turcja z Bułgarią i Turcja z Cyprem.
Ilość propozycji i biur które je promują sprawia, że każdy może znaleźć program wycieczki odpowiadający jego indywidualnym potrzebom. Mimo pewnej zauważalnej powtarzalności w programach standardowych co roku pojawiają się nowe warianty, zarówno tematyczne jak i łączone.
Brak komentarzy. |