Ruiny Zamku Ogrodzieniec znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscowości Podzamcze, około 70 km od Krakowa. Zamek był częścią Szlaku Orlich Gniazd, czyli systemu warowni i fortyfikacji, które broniły dawnej polskiej granicy.
Przez lata pozostałości zamku były opuszczone i zaniedbane. Dziś, po uporządkowaniu i zagospodarowaniu oferują wiele atrakcji i są przykładem na to jak ruina może zyskać nowe życie. Do Ogrodzieńca warto się wybrać z rodziną lub znajomymi - jest to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę i dobrą zabawę.
Zamek Ogrodzieniec jest największym Orlim Gniazdem położonym na najwyższym wzniesieniu Jury (515 m npm). W XII wieku istniał tu drewniany gród zniszczony podczas najazdu tatarskiego, na którego miejscu postawiono potem zamek kamienny. Pierwszym właścicielem zamku był ród Włodków. Następnie przeszedł na własność rodu Bonerów, którzy przebudowali zamek w stylu renesansowym zamieniając go na rezydencję magnacką.
O wspaniałości Ogrodzieńca z tamtych czasów świadczy fakt, że nazywano go „małym Wawelem”. W 1655 roku został poważnie zniszczony podczas najazdu szwedzkiego. Kolejni właściciele dokonywali licznych napraw, ale zamku nie udało się przywrócić do dawnej świetności. W 1702 roku ponownie najechali go Szwedzi, plądrując i niszcząc go prawie doszczętnie. Od tego czasu zaczął powoli popadać w ruinę, ponieważ właściciele nie mieli środków na jego utrzymanie. W latach 70-tych ruinę udostępniono do zwiedzania, od 1995 roku jest pod opieką spółki „Zamek”. W 2001 roku Andrzej Wajda kręcił w Ogrodzieńcu sceny do filmu „Zemsta”. Pamiątką po tym jest pozostawiony na dziedzińcu fragment dekoracji.
Zwiedzanie
Możemy wybrać jedną z dwóch opcji zwiedzania samego zamku oraz połączyć zwiedzanie zamku ze zwiedzaniem pobliskiej Góry Birów.
Wybierając opcję zamek standard zobaczymy wszystkie trzy części zamku, w tym dziedzińce zamkowe: główny, gospodarski i rycerski, miejsca gdzie były kiedyś: stajnia, wozownia, gorzelnia, browar, zbrojownia, pomieszczenia mieszkalne a nawet toaleta. Spacerując po zamku miniemy Wieżę Skazańców i dowiemy się gdzie znajdowała się słynna katownia.
Wybierając opcję zamek pakiet możemy dodatkowo zwiedzić trzy wystawy:
Dziś możemy tam zobaczyć małą ekspozycję poświęconą kulturze dworskiej i rycerskiej z czasów późnego średniowiecza. Dowiemy się jak wyglądały ówczesne stroje, herby, jak przebiegały turnieje rycerskie.
Dla spragnionych mocniejszych wrażeń przygotowano opcję specjalną: wakacje z duchami, czyli nocne zwiedzanie zamku. Podczas nocnego spaceru przewodnik zdradzi nam mroczne sekrety zamku i legendy, a po drodze będą nas straszyć duchy.
Zamek ma ponadto do zaoferowania wiele atrakcji dodatkowych. Od maja do września, w niedzielne lub sobotnie popołudnie można obejrzeć pokazy rycerskie - wstęp na pokaz jest zawarty w cenie biletów. Na zamku odbywają się koncerty, spotkania kabaretowe, turnieje rycerskie, warsztaty edukacyjne, rekonstrukcje i spektakle historyczne - w tym roku w programie jest między innymi najazd barbarzyńców. Dostępne są także programy dla szkół i grup zorganizowanych.
W dawnych spichlerzach mieści się obecnie restauracja Karczma Zamkowa, gdzie po przystępnych cenach możemy zjeść ciepły posiłek. Warto spróbować prażonek - jest to danie regionalne, składające się z ziemniaków, boczku, kiełbasy, cebuli i smalcu, duszone w kociołku nad ogniskiem.
Zamek jest otwarty codziennie od kwietnia do połowy listopada z zastrzeżeniem, że w kwietniu, październiku i listopadzie, w przypadku złej pogody może zostać czasowo zamknięty.
Góra Birów
Rekonstrukcja dawnego średniowiecznego grodu z palisadą, wieżą strażniczą, chatą mieszkalną i obozem wojskowym. Na Górze Birów odkryto jedne z najstarszych śladów osadnictwa Słowian - niektóre ze znalezisk archeologicznych wzbogacają obecną ekspozycję.
Góra Birów i Zamek Ogrodzieniec zostały połączone szlakiem, wzdłuż którego można obejrzeć dawne kurhany i jaskinie, w których znaleziono ślady prehistorycznych obozowisk myśliwych. Gród na Górze Birów otwarty jest codziennie od kwietnia do października.
Park Miniatur
Nowa atrakcja turystyczna, otwarta w czerwcu 2010. Park prezentuje miniatury zamków jurajskich przedstawiające ich wygląd z czasów największej świetności. Wchodząc na teren parku przechodzimy przez średniowieczną drewnianą bramę i most zwodzony. Park jest otwarty od kwietnia do listopada. W październiku i listopadzie przy złej pogodzie może być zamknięty.
Brak komentarzy. |