Zwiedzanie Taj Mahal w praktyce. Taj Mahal - jeden z cudów świata, ikona Indii, niezbity dowód prawdziwej miłości - to tylko niektóre określenia obiektu, który jest obowiązkowym punktem programu wycieczek do Indii. Ale dopiero odpowiednio zaplanowana wizyta w Agrze pozwoli nam odkrywać magię tego miejsca z różnych perspektyw.
W imię miłości
Liczba turystów odwiedzających rokrocznie Taj Mahal stanowi dwukrotność populacji Agry. Miejsce przyciąga nie tylko ze względu na swój majestat i kunszt architektoniczny, ale także wyjątkową historię powstania. Zleceniodawcą projektu i budowy był Szahdżahan - piąty władca muzułmańskiego imperium w Indiach z dynastii Mogołów. W związku ze śmiercią jego ukochanej żony Mumtaz Mahal przy porodzie 14-stego dziecka, postanowił spełnić jej ostatnią prośbę i w dowód miłości wznieść dla niej piękny i nieporównywalny z niczym innym grobowiec. Zrozpaczony przywódca (który podobno osiwiał z tęsknoty w czasie 1 nocy) spełnił to życzenie bez wahania. Zaangażowano 20 tysięcy robotników i specjalistów z Indii, Azji Centralnej i Europy. Sprowadzono najlepsze i najcenniejsze materiały budowlane z różnych części Indii. Głównym budulcem był biały marmur najwyższej jakości z Makrany (Radżasthan), w którym zastosowano technikę zdobienia pietra dura. Zasięg prac przekroczył oczekiwania i w efekcie kompleks został oddany do użytku dopiero po 22 latach. Krótko po tym Szahdżahan został zdetronizowany przez swojego syna Aurangzeba i osadzony w więzieniu w Forcie. Po śmierci spoczął w Grobowcu obok swojej żony.
Zwiedzanie - informacje praktyczne
Planując zwiedzanie Mauzoleum trzeba pamiętać, że w piątki jest ono zamknięte dla zwiedzających. Do kompleksu prowadzą 3 wejścia: zachodnie, wschodnie i południowe. Turyści indywidualni przechodzą najczęściej przez imponującą 30-metrową bramę południową, wykonaną z czerwonego piaskowca i pokrytą licznymi inskrypcjami z Koranu. Po zakupieniu biletu trzeba przejść przez kontrolę osobistą (oddzielna dla pań i panów) - bardzo dokładnie sprawdzane są torby podręczne. Nie można wnosić papierosów, zapalniczek, cukierków, gum do żucia itp. To, co nie zostanie zaakceptowane przez strażników, można zdeponować w przechowalni. Na terenie kompleksu, poza wnętrzem grobowca, można robić zdjęcia.
Jeśli planujemy w tym samym dniu zwiedzanie takich obiektów jak: Fort, Fatehpur Sikri, Grobowiec Akbara czy Itimad-ud-Daulah, powinniśmy zachować bilet wstępu do Taj Mahal - możemy wówczas liczyć na niewielkie zniżki.
Mauzoleum jest udostępnione dla zwiedzających od wschodu do zachodu słońca. Wiele osób decyduje się na zwiedzanie poranne. Jeśli chcemy obserwować wynurzający się spod mgieł grobowiec o świcie, wystarczy zapytać obsługę hotelową o godzinę wschodu słońca (np. w lutym/marcu o 6:30).
Zobacz Taj Mahal z innej perspektywy
Okazuje się, że aby zobaczyć słynne Mauzoleum, nie trzeba kupować biletu wstępu. Sama obecność w Agrze i zwiedzanie innych obiektów daje sposobność, by ujrzeć jeden z cudów świata. Drugim po Taj Mahal obiektem, który najczęściej zwiedza się w tym mieście to Fort. Miejsca, z których roztacza się najlepszy widok na Taj Mahal to Musamman Burj oraz Khas Mahal - ośmioboczna marmurowa wieża i pałac, w którym Szahdżahan został uwięziony na 8 lat aż do momentu swojej śmierci w 1666 r. i z którego mógł przyglądać się grobowcowi ukochanej żony.
Kolejnym miejscem, z którego można podziwiać Taj Mahal z niewielkiej odległości jest park Mehtab Bagh. To doskonałe miejsce, by kontemplować majestat budowli w ciszy i spokoju. XVI-wieczny park usytuowany jest na wschodnim nabrzeżu rzeki Jamuna.
Jeszcze lepszą sposobność, by napawać się widokiem Mauzoleum i zrobić unikatowe zdjęcia daje pobyt w Taj Nature Walk. To miejski park, odwiedzany zwykle przez zakochane hinduskie pary, które tutaj jak rzadko gdzie mogą znaleźć odrobinę intymności. Obcokrajowcy praktycznie tu nie docierają, a szkoda. Podążając wzdłuż wytyczonych ścieżek dotrzemy do punktów widokowych, z których roztacza się niezwykła panorama Taj Mahal. Dysponując większym zasobem wolnego czasu warto obserwować zmieniający się układ świateł i cieni, padających na doskonale widoczne z tej perspektywy kopuły całego kompleksu.
Wreszcie, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, warto wybrać się do jednej z restauracji lub kawiarni, usytuowanych na dachach budynków w okolicy Taj Ganj (bezpośrednie sąsiedztwo Taj Mahal). Godne polecenia są te w hotelach Saniya Palace czy Taj Khema.
Najlepiej jednak przyjrzeć się Taj Mahal zarówno z bliska, jak i z daleka. Dopiero wówczas zyskamy pełny obraz i będziemy mieli rzeczywiste pojęcie o jego wielkości i bogactwie. Aby jednak zrealizować ten cel, trzeba poświęcić na zwiedzanie miasta więcej niż 1 dzień.
PAVULON | wspaniały i BARDZO rzeczowy artykuł, |