Aleppo - drugie co do wielkości miasto w Syrii. Na przestrzeni wieków było ważnym ośrodkiem regionu. Jego historia sięga XVIII w. p.n.e. kiedy odgrywało wazną rolę w ówczesnym państwie syryjskim. W wyniku najazdów Hetytów (XVII- XVI w. p.n.e.) bardzo podupadło, by po podboju Palymry przez Rzymian stać się głównym ośrodkiem handlowym. Zniszczone przez Persów w 611 r. n.e., przeszło w ręce Arabów. Po trzęsieniach ziemi, które nawiedziły te tereny, w X w. miasto zostało odbudowane, aby w XIII i XV w. stać się ofiarą najazdów Mongołów. Ponowny rozkwit przypadł na czasy panowania Turków Osmańskich, którzy podbili Aleppo w 1517 r. W 1822 r. doszło do wielkiego trzęsienia ziemi, które zniszczyło większość zabytków i zabudowań. Miasto zostało odbudowane. Dziś stanowi centrum przemysłu włókienniczego, spożywczego i skórzanego.
Aleppo szczyci się piękną starówką, gdzie znajdziemy główne atrakcje turystyczne, takie jak Cytadela, czy Wielki Meczet. Obok Cytadeli znajdują się wzniesione w XV w., jedne z najpiękniejszych w Syrii łaźni - Hammam Jalbugha An- Nasri. Aleppo to także miasto bazarów. Na terenie Starego Miasta znajduje się wiele krytych targowisk, których mury pamięcią sięgają czasów osmańskich. Jest to najlepsze miejsce na zakupy w Syrii. Produkty są tu tanie i jedyne w swoim rodzaju. Oprócz najważniejszych zabytków, warto przespacerować się ulicami dzielnicy chrześcijańskiej. Żyje tu bardzo liczna mniejszość, którą w większości stanowią ormiańscy uciekinierzy z Turcji. W dzielnicy tej znajdziemy m. in. ormiańską Katedrę Czterdziestu Męczenników, pochodzącą z XV w.
Najsłynniejszym zabytkiem Aleppo jest jednak Cytadela. Ruiny średniowiecznej budowli kryją się za fosą i ufortyfikowaną bramą. Największą atrakcją cytadeli jest odrestaurowana Sala Tronowa oraz taras widokowy, skąd ropościera się widok na całe miasto. Znajdują się tu także dwa dobrze zachowane meczety z XII i XIII w. Niestety, w wyniku trzęsień ziemi, w większości pozostały tu tylko ruiny poszczególnych obiektów.
Wielki Meczet został wybudowany w 715 r. Jest miejscem, w którym przechowywane są relikwie Zachariasza - ojca św. Jana Chrzciciela i patrona meczetu. Znajduje się tu wolno stojący minaret z początków XI w., a także pięknie rzeźbiony, drewniany minbar. Wstęp do meczetu jest bezpłatny.
W Aleppo znajduje się także Muzeum Narodowe, w którym można podziwiać zbiory pochodzące z wykopalisk w północnej Syrii. Około godzinę drogi od miasta oddalony jest Kościół św. Szymona Słupnika - jednego z pierwszych chrześcijan w historii kraju.