Amritsar oznacza „staw wypełniony nektarem” i odnosi się do jeziorka, nad którym zbudowano „Złotą Świątynię”. Choć sam Amritsar nie różni się właściwie niczym od typowych indyjskich miast, świątynia jest miejscem wyjątkowo pięknym i pełnym spokoju.
W 1761 r. Ahmad Szach Durrani splądrował Amritsar i zniszczył świątynię. Jej odbudowę rozpoczęto trzy lata później. Dach pokryto pozłacaną blachą z miedzi, dlatego zrekonstruowaną budowlę nazwano „Złotą Świątynią”.
W Amritsarze warto odwiedzić Starówkę, położoną na południowy wschód od głównego dworca kolejowego. Otacza ją droga, wokół której wznosiły się kiedyś masywne mury miejskie. Spośród osiemnastu bram wjazdowych tylko jedna pamięta czasy założenia miasta. Jest nią brama północna.
Kolejnym obiektem, który przykuwa wzrok turystów jest bez wątpienia Mauzoleum Akbara, największego z mongolskich cesarzy. Zbudowano je z piaskowca i marmuru. Znajduje się w Sikandrze, czyli ok. 4 km na północny zachód od Agry. Stoi w rozległym, cichym ogrodzie, gdzie czasem pojawiają się sarny.